Επιθετικά αδέσποτα

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Geralt
Puppy
Όνομα: Φωτης

Επιθετικά αδέσποτα

Δημοσίευση από Geralt » 07 Ιούλ 2019, 22:14

Καλησπέρα στο φόρουμ.
Εδώ και περίπου 2 χρόνια αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στη γειτονιά μου με τα αδέσποτα, αλλά για να είμαι πιο συγκεκριμένος, το πρόβλημα είναι κυρίως με ένα. Είναι μια αγέλη 4-6 σκύλων. Συνηθίζουν να κοιμούνται σε μια συγκεκριμένη πολυκατοικία και να κινούνται σε συγκεκριμένα όρια. Το πρόβλημα είναι ότι αν περάσεις απο κοντά τους και ακόμα χειρότερα απο δίπλα τους, τότε το ένα απο αυτά -και ακολουθούν τα υπόλοιπα- γαβγίζει και έρχεται-νται προς το μέρος σου επιθετικά σε απόσταση ενός-μισού μέτρου.
Να σημειώσω ότι στο παρελθόν είχαμε για χρόνια σκύλο στη οικογένεια, είμαι φιλόζωος και δεν παρερμηνεύω την συμπεριφορά τους. 3-4 φορές που είπα θα περάσω χαλαρά απο δίπλα τους για να με συνηθίσουν, απλά χρειάστηκε να αλλάξω εσώρουχο, το σκ@*ο πήγε στη κάλτσα! Κάπως έτσι https://ibb.co/T0Lfw2D είναι η συμπεριφορά ενός συγκεκριμένου σκύλου που το ξεκινάει πάντα το όλο νταβαντούρι. Μια φορά για λίγο μάλιστα δεν με άρπαξε απο την γάμπα και ευτυχώς βρήκε ελαφρώς τη φόρμα.
Σήμερα έπιασα τον εαυτό μου, όχι απλώς να αλλάζω πεζοδρόμιο, αλλά να αλλάζω στενό για να πάω εκεί που ήθελα. 6 το πρωί, ο δρόμος ήταν άδειος και ο τσόγλ@νος με έβαλε στο μάτι απ' τα 30 μέτρα. Πραγματικά η κατάσταση είναι τραγική. Πέρα απο τους ανθρώπους στη πολυκατοικία που κοιμούνται και τα φροντίζουν και τους έχουν μάθει και 2-3 καταστηματάρχες, νομίζω ότι έχουν φέρει τα πάνω κάτω στη γειτονιά. Εκτός όλων αυτών, επίσης παραδίπλα υπάρχει ένας παιδικός σταθμός και ένα δημοτικό και δεν είναι λίγες οι φορές που τυχαία άκουσα γονείς, δασκάλες και γενικότερα κατοίκους να παραμιλάνε. Υπάρχει μια παθητική στάση απ' όλους, η δυσαρέσκεια είναι γενική και όλοι αποδέχονται τη κατάσταση μη ξέροντας πως να πράξουν. Είναι αδιανόητο να φοβάσαι να κυκλοφορήσεις στην ίδια σου την γειτονιά, 50 μέτρα απ το σπίτι σου, σε κεντρικότατο δρόμο. Για όποιον γνωρίζει απο Θεσσαλονίκη τα σκυλιά αυτά (και κυρίως το ένα που δημιουργεί το πρόβλημα) βρίσκονται στην οδό Περραιβού.
Θέλω να πάω να πάρω το αστικό απ τη Λαμπράκη, φοβάμαι. Θέλω να πάρω παγωτό, να κάνω τη βόλτα μου ή κάτι φοβάμαι. Και αλήθεια, δεν υπερβάλω, ούτε είμαι στην μειοψηφία που αισθάνεται έτσι.
Και ρωτώ, τι μπορώ να κάνω? Την επόμενη φορά που θα δω κάποιον να τα ταίζει απο την πολυκατοικία να τον πλησιάσω και να του μιλήσω , ώστε να βρίσκομαι δίπλα σε κάποιον που τα ξέρει και με συνηθίσουν?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”