επιλογή ράτσας

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
damianos1991
Beagle
Όνομα: Δαμιανος
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από damianos1991 » 10 Ιαν 2019, 00:56

Καλησπέρα.είμαι νέος στο forum και με βασανίζει το εξής πρόβλημα.κατοικώ σε ένα σπίτι 65 τετραγωνικά και είμαι ανάμεσα σε 2 ράτσες στο cane corso και βελγικο ποιμενικο μαλινουα.εργάζομαι 8 ώρες την μέρα και έχω πάρει απόφαση οτι θα πηγαίνω με τον σκύλο μεγάλες βόλτες.ποια ράτσα πιστευεται οτι θα ήταν πιο ιδανική για μένα? επίσης είχα φιλοξενίσει ένα μαλινούα για 3 μέρες και με είχε βγάλει το λάδι γτ έκλαιγε όλο τα βράδυ για να το βγάζω καθε 1μιση ώρα για τουαλέτα.Κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό ? ήταν 1μιση μηνων.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 244 times
Been thanked: 388 times

επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Ιαν 2019, 16:08

Δαμιανέ μου καλώς όρισες στην συντροφιά μας! (bs)

Το κουταβάκι που φιλοξένησες ήταν μωράκι και μάλιστα πολύ μωράκι, ήταν επομένως επόμενο να είναι πολύ ανήσυχο, γιατί απ΄ότι μπορώ να καταλάβω λόγω της ηλικίας του, ήταν οι πρώτες βραδιές της ζωής του που αποχωρίστηκε από την μανούλα και τα αδελφάκια του και ήταν πολύ φυσικό να νιώθει μόνο του σε ένα άγνωστο περιβάλλον και να αναζητά την συντροφιά τους...
Επίσης θα πρέπει να σου πω ότι στην ηλικία αυτή, τα κουταβάκια δεν έχουν αναπτυγμένη κύστη και δεν είναι σε θέση να κρατήσουν τις ανάγκες τους για πολύ ώρα. Αν δε λάβουμε υπόψη μας ότι σε αυτήν την ηλικία είναι πολλά και τα ημερήσια γεύματα που χρειάζεται το μωρό, είναι επίσης επόμενο να έχει περισσότερες φορές ανάγκη να πάει τουαλέτα.

Όλα αυτά όμως είναι εντελώς προσωρινά, μέρα με την μέρα, εβδομάδα την εβδομάδα το κουταβάκι προσαρμόζεται και η συμπεριφορά του γίνεται πολύ πιο ήπια και κατ΄επέκταση και η ταλαιπωρία ελαττώνεται επίσης μέρα με την μέρα...

Για τους λόγους αυτούς αλλά και για πολλούς άλλους... συνιστούμε σε άτομα που δεν έχουν εμπειρία από σκυλιά, να υιοθετούν σαν πρώτο τους σκύλο, ένα ενήλικο σκυλάκι, νεαρό βέβαια σε ηλικία, αλλά ενήλικο, δηλαδή ένα σκυλάκι που αναλόγως την ράτσα που ανήκει, να είναι από 2-3 ετών.
Με την επιλογή αυτή, έχουν την ευκαιρία, να αποκτήσουν ένα σκυλάκι, το οποίο είναι και πολύ νέο και δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα ένα κουτάβι, αφού έχει όρεξη για παιχνίδια κλπ, αλλά παράλληλα έχει περάσει από το στάδιο της νηπιακής, της παιδικής και της εφηβικής ηλικίας, που είναι και οι πιο δύσκολες.

Πέρα από αυτά όμως, υπάρχει και το θέμα του χαρακτήρα, που σε ένα ενήλικο σκυλάκι, είναι ήδη διαμορφωμένος και έτσι θα ξέρεις από την αρχή αν αυτό το σκυλί ταιριάζει στην δική σου ιδιοσυγκρασία και στον δικό σου τρόπο ζωής, ενώ αντίθετα όταν υιοθετείς ένα κουταβάκι δεν ξέρεις τι χαρακτήρα θα έχει όταν ενηλικιωθεί.

Όσο τώρα για το θέμα της επιλογής μεταξύ των δύο φυλών που έχεις επιλέξει, θα σου γράψω παρακάτω, επειδή όλα μαζί θα ήταν πολύ κουραστικά και για σένα και για τους υπόλοιπους αναγνώστες.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
damianos1991
Beagle
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από damianos1991 » 10 Ιαν 2019, 16:31

Ευχαριστώ Morgan_A για την απάντηση.το φυσιολογικό δεν θα ήταν όντος να κάνει την ανάγκη του μέσα στο σπίτι σαν μωράκι και όχι να με ξυπνάει κάθε μία ώρα για να βγαίνει έξω? Επίσης είχαμε σκύλο στο σπίτι ένα κόκερ έκλαιγε όταν ήταν μικρό αλλά στο μισάωρο κουραζόταν και κοιμόταν μέχρι το πρώι...Το μαλινουά με βασάνισε.Ολα τα μαλινουά ίδια συμπαιριφορά έχουν η έτυχα στην περίπτωση?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Ιαν 2019, 16:54

Όπως και οι άνθρωποι έτσι και τα σκυλιά, αλλά και όλα τα ζώα, δεν είναι ίδια, το καθένα είναι μοναδικό, αλλά υπάρχουν και κάποια γενικά χαρακτηριστικά των φυλών, τα οποία είναι και υπεύθυνα για την συμπεριφορά τους. Και τα μαλινουά και cane corso είναι σκυλιά με έντονη προσωπικότητα και με πολύ επίμονο χαρακτήρα. Αν δεν ήταν άλλωστε έτσι επίμονοι χαρακτήρες πως θα μπορούσαν να τα βγάζουν πέρα με εγκληματίες (τα μαλινουά) ή με αρκούδες (τα cane corso)?

Οι φυλές που έχεις επιλέξει είναι δυναμικές πολύ και δεν θεωρούνται από τις εύκολες..., πράγμα που σημαίνει ότι δεν είναι ιδανική επιλογή για έναν άνθρωπο που δεν έχει καθόλου εμπειρία από σκυλιά.

Το ότι το σπίτι σου δεν είναι πολύ μεγάλο, δεν είναι πρόβλημα αν έχεις πρόγραμμα και καθημερινά βγάζεις το σκυλί σου για εκτόνωση αρκετό χρόνο, αλλά βέβαια όσο πιο δυναμική φυλή επιλέγουμε τόσο πιο πολλή δουλειά έχουμε να κάνουμε μαζί του για να μπορέσουμε να το προσαρμόσουμε στην καθημερινότητά μας χωρίς προβλήματα...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
damianos1991
Beagle
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από damianos1991 » 10 Ιαν 2019, 17:23

πως θα αντιμετοπιζοταν η κατασταση του να κλαιει καθε βραδυ το κουταβακι ενω το εχεις διπλα σου.εννοω διπλα στο κρεβατι αλλα κατω με ενα λουτρινο σκυλακι και το χερι σου για να σε μυριζει και να μην καθετε με τιποτα.πραγματικα εχω παρα πολυ ορεξη αλλα δεν θα ηθελα να ξανα ζησω κατι τετοιο.επισης μενω και σε οικοδομη οποτε δεν ειναι δυνατον να κλαιει ο σκυλος ολο το βραδυ.το ειχα αντιμετοπισει με το να καθομαι στο σαλονι και οταν με ξυπναει να το βγαζω και μετα παλι πανω.αλλα κατι τετοιο δεν θα μπορουσα να το κανω αμα δεν ειχα αδεια.επισης αλλοι που εχουν κουταβακι κανε κορσο η μαλινουα τι κανουν? καθε μια ωρα το βγαζουν βολτα ολο το 24 ωρο?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Ιαν 2019, 13:19

Όχι βέβαια, αυτό είναι μεγάλη υπερβολή και δεν θα μπορούσε κανείς να το κάνει...

Σε ηλικία 1,5 μηνών τα κουταβάκια δεν τα βγάζουμε έξω από το σπίτι καθόλου άλλωστε, επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος των εμβολίων τους και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να κολλήσουν κάποιο μικρόβιο και υπάρχουν μικρόβια που έχουν πολύ σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία τους, όπως μόνιμες αναπηρίες, αλλά πολλές φορές ακόμα και τον θάνατο.

Όταν υιοθετούμε ένα κουταβάκι τόσο μικρό, το πιο σωστό είναι να διαλέξουμε ένα σημείο, στο μπαλκόνι, στον κήπο ή στην αυλή μας ή οπουδήποτε αλλού τέλος πάντων..., στο οποίο θα το μάθουμε από την πρώτη μέρα ότι εκεί μπορεί να κάνει τις ανάγκες του, ώστε να μην είμαστε υποχρεωμένοι να το βγάζουμε συνέχεια έξω... Μεγαλώνοντας μπορούμε να αλλάξουμε την συνήθεια αυτή, όταν με το καλό ολοκληρωθεί ο κύκλος των εμβολίων του και δεν αντιμετωπίζει κινδύνους με την έξοδό του από το σπίτι, αν και προσωπικά πιστεύω ότι ένας χώρος στο σπίτι που το ζωάκι μπορεί να κάνει τις ανάγκες του είναι πολύ χρήσιμος, γιατί πάντα υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν γίνεται να το βγάλεις έξω...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Tzakos » 11 Ιαν 2019, 18:35

damianos1991 έγραψε:
10 Ιαν 2019, 00:56
Καλησπέρα.είμαι νέος στο forum και με βασανίζει το εξής πρόβλημα.κατοικώ σε ένα σπίτι 65 τετραγωνικά και είμαι ανάμεσα σε 2 ράτσες στο cane corso και βελγικο ποιμενικο μαλινουα.εργάζομαι 8 ώρες την μέρα και έχω πάρει απόφαση οτι θα πηγαίνω με τον σκύλο μεγάλες βόλτες.ποια ράτσα πιστευεται οτι θα ήταν πιο ιδανική για μένα? επίσης είχα φιλοξενίσει ένα μαλινούα για 3 μέρες και με είχε βγάλει το λάδι γτ έκλαιγε όλο τα βράδυ για να το βγάζω καθε 1μιση ώρα για τουαλέτα.Κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό ? ήταν 1μιση μηνων.
Γνώμη μου φίλε,πήγαινε πρός το corso,γιατί τα Μαλινουά είναι πολύ ιδιαίτερα σκυλιά.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Topic author
damianos1991
Beagle
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από damianos1991 » 11 Ιαν 2019, 18:54

ωραια οποτε του μαθαινεις την τουαλετα στο μπαλκονι και κανει εκει την αναγκη του.
Φίλε Τζακος τι εννοεις πολυ ιδιαιτερα?

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από Tzakos » 11 Ιαν 2019, 19:02

Εργασιακά σκυλιά,αν δεν έχουν κάτι να ασχοληθούν,σπάνε,ρημάζουν δαγκώνουν οτι βρούν μπροστά τους απο τα νεύρα τους και πάει λέγοντας.

Φίλε έχω σκυλιά εδώ και σαράντα χρόνια.
Αυτήν την στιγμή έχω ένα Presa,έναν καυκάσιο,έναν ποιμενικό και ένα τσιουάουα.
Μαλινουά,δεν θα έπαιρνα ποτέ.

Και μην το συγκρίνεις με το Cane,για μένα δεν υπάρχει σύγκριση.
Έχω Presa και ξέρω τι σου λέω.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Topic author
damianos1991
Beagle
επιλογή ράτσας

Δημοσίευση από damianos1991 » 12 Ιαν 2019, 00:32

Το μαλινουα με 2 μεγάλες βόλτες δεν θα είναι οκ ; Επίσης με προβληματίζει που το κανε φτάνει τα 60 κιλά και θα μένει μέσα στο σπιτι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”