Τράβηγμα

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Aliciarr
Puppy
Όνομα: Αλίκη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Τράβηγμα

Δημοσίευση από Aliciarr » 09 Ιαν 2019, 16:56

Καλησπέρα σε όλος και καλή χρονιά!

Πρόσφατα απέκτησα τον σκύλο μου, τον Ρατ, ημίαιμο ποίντερ. Είναι πολύ καλός σε όλα, ήσυχος, δεν δημιουργεί γενικά θέματα. Μόνο ένα πρόβλημα έχω μαζί του: τραβάει πολύ στην βόλτα. Έχω δει βιντεάκια, έχω διαβάσει άρθρα με διάφορες τεχνικές (σαν αυτές που όταν τραβήξει σταματάς μέχρι να έρθει δίπλα σου, θετική επιβράβευση κτλπ) αλλά τίποτα δεν δείχνει να πιάνει και κάθε φορά γυρνάω σπίτι με πιασμένο (το λιγότερο) χέρι. Έχει κανείς εμπειρία σε αυτό ; Κάτι που να δούλεψε; Μήπως μπορώ να βρω κάτι σε λουρί που να τον αποθαρρύνει απο το να τραβάει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 394 times

Τράβηγμα

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Ιαν 2019, 13:31

Βεβαίως Αλίκη μου, υπάρχει το χάλτι, το οποίο είναι ένα ειδικό λουράκι, που δεν αφήνει το σκυλί να τραβά.
Χρησιμοποιείται σαν εκπαιδευτικό εργαλείο από πολλούς θετικούς εκπαιδευτές, μέχρι το σκυλάκι να μάθει πως πρέπει να συμπεριφέρεται στην βόλτα, αλλά δεν είναι λίγοι εκείνοι που το έχουν καθιερώσει...

Θα το βρεις σε πολλά pet shop, δεν είναι κάτι που δεν βρίσκεται...

Θα πρέπει όμως να ξέρεις ότι τα κυνηγητικά σκυλάκια, έχουν ανάγκη από αρκετό τρέξιμο και μεγαλύτερη εκτόνωση απ΄ότι τα σκυλάκια συντροφιάς, τα οποία είναι συνήθως λιγότερα ενεργητικά... Γι΄αυτό και καλό θα είναι, να βρεις κάποιο ασφαλή χώρο, όπως για παράδειγμα ένα γήπεδο του μπάσκετ (δηλαδή περιφραγμένο ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος) και τις ώρες που δεν το χρησιμοποιούν παιδιά βέβαια, να τον πηγαίνεις εκεί και να τον αφήνεις ελεύθερο για καμιά ώρα να τρέξει και να ξεδώσει... Με τον τρόπο αυτόν θα είναι σίγουρα πιο ήρεμος όχι μόνο κατά την διάρκεια της βόλτας, αλλά και μέσα στο σπίτι, καθ΄όλο το υπόλοιπο εικοσιτετράωρο.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Τράβηγμα

Δημοσίευση από Tzakos » 11 Ιαν 2019, 18:33

Aliciarr έγραψε:
09 Ιαν 2019, 16:56
Καλησπέρα σε όλος και καλή χρονιά!

Πρόσφατα απέκτησα τον σκύλο μου, τον Ρατ, ημίαιμο ποίντερ. Είναι πολύ καλός σε όλα, ήσυχος, δεν δημιουργεί γενικά θέματα. Μόνο ένα πρόβλημα έχω μαζί του: τραβάει πολύ στην βόλτα. Έχω δει βιντεάκια, έχω διαβάσει άρθρα με διάφορες τεχνικές (σαν αυτές που όταν τραβήξει σταματάς μέχρι να έρθει δίπλα σου, θετική επιβράβευση κτλπ) αλλά τίποτα δεν δείχνει να πιάνει και κάθε φορά γυρνάω σπίτι με πιασμένο (το λιγότερο) χέρι. Έχει κανείς εμπειρία σε αυτό ; Κάτι που να δούλεψε; Μήπως μπορώ να βρω κάτι σε λουρί που να τον αποθαρρύνει απο το να τραβάει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Κοπελιά,είναι κουτάβι ακόμη και έχει πολλή ενέργεια μέσα του.
Άστο να τρέξει πρώτα να ξεδώσει και μετά θα δείς άλλον σκύλο.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

mafaldita
Beagle
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times

Τράβηγμα

Δημοσίευση από mafaldita » 26 Ιαν 2019, 10:45

Δύο σοφοί κανόνες που έχω μάθει στην πορεία:

1. Εκτόνωση
Οι κυνηγοί ανήκουν συνήθως στην κατηγορία σκύλων με μεγάλα επίπεδα ενέργειας. Να ξέρεις όμως πως αυτή η ενέργεια μπορεί να εκτονωθεί είτε με σωματική άσκηση είτε με νοητική. Ο Χάρης (ημίαιμο κουρτσχααρ-πόιντερ), όταν γυρνούσαμε από την εκπαίδευση έπεφτε ξερός για ένα δίωρο! Εκτός λοιπόν από το τρέξιμο μπορείς να τον "κουράζεις" είτε με ασκησούλες εκπαιδευτικές είτε με κάποια παιχνίδια (παιχνίδια που απελευθερώνουν κροκέτες σταδιακά με κάποιο βαθμό δυσκολίας ή κρύβεις λιχουδιές και τον αφήνεις να τις βρει...)

2. Σταθερότητα στην συμπεριφορά σου
Θέλει μεγάλη υπομονή και σταθερότητα στις αντιδράσεις σου. Αν κάποια στιγμή κουραστείς και παρεκλίνεις έχει αμέσως πάρει το μήνυμα πως στο τέλος θα κάνει αυτό που θέλει. Κάποιοι κυνηγοί γίνονται εξαιρετικά ξεροκέφαλοι κι επίμονοι αν δεν είσαι απολύτως σταθερός.

Τέλος ο Χαρούνης έμαθε να μην τραβάει με τον εξής τρόπο. Κάθε φορά που τέντωνε τον ιμάντα κι ένιωθα την παραμικρή έλξη στο χέρι μου, σταματούσα κι έκανα μεταβολή (προς την αντίθετη κατεύθυνση). Μπορεί να σου πάρει ένα δίωρο για να διασχίσεις δύο μέτρα, αλλά δεν θα φύγεις αν δεν καταλάβει πως ο ιμάντας δεν πρέπει να τεντώνει σε καμία περίπτωση.

Άντε και καλές βόλτες!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”