Στείρωση

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
sophiatzikos
Puppy
Όνομα: sophia
Has thanked: 1 time

Στείρωση

Δημοσίευση από sophiatzikos » 22 Ιαν 2019, 10:01

Καλημέρα σας

Είμαι καινούρια στην παρέα σας

Έχω ένα yorkie 2 ετών στα 3 κιλά κοντά
Εδώ και 1 μήνα είμαι στο δίλλημα ''να κάνω στείρωση ή όχι?''

(Να προσθέσω πως το σκυλί έχει μια μικρή αρρυθμία στην καρδιά, όπως μου πε ο γιατρός)

Το σκυλί δεν θα το βάλω να ζευγαρώσει άρα θα είναι καθαρά για την αποφυγή ασθενειών και μόνο

Οι μισοί μου λένε κάντο οι άλλοι μισοί είναι εντελώς αντίθετοι στο θέμα στείρωση

Πείτε μου σας παρακαλώ την άποψη σας γιατί στο τέλος θα τρελαθώ!!!

Ευχαριστώ προεραιτικά όλους σας!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 251 times
Been thanked: 389 times

Στείρωση

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Ιαν 2019, 13:08

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Σοφία! (bs)

Καταλαβαίνω ότι θα έχεις ακούσει πολλά και διάφορα και από τις δύο πλευρές, αφού το θέμα της στείρωσης, είναι μια διαμάχη που χωρίζει τους φιλόζωους σε δύο στρατόπεδα εδώ και χρόνια...

Όπως θα δεις αν κάνεις μια περιήγηση στις σελίδες μας και εδώ έχουν γίνει πολλές συζητήσεις γύρω από αυτό το θέμα, στις οποίες αναφέρονται τα υπέρ και τα κατά και των δύο πλευρών.

Δεν κρύβω ότι ακόμα και εγώ είχα στο παρελθόν πολλούς ενδοιασμούς γύρω από την στείρωση, αλλά πλέον είμαι πεπεισμένη ότι ακόμα κι΄αν υπάρχουν και σε αυτήν κάποια μειονεκτήματα, σίγουρα είναι λιγότερα από το να αφήσεις ένα ζωάκι αστείρωτο με όλα όσα αυτό συνεπάγεται...

Βέβαια στην περίπτωση του δικού σου σκυλάκου, τα πράγματα είναι ιδιαίτερα επειδή υπάρχει το πρόβλημα της αρρυθμίας και γι΄αυτό θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή, για να διαβάσεις την άποψη του καλού μας φίλου και κτηνιάτρου του Οurdogs.gr του κ. Ηλία Κορσαββίδη που είναι και πλέον αρμόδιος για να εκφέρει άποψη σε θέματα υγείας.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
sophiatzikos
Puppy

Στείρωση

Δημοσίευση από sophiatzikos » 22 Ιαν 2019, 15:12

Περιμένω με ανυπομονησία να μου απαντήσει..
Το μόνο που με κάνει να τρέμω είναι η νάρκωση
Μακάρι να γινόταν χωρίς ολική νάρκωση αυτή η διαδικασία

Ο γιατρός που τον πήγα δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία στην αρρυθμία

Εγώ θέλω να κάνω το καλύτερο για τον μικρό και είμαι εντελώς χαμένη

Ευχαριστώ και πάλι πολύ για τον χρόνο σας

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Στείρωση

Δημοσίευση από Morgan_A » 23 Ιαν 2019, 18:27

Σοφία μου σε καταλαβαίνω και εγώ και ολόκληρη η παρέα μας, επειδή όλοι μας εδώ λατρεύουμε τα σκυλιά μας και όπως μας γράφεις και εσύ, θέλουμε γι΄αυτά το καλύτερο και το ασφαλέστερο.
Ευτυχώς ο μικρούλης σου είναι ακόμα πολύ νεαρός σε ηλικία και αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα πιστεύω.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει τύχει να αντιμετωπίσω παρόμοια περίπτωση με κάποιο από τα ζωάκια μου και δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο η αρρυθμία αυξάνει τους κινδύνους της νάρκωσης. Όπως και νάχει όμως και εγώ σε ανάλογη περίπτωση θα έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου, προκειμένου να είμαι σίγουρη πως δεν θα έβαζα το σκυλάκι μου σε κίνδυνο.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
sophiatzikos
Puppy

Στείρωση

Δημοσίευση από sophiatzikos » 24 Ιαν 2019, 10:26

Καλημέρα σας

Η αλήθεια είναι πως σκέφτοντας όλα αυτά που έχω ακούσει πιστεύω οτι δεν θα μπω στην διαδικασία της στείρωσης.

Κάθε μήνα πηγαίνω και του κάνω όποια εξέταση χρειαστεί και τον παρακολουθώ από κοντά για το οτιδήποτε

Εύχομαι η απόφασή μου να μου βγεί σε καλό

Δεν το περίμενα πως ένας άνθρωπος θα μπορούσε να δεθεί σε τέτοιο βαθμό με ένα ζωντανό...Σε βαθμό υπερβολής θα έλεγα!

Απλά θα με βοηθούσε να άκουγα και την άποψη του γιατρού λόγω της θέσης του και της εμπειρίας του..
Εσείς στα δικά σας κάνατε στείρωση??

Με εκτίμηση,

Άβαταρ μέλους

Topic author
sophiatzikos
Puppy

Στείρωση

Δημοσίευση από sophiatzikos » 24 Ιαν 2019, 10:29

Και να πώ την αλήθεια από τη στιγμή που τον πήρα τον πήγαινα σε έναν γιατρό και δεν μου είχε πεί κάτι για αρρυθμία ή οτι κάτι ήταν παράξενο

Και μόλις πήγα σε έναν άλλον γιατρό εκτός από το ότι μου είπε πως ''αργά ή γρήγορα θα την κάνεις την στείρωση'' μου είπε και "αα έχει και μια μικρή αρρυθμία δεν είναι κάτι σοβαρό''

(άσχετα που μόλις άκουσα αρρυθμία κόντεψα να λιποθυμήσω) :razz:

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Στείρωση

Δημοσίευση από Morgan_A » 24 Ιαν 2019, 20:05

Σοφία μου ναι, εγώ έχω κάνει στείρωση σε όλα τα ζωάκια μου, αλλά δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα και πέρα από αυτό, δεν θα μπορούσα να μην τους κάνω, επειδή δεν έχω μόνο ένα σκυλάκι, πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν ήταν όλα στειρωμένα θα είχαμε αλλεπάλληλες ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, πράγμα που θα είχε τραγικές συνέπειες...

Στην δική σου περίπτωση, είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, επειδή έχεις μόνο ένα σκυλάκι και αυτό σημαίνει ότι μπορείς να ελέγχεις εξ΄ολοκλήρου την καθημερινότητά του και να μην το φέρεις ποτέ σε επαφή με θηλυκό που θα είναι σε οίστρο.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
sophiatzikos
Puppy

Στείρωση

Δημοσίευση από sophiatzikos » 25 Ιαν 2019, 09:25

Καλημέρα σας και πάλι!! :)

1 πράγμα που που θέλω είναι η απόψεις σας σχετικά με την στείρωση για ιατρικούς λόγους..

"Κάνεις δηλαδή στείρωση και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?" με αυτή τη διαδικασία απομακρύνεται κάθε πρόβλημα?

Αν αποφάσιζα να μην κάνω αυτή τη διαδικασία και απλά να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις κάθε μήνα μαζί με το χάπι που παίρνει δεν θα ήταν οκ?

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 396 times
Been thanked: 168 times
Στείρωση

Δημοσίευση από Μυρτώ » 25 Ιαν 2019, 13:52

Καλημέρα Σοφία sm:)
Το πιο σημαντικό όφελος της στείρωσης είναι ότι μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του μαστού και εξαλείφονται οι πιθανότητες εμφάνισης πυομήτρας (άρα και καρκίνου της μήτρας). Έχει κι άλλα θετικά η στείρωση, μπορείς να τα διαβάσεις εδώ http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=28 ... t=30#p4131 σε μια συμπυκνωμένη διατύπωση από τον κτηνίατρο του φόρουμ κ. Κορσαββίδη.
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Topic author
sophiatzikos
Puppy

Στείρωση

Δημοσίευση από sophiatzikos » 25 Ιαν 2019, 14:00

Κυρία Μυρτώ καλησπέρα σας

Ευχαριστώ για την απάντηση σας