Πυομητρα

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Marinak12
Puppy
Όνομα: Μαρινα
Πυομητρα

Δημοσίευση από Marinak12 » 17 Μαρ 2019, 18:00

Καλησπερα σας! Απευθυνομαι σε εσας γιατι εχω δει το forum σας και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για εσας. Ειμαι στο Ηρακλειο Κρητης και εχω μια σκυλιτσα σχεδον 7 χρονων ρατσας γερμανικο ποιμενικο και περιπου 35 κιλα.
Την προηγομενη Κυριακη που ειχαμε βγει για βολτα επαιζε κανονικα και ειχε ορεξη αλλα οταν γυρισαμε εδειχνε να ποναει στα πισω ποδια της και αυτο που υποθεσαμε ηταν μηπως χτυπησε αλλα την επομενη μερα ειχε πεσει η διαθεση της και δεν ειχε ορεξη για τιποτα ουτε φαγητο ουτε νερο. Την Τριτη το πρωι πηγαμε στον γιατρο οπου της βρηκε πυρετο σχεδον 40.5 και καναμε εξετασεις . Δεν εβγαζε καποιο πυον απο τα γεννητικα της οργανα.Ολα καλα απο αλλες ασθενειες αλλα τα αποτελεσματα ηταν τα εξης:
HCT - 39.4
HGB - 13.8
MCHC - 35
GRANS - 16.9
WBC - 21.3
NEUT - 15.9
EOS - 1.0
L/M - 4.4
PLT - 286

Της εκανε παυσιπονη ενεση και της εδωσε αντιβιωση την xeden 150mg.
Μολις γυρισαμε σπιτι ειχε φτιαξει λιγο η διαθεση της εφαγε μια κονσερβα που μας ειπε ο γιατρος. Την επομενη μερα αρνιοταν να φαει και ο γιατρος της εκανε παλι παυσιπονη με ενδοιασμου ομως και παλι εφαγε κονσερβα κανονικα. Επαιρνε εννοειται καθε μερα την αντιβιωση με το φαγητο. Ομως σταματησε να θελει κονσερβα και της δωσαμε μαγειρεμενα κρεας κανονικο και εφαγε με πολυ ορεξη . Σημερα Κυριακη μετα απο 5 μερες αντιβιωσης ποναει ακομα στα πισω ποδια αν και σηκωνεται που και που για να κατουρησει περπατωντας ομως με ζορι και ασταθεια. Γενικα ομως πινει αρκετο νερακι και τρωει με ορεξη αντιδραει στο ονομα της και σε διαφορους θορυβους. Η θερμοκρασια της που μετρηθηκε χθες ειναι στους 38.7 βαθμους. Και εδω ερχεται το διλημμα το δικο μου. Προφανως και θα της κανουμε στειρωση αλλα δεν ξερω ποτε ειναι καλυτερη στιγμη. Υπαρχει περιπτωση να καλυτερεψει με την αντιβιωση να μειωθει το πυον στη κοιλια της και μετα να χειρουργηθει η οσο περναει ο καιρος υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος επιπλοκων στην εγχειρηση?
Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 394 times

Πυομητρα

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Μαρ 2019, 11:44

Μαρίνα μου καλώς όρισες στην συντροφιά μας και σ΄ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια...!!! (bs)

Αν και έχω αντιμετωπίσει περιπτώσεις πυομήτρας σε σκυλίτσες που φιλοξενούσα, καμιά από αυτές που αντιμετώπισα εγώ δεν είχε πρόβλημα με τα πόδια της. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, γι΄αυτό και το σωστότερο είναι να μην επηρεαστείς από περιπτώσεις άλλων, να αρκεστείς στην γνώμη των ιατρών, επειδή όπως θα ξέρεις άλλωστε, η πυομήτρα είναι μια πάθηση σοβαρή και γι΄αυτό και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, προκειμένου να σωθεί το ζωάκι.

Εγώ εντελώς εμπειρικά (δεν είμαι κτηνίατρος) από αυτά που έχω ακούσει, γνωρίζω ότι η επέμβαση συνήθως γίνεται το συντομότερο δυνατόν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι περιπτώσεις θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο.
Ο κτηνίατρος που γνωρίζει το σκυλάκι και έχει ολοκληρωμένη την κλινική του εικόνα είναι εκείνος που αποφασίζει ποια μέθοδο θεραπείας θα πρέπει να ακολουθήσει, συνυπολογίζοντας όλες τις παραμέτρους..., όλοι οι άλλοι δεν γνωρίζω αν μπορούν να έχουν εμπεριστατωμένη άποψη.

Σύντομα θα διαβάσεις βέβαια και την άποψη του καλού μας φίλου και κτηνιάτρου του Ourdogs.gr του κ. Ηλία Κορσαββίδη, ο οποίος είναι και ο πλέον αρμόδιος για να εκφέρει άποψη σε ένα τέτοιο θέμα, αλλά και πάλι φοβάμαι, ότι μόνο μέχρι ενός σημείου μπορεί να βοηθήσει, από την στιγμή που δεν γίνεται να εξετάσει ο ίδιος το ζώο.

Θα περιμένω με ανυπομονησία να μάθω νέα για την πορεία της υγείας της σκυλίτσα σου.
Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου περαστικά της...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Πυομητρα

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 08 Απρ 2019, 12:44

Συμφωνώ απόλυτα με τη Δώρα. Δυστυχώς η πυομήτρα είναι μια υπεροξεία κατάσταση με άμεσο κίνδυνο για τη ζωή του ζώου. Η συντηρητική αντιμετώπισή της, προκειμένου να μη γίνει το χειρουργείο, είναι πολύ πιθανό να μην είναι αποτελεσματική, αλλά και να είναι, θα είναι παροδική, αφού στην επόμενη περίοδο το πιο πιθανό θα είναι να επαναληφθεί.
Η "κλειστή πυομήτρα", όταν δηλαδή το πύον δεν το βλέπουμε να τρέχει από το αιδοίο είναι αρκετά πιο σοβαρή από την ανοιχτή.
Η άμεση αφαίρεση της μήτρας, αφού προηγηθεί η χορήγηση υγρών και αντιβιοτικών ενδοφλεβίως, είναι η καλύτερη λύση και η θεραπεία εκλογής.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”