Επιτίθεται στην οικογένειά του!

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
georgiaz
Beagle
Όνομα: Γεωργία

Δημοσίευση από georgiaz » 19 Μαρ 2019, 12:32

Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πρόβλημα που έχουμε με τον μικρό μας.
Είναι ημίαιμο (yiorkie με maltese), αρσενικό, μικρόσωμο (3,3 κιλά) και το Μάιο θα κλείσει τα 5.
Φτάσαμε στο σημείο να ορμάει σε εμάς και περισσότερο σε εμένα που ασχολούμαι πιο πολύ με την περιποίησή και το φαγητό του.
Από τα τελευταία κόλπα που έκανε 2-3 φορές, ήταν όταν θέλαμε να φύγουμε όλοι μαζί από το σπίτι και ενώ βρισκόμασταν όλοι κοντά στην πόρτα να μου επιτεθεί με σηκωμένα χείλια και ενώ βρισκόμουν σε γωνία χωρίς έξοδο διαφυγής. Φαντάζομαι ότι δεν ήθελε να μπει στο box για να φύγουμε.
Τέτοια αντίδραση την έκανε και στον άντρα μου, τον παίρνουμε πολλές φορές στη δουλειά μας για να μην είναι μόνος στο σπίτι, όταν πήγε να πάρει το λουρί για να πάνε την πρωινή βόλτα.
Τα δύο τελευταία χρόνια άρχισε να γίνεται δύστροπος και να γρυλίζει όταν δεν ήθελε να κάνει κάτι, όπως να τον περιορίσουμε την ώρα του ύπνου, να τον κατεβάσουμε από τον καναπέ κ.λ.π. Κάναμε το λάθος να μην του δώσουμε καμία εκπαίδευση, γιατί τον είχαμε σαν μικρό κουκλάκι που δεν ενοχλεί.
Πάντα είχαμε μεγαλόσωμα σκυλιά και τα περισσότερα θηλυκά και έτσι ο μικρός χωρίς να έχει μάθει καμία πειθαρχεία έγινε ανεξέλεγκτος.
Η κατάσταση αυτή με έχει στεναχωρήσει πάρα πολύ και δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί.
Περιμένω τις συμβουλές σας, γιατί έχω σκάσει :pl:
Ευχαριστώ πολύ!!!
Γεωργία
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 394 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Μαρ 2019, 02:02

Γεωργία μου μην στεναχωριέσαι, τα σκυλιά μας εκπαιδεύονται καθ΄όλη την διάρκεια της ζωής τους. Αυτό σημαίνει ότι ποτέ δεν είναι αργά. Ο μικρούλης σου μπορεί και τώρα να εκπαιδευτεί θαυμάσια και ν΄αλλάξει τις κακές του συνήθειες.

Απ΄όσο μπορώ να καταλάβω από την περιγραφή που μας κάνεις, πιστεύω ότι θεωρεί τον εαυτό του αρχηγό της οικογένειας και όταν για οποιονδήποτε λόγο του ζητάτε να κάνει κάτι που δεν του αρέσει, προσπαθεί με την βία να επιβάλει την άποψή του και σε σας.
Αυτό δεν είναι όμως κάτι που δεν αλλάζει... Θα πρέπει να επαναπροσδιοριστούν οι ρόλοι μέσα στην οικογένεια και να μπουν όρια.

Βέβαια μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν!
Για να αλλάξει μια άσχημη συμπεριφορά χρειάζεται υπομονή, επιμονή, κατανόηση και αγάπη. Χρειάζεται όμως και δουλειά.

Θα σου πρότεινα για να προχωρήσετε σωστά και να έχετε σύντομα αποτελέσματα, να ζητήσετε την βοήθεια ενός θετικού εκπαιδευτή.
Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σωστό στην περίπτωσή σας, χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή στην επιλογή του εκπαιδευτή, επειδή αν ο εκπαιδευτής δεν είναι σωστός, μπορεί εύκολα να γίνουν τα πράγματα χειρότερα...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Tzakos » 22 Μαρ 2019, 20:05

Γεωργία,οδηγό έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ?
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”