Πολύτεκνοι - Βίος και Πολιτεία

Όλες οι σκυλοκουβέντες γενικά εδώ.
Γνωριστείτε μεταξύ σας, συζητήσετε θέματα που αφορούν τα σκυλιά μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times

Δημοσίευση από mafaldita » 01 Φεβ 2019, 14:44

Αν δεν κάνω λάθος είμαστε κάποιοι... ενεργοί πολύτεκνοι στο forum. Να συστηθώ ξανά λοιπόν. Είμαι η μαμά του Ορφέα, της Εύας, του Τσόκο, του Χάρη και της Κίρας. Ή αλλιώς η μαμά του Κοντού, της Κοκόνας, του Μαλιαρού, του Πόνυ και του Μπόμπου.
Αρχικά σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα στο "Το γέλιο φέρνει ζωή", μιας και η ζωή του πολύτεκνου βρίθει ανεκδότων και συχνά βασίζεται στο χιούμορ. Αν όμως συνεχιστεί ως θέμα μπορεί και να σοβαρευτούμε κάποια στιγμή, εξ' ου και η τοποθέτηση στο "Μεταξύ μας"
Πώς έγινα πολύτεκνη; Classic... Μετά τον Ορφέα και την Εύα, είπα "οκ, είμαστε πλήρεις". :wshl Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα. Ο Τσόκο ήταν οικογένεια από την αρχή, οπότε δεν υπήρξε το παραμικρό θέμα ή ερώτημα όταν πήρε τις βαλίτσες του και μετακόμισε στη θείτσα. Και ξαναείπα "οκ, είμαστε πλήρεις". Ο Χάρης είναι κλασική ιστορία κυνηγόσκυλου. Βρέθηκε στο βουνό, 7 μηνών, σκελετωμένος. Ήρθε σ' εμένα με σκοπό να βρει σπίτι, και το βρήκε ο μπαγάσας, εδώ, σ' εμάς. Ε αυτή τη φορά είπα "οκ, είμαστε υπερπλήρεις". lau2: Μέχρι που βρήκα την Κύρα 1-2 μηνών, να τρέχει και να σκούζει πανικόβλητη... πού αλλού, στο βουνό. Ε ναι ήρθε για να της βρούμε σπίτι και το βρήκε, εδώ, μαζί μας. Κι ακόμη λέω "οκ, είμαστε υπερπλήρεις". :lol: Συμπέρασμα: ο μεγαλύτερος φόβος του πολύτεκνου είναι "μήπως μετατρέπομαι αργά αλλά σταθερά σε... συλλέκτη;"

Μεγάαααλη εισαγωγή. Ας περάσω στο θέμα. Οι ευχές ενός πολύτεκνου αποτελούν αστείρευτη πηγή γέλιου. Μία από τις ευχές μου λοιπόν είναι να φρόντιζαν να μην σκάβουν, ξεστρώνουν, ανακατώνουν τα ριχτάρια στους καναπέδες. Πόσες φορές την ημέρα να τα στρώσω η έρημη πολύτεκνη;! kez::

Άντε να σας δω... θα γράψει κανείς άλλος εδώ;;;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 394 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 01 Φεβ 2019, 22:24

Θα γράψει, θα γράψει οπωσδήποτε, γιατί βλέπεις υπάρχουν κι΄άλλες πολύτεκνες μητέρες δεν είσαι η μόνη...
Μόνο κάντε λίγο υπομονή, γιατί δεν είναι και εύκολο να γράψεις για τόσα παιδιά...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 02 Φεβ 2019, 16:24

Όπως και η φίλη μας παραπάνω έτσι και γω, όταν υιοθέτησα τον Ραμψάκο μου, είπα είμαστε μια χαρά τώρα, αφού είχα ήδη τον Λουκά μου και μου είχαν επιστρέψει και την Νάλα μου, την οποία είχα δώσει για υιοθεσία όταν την βρήκα κουταβάκι και τώρα ήταν σχεδόν ενός έτους.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Μετά από λίγο όμως είδα στο fb μια ανάρτηση στην οποία μια ομάδα φιλόζωων από την Φλώρινα, παρακαλούσαν να υιοθετηθούν κάποια μικρόσωμα σκυλάκια που είχαν στον καταφύγιό τους, επειδή έμπαινε χειμώνας και εκεί ο χειμώνας δεν αστειεύεται... και φοβόντουσαν ότι δεν θα τον έβγαζαν αν έμεναν εκεί... Τότε λοιπόν σκέφτηκα να σώσω και την Ραλλού μου, έτσι ώστε να έχει και ο Λουκάς μου μια παρεούλα για παιχνίδι, γιατί η Νάλα και ο Ραμψής ήταν ψηλά λιγερόκορμα σκυλιά, ενώ ο Λουκάς κοντούλης και στο παιχνίδι μαζί τους τον τσαλαπατούσαν άθελά τους.
Οι διαδικασίες της υιοθεσίας ολοκληρώθηκαν πολύ γρήγορα και χωρίς να προλάβω να το πολυσκεφτώ είχε έρθει στην οικογένειά μας και η Ραλλού και αμέσως έγινε κανονικότατο μέλος της, δεν είχαμε την παραμικρή δυσκολία.

Εικόνα

Μετά από αυτό, μια καλή φίλη με παρακάλεσε λόγω της εμπειρίας μου να φιλοξενήσω εγώ τον Αλήτη, έναν σκυλάκο αδέσποτο που χτύπησε αυτοκίνητο και άφησε ανάπηρο από την μέση και κάτω και επειδή η ευαισθησία μου ιδίως στα ανάπηρα ζωάκια είναι πολύ μεγάλη αποφάσισα να τον αναλάβω και να συμμετέχω και σε όλη την διαδικασία της αποκατάστασής του, ώστε να γίνει καλά και να υιοθετηθεί...
Σιγά όμως μην ήταν αυτό εύκολο...
Η περίπτωση του Αλητάκου ήταν ιδιαίτερη και δύσκολη και η αποκατάστασή του, μιας και αντιμετώπιζε και άλλα προβλήματα που δεν είναι της παρούσης για να σας εξηγήσω τώρα, κράτησε πάνω από 2 ολόκληρα χρόνια και φυσικά μετά από αυτό το διάστημα και όλα όσα είχαμε ζήσει μαζί δεν ήταν εύκολο να τον δώσω... Ήταν γραφτό δηλαδή να μείνει μαζί μας και αυτός!

Εικόνα

Κατά το διάστημα όμως αυτό είχαμε και άλλη προσθήκη...

Ένα βράδυ και για την ακρίβεια μια Μ. Παρασκευή, την ώρα που παρακολουθούσα την λειτουργία του Επιταφίου, χτυπάει το τηλέφωνο και είναι ένας φίλος μου, ο οποίος κάπου στην παλιά εθνική οδό στην μέση του πουθενά βρήκε ένα κουτάβι σε κακή κατάσταση και με παρακάλεσε να το φιλοξενήσω λίγο για να του βρούμε σπίτι, αφού κανένας άλλος δεν μπορούσε να το κάνει...
Κάπως έτσι λοιπόν, μέσα στο τσιμπούρι και την ταλαιπωρία, ήρθε στο σπίτι μας και ο Ερρίκος μου!

Εικόνα

Ο Ερρίκος είναι ημίαιμο κόλεϋ και για να είμαι ειλικρινής ενδιαφέρθηκαν πολλοί να τον υιοθετήσουν, όμως μόλις τον γνώρισα τον ερωτεύτηκα παράφορα και δεν θα τον έδινα ακόμα κι΄αν μου έδιναν μια περιουσία ολόκληρη...

Για τους υπόλοιπους θα σας μιλήσω στην συνέχεια, κάποια άλλη στιγμή, γιατί τώρα πρέπει να ασχοληθώ και λίγο μαζί τους...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times

Δημοσίευση από mafaldita » 04 Φεβ 2019, 21:20

Παρά τρίχα να χάσω το μέτρημα... κι απ' ότι κατάλαβα έπεται συνέχεια heat: ! Περιμένω λοιπόν. Περιτό να πω πως η μέχρι τώρα αδυναμία μου είναι ο αλήτης. Αν και όπως πάντα είναι όλοι τους αξιαγάπητοι.

Μπήκαμε στο θέμα δυναμικά και ίσως "φοβίσαμε" τους τρίτεκνους. Ο τρίτεκνος είναι η "πύλη" στον κόσμο του πολύτεκνου cc1: . Είναι το σημείο που (νομίζεις ότι) έχεις ακόμη τον έλεγχο... Ελπίζω λοιπόν να δούμε κι άλλες ιστορίες.

Μέχρι τότε, φιλιά πολλά από τη συμμορία μου.
:lov

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 05 Φεβ 2019, 00:07

Ναι συμφωνώ απολύτως, είναι το κομβικό σημείο, γιατί στην συνέχεια λες το κλασσικό... :

- Έλα μωρέ, τι τρία τι τέσσερα...

και μετά πάει λέγοντας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...”