επιλογή ράτσας

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 395 times

επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Ιαν 2019, 13:33

Δαμιανέ μου μην στέκεσαι στο μέγεθος του σκύλου επειδή θα είναι μέσα στο σπίτι, άλλωστε όλα τα σκυλιά για να ζουν σωστά πρέπει να ζουν και μέσα στο σπίτι, ανεξάρτητα με το αν κάποια σπίτια έχουν και εξωτερικό χώρο και τους δίνεται η δυνατότητα να βγαίνουν και έξω...

Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι η ενεργητικότητα του ζώου και όχι το μέγεθος.
Τα πολύ μεγαλόσωμα σκυλιά, επειδή εκ φύσεως είναι πιο βαριά, δεν είναι πολύ ενεργητικά...

Να στο πω απλά, μπορεί ένα σκυλί 60 κιλά, να είναι πολύ ήρεμο και να μην δημιουργεί κανένα πρόβλημα μέσα στο σπίτι, ενώ αντίθετα μπορεί ένα σκυλάκι 10 κιλά να μην στέκει καθόλου, να είναι υπερκινητικό και να μην είναι εύκολο να προσαρμοστεί σε ένα διαμέρισμα.

Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τα μαλινουά, επειδή δεν έτυχε να έχω ποτέ μου, ούτε να φιλοξενήσω, αλλά απ΄όσο γνωρίζω είναι σκυλιά με μεγάλη ενεργητικότητα, ενώ τα cane corso δεν είναι τόσο...

Αν οπωσδήποτε θέλεις να επιλέξεις μεταξύ αυτών των δύο φυλών, τότε εγώ θα σου έλεγα ότι είναι προτιμότερο να καταλήξεις σε ένα θηλυκό cane corso, παρά σε μαλινουά.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Tzakos » 12 Ιαν 2019, 18:18

damianos1991 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 00:32
Το μαλινουα με 2 μεγάλες βόλτες δεν θα είναι οκ ; Επίσης με προβληματίζει που το κανε φτάνει τα 60 κιλά και θα μένει μέσα στο σπιτι.

Αυτά ακριβώς που λέει η κυρία,συμφωνώ μαζί της σε όλα.
Το ίδιο θα έκανα και εγώ.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Topic author
damianos1991
Beagle
Όνομα: Δαμιανος
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από damianos1991 » 13 Ιαν 2019, 09:54

Οπότε καλύτερα ένα κάνε κότσο θυλικο το οποίο φτάνει τα 40 κιλά η και παραπάνω; Επίσης πόση ώρα βόλτα χρειαζετε; Επισης τα πάει καλά με την θάλασσα; Όπως και να μένει στην φύση λόγο ότι εγώ κάνω αρκετό κάμπινγκ τους καλούς μήνες.επισης πεζοπορία θα ακολουθήσει ο σκύλος;με το αμάξι για 3 ώρες διαδρομή αντιμετωπίζει προβλήματα ;και γενικά πως συμπεριφέρεται μέσα στο σπίτι όταν θα λείπω 8 ώρες. Για δουλειά.ειναι παιχνιδιάρικα ; Και γενικά ότι άλλο μπορείτε να Μ πείτε!

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Tzakos » 13 Ιαν 2019, 10:31

Φίλε,εσύ δεν θα αντέξεις την πεζοπορεία μαζί του,όχι αυτό.
Θα σε σέρνει μόλις τα φτύσεις μην ανχώνεσαι.

Τα 40 κιλά,είναι ένα καλό βάρος για θηλυκό.

Εγώ την δικιά μου την έχω στα 38.Λίγο παραπάνω προσοχή στο φαγητό της,εάν είναι λαίμαργη.

Στο σπίτι μέσα θα είναι κυρία,υπό προυποθέσεις.

Εννοώ οτι θα κάνει ότι της μάθεις.

Εάν ειδικά την πάς και σε ένα εκπαιδευτή,τότε θα έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο.

Άφησα τελευταίο,το ότι θα έχεις δίπλα σου έναν τέλειο φύλακα.

Άβαταρ μέλους

Topic author
damianos1991
Beagle
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από damianos1991 » 13 Ιαν 2019, 12:27

ηθελα επισης να ρωτησω αμα τα cc χανουν πολυ τριχομα?επισης κουταβακι θα κλαιει ολη μερα γτ οπως εγραψα και πιο πανω ενα μαλινουα με ειχε τρελανει ενω αντιθετα ενα κοκερ κυρια!

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Tzakos » 13 Ιαν 2019, 12:32

Τα κοντότριχα βγάζουν λίγη τρίχα δυό φορές το χρόνο.

Είναι στο τι σκύλος θα σου πέσει,το κλάμα,δεν έχει να κάνει με ράτσα.

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Tzakos » 13 Ιαν 2019, 12:34

Μεγάλωσε την εικόνα και δές,έτσι θα γίνει όταν ενηλικιωθεί.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
damianos1991
Beagle
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από damianos1991 » 13 Ιαν 2019, 13:14

Κουκλί.επισης να ρωτήσω ποιος ο λόγος να κόψεις ουρά και αυτιά;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 395 times

επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Ιαν 2019, 13:31

Δαμιανέ τα αυτιά και η ουρά κοβόντουσαν για καλλωπιστικούς λόγους κυρίως, αλλά τώρα πλέον απαγορεύεται από τον νόμο, οπότε εσύ δεν θα μπεις σε αυτό το δίλημμα...

Τις πρώτες βραδιές είναι φυσικό να παραπονεθεί λίγο το κουταβάκι, επειδή όπως σου έγραψα και παραπάνω θα του λείπει η μανούλα και τα αδελφάκια του και θα νιώθει ότι το καινούριο περιβάλλον του είναι ξένο, όμως αυτό δεν είναι πρόβλημα, προσαρμόζεται γρήγορα.

Όταν είναι να το υιοθετήσεις, καλό θα ήταν να κανονίσεις να γίνει η υιοθεσία μπαίνοντας σαββατοκύριακο, ή σε μια άδεια 2-3 ημερών από την δουλειά σου, ώστε να μην έχεις πρόβλημα κι΄αν κλάψει λίγο τα πρώτα βράδια.

Την απουσία σου από το σπίτι θα την συνηθίσει, όπως την συνηθίζουν όλα... Δεν κάθονται μόνιμα δίπλα στα ζωάκια τους όσοι έχουν σκυλιά, πάνε και στην δουλειά τους και σε όλες τις υποχρεώσεις τους κανονικά. Δεν είναι αυτό κάτι που θα αντιμετωπίσει το δικό σου σκυλί μόνο, αυτό γίνεται με όλα τα σκυλιά και όλα συνηθίζουν. Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα, θα σου πούμε και τι θα κάνεις για να το βοηθήσεις να το αντιμετωπίσει ευκολότερα άλλωστε.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Tzakos » 13 Ιαν 2019, 15:24

damianos1991 έγραψε:
13 Ιαν 2019, 13:14
Κουκλί.επισης να ρωτήσω ποιος ο λόγος να κόψεις ουρά και αυτιά;
Ουρά δεν έχει κομμένη.
Τα αυτιά της έκοψα,γιατί τα έχει μακριά,και μένουν μέσα βρωμιές με τις ωτίτιδες να παραμονεύουν.
Κόπηκαν με λέηζερ και κοιμισμένη έτσι μην φαντάζεσαι τίποτα περίεργα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”