Σπάνιες ασθένειες .

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Liatasouli
Puppy
Όνομα: Ευαγγελία

Σπάνιες ασθένειες .

Δημοσίευση από Liatasouli » 25 Ιούλ 2019, 20:59

Καλησπερα σας. Ονομαζομαι Ευαγγελία και έχω ένα γλυκύτατο Γιόρκσάιρ. Ονομάζεται Λουπυ και είναι 7 ετών. Ο μικρός μου παρουσίασε κάποια αδιαθεσια πριν από δύο μήνες σχεδόν.Κανοντας τις αιματολογικές βρέθηκαν υψηλές τιμές στις τρανσαμινασες. Πήραμε την θεραπεία από τον γιατρό μας το οποίο ήταν το σιρόπι oursofalk και τα χάπια stomorgyl. Είχαμε κάποια βελτίωση ( καλύτερη διάθεση) αλλά εφόσον επαναλάβαμε τις εξετάσεις βρέθηκαν ξανά υψηλές τιμές. Όλες οι αιματολογικές ήταν καλές και επίσης κάναμε εξετάσεις για την νόσο Adison, οι οποίες ήταν αρνητικές.Επαναλαβαμε την αγωγή , συνήλθε αλλα κύλισε ξανά. Σήμερα κάνοντας όλες τις εξετάσεις δεν βρέθηκε τίποτε. Γενικές εξετάσεις αίματος έδειξαν καθαρά τα πάντα.Καθως και οι τρανσαμινασες σε φυσιολογικά επίπεδα.Επισης οι εξετάσεις για ehrlichia canis,leishmania infantum και dirofilaria immitis αρνητικές. Κάναμε υπέρηχο και όλα ήταν οκ εκτός από μια κινητικότητα έντονη στο λεπτό έντερο.Φαινοταν σαν να είχε λίγο υγρό.Μου είπε ο γιατρός μας πως υπάρχει μια σπάνια ασθένεια στα Γιόρκσάιρ που μάλιστα δεν θεραπεύεται και τα ζώα πεθαίνουν.Εχω τρομοκρατηθεί .Ξεκινησα ξανά τα stomorgyl.Θα ήθελα την γνώμη σας για το prezolon το οποίο μου είχε γράψει ένας άλλος κτηνίατρος σαν την επιλογή μου αν τα συμπτώματα που είχε λόγω των ανεβασμένων τιμών στις τρανσαμινασες , δεν υποχωρήσουν. Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Σπάνιες ασθένειες .

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 24 Αύγ 2019, 23:19

Iσα ίσα που η χορήγηση της κορτιζόνης προκαλεί αύξηση των τιμών των ενζύμων του ήπατος. Κορτιζόνη δίνεται για την αντιμετώπιση κάποιων ηπατοπαθειών, αλλά δε νομίζω οτι θα βοηθήσει στη δικιά σας περίπτωση. Από τη στιγμή που τώρα οι τιμές είναι φυσιολογικές, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να δώσετε κάτι άλλο. Απλά να κάνετε μια επανεξέταση μετά από κανα μήνα.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”