Προβολή δίσκου και υποψία νεοπλασίας

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Marisd
Puppy
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Marisd » 23 Νοέμ 2018, 21:00

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει η σκυλίτσα μου – καναδέζικο λυκόσκυλο 11 ετών, 25kg – το τελευταίο διάστημα. Πριν από περίπου ένα μήνα η Μάγια μου ξεκίνησε να δείχνει μια απροθυμία να ανεβαίνει τις σκάλες στο σπίτι μας, όπως και να ανεβαίνει με άλμα σε ένα υπερυψωμένο πεζούλι που πάντα της άρεσε να κάθεται και να εποπτεύει από ψηλά. Λόγω της ηλικίας της και δεδομένου ότι κατά τ’ άλλα η συμπεριφορά της και η όρεξη της παρέμεναν σε φυσιολογικά επίπεδα, δεν το σπουδαιολογήσαμε. Πριν 2 εβδομάδες όμως άρχισε να τρεκλιζει τα πίσω ποδαράκια της και την τρέξαμε στον γιατρό. Η κτηνίατρος αποφάνθηκε –από την κλινική της εικόνα και μόνο και μετά από δική μας ενημέρωση ότι δεν είναι στειρωμένη – ότι μάλλον πρόκειται για πυομήτρα. Κλείσαμε άμεσα χειρουργείο για την επόμενη ημέρα. Η επέμβαση πήγε καλά και αφού έμεινε στο κτηνιατρείο ένα βράδυ για παρακολούθηση, την επόμενη μέρα την πήραμε σπίτι, με το τρέκλισμα να έχει μειωθεί αισθητά. Πριν φύγουμε από τη γιατρό τη ρώτησα τι μετεγχειρητική φροντίδα χρειάζεται, καθώς η Μάγια ήταν πάντα ένα πολύ δραστήριο σκυλί και συνήθιζε να περνάει πολλές ώρες στον κήπο. Μου είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο εφόσον παίρνει κανονικά την αντιβίωσή της (baytril 150mg) και θα μπορούσε να βγει στον κήπο από την πρώτη κιόλας μέρα. Έτσι κι έγινε. Μετά από δυο μέρες και ενώ έσκαβε με μανία στον κήπο, άρχισε να ουρλιάζει απ’ τον πόνο. Μέχρι να βγούμε έξω είχε σταματήσει να κλαίει και φαινόταν φυσιολογική. Θεωρήσαμε ότι πόνεσε από κάποια απότομη κίνηση, λόγω της επέμβασης. Μετά από μία ημέρα και ενώ το πρωί βγήκε κανονικά για τη βόλτα της, από τη στιγμή που μπήκε μέσα στο σπίτι ξάπλωσε και δεν ξανασηκώθηκε μέχρι το επόμενο πρωί, παρά τα παρακάλια μας και τις προτροπές μας. Το πρωί της επόμενης ημέρας, μετά από μεγάλη παρακίνηση και προτροπή για βόλτα, σηκώθηκε με μεγάλη δυσκολία και με τα πίσω ποδαράκια της να τρεκλίζουν και πάλι. Στο μεταξύ, από το προηγούμενο βράδυ που δεν σηκωνόταν καθόλου προσπαθούσα να επικοινωνήσω με την κτηνίατρο, η οποία τελικά μου απάντησε το επόμενο πρωί. Λόγω σαββατοκύριακου μου είπε ότι έλειπε και δεν μπορούσε να τη δει από κοντά αλλά με καθησύχασε τηλεφωνικά ότι εφόσον τρώει κανονικά δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας και πιθανότατα πρόκειται για τα ισχία της τα οποία επιδεινώθηκαν ραγδαία λόγω της αλλαγής του καιρού και της έντονης υγρασίας… Μου συνέστησε τα δισκία rimadyl 100mg και μου επεσήμανε να την κινώ όσο περισσότερο μπορώ για να μη μένει ξαπλωμένη για πολλή ώρα. Έτσι κι έγινε μέχρι το μεσημέρι της επόμενης ημέρας – την έβγαζα με το ζόρι σχεδόν βόλτα την καημενούλα για να περπατάει όσο περισσότερο γίνεται, παρότι τρέκλιζε και έδειχνε να μην έχει καθόλου δύναμη στα πίσω ποδαράκια της. Το μεσημέρι της Κυριακής 18/11 επιστρέψαμε με μεγάλη δυσκολία από τη βόλτα και η Μάγια δεν ξανασηκώθηκε στα πίσω της πόδια. Επικοινώνησα με τη γιατρό –την οποία καθ’όλη τη διάρκεια του σ/κ βομβάρδιζα με μηνύματα για την πορεία της Μάγιας – και μου είπε ότι εφόσον δεν υπήρξε βελτίωση με τα rimadyl, να την πάω τη Δευτέρα για να της κάνει ένεση κορτιζόνης. Όντως Δευτέρα πρωί πρωί την πήγα από εκεί και ενώ με διαβεβαίωσε πάλι ότι πρόκειται για τα ισχία της, της έκανε ένεση κορτιζόνης και μου είπε να της δίνω 3,5 χαπάκια prezolon 5mg πρωί-βράδυ. Μου είπε ότι μέσα σε τρείς μέρες θα έπρεπε να δω αποτελέσματα, διαφορετικά τα πράγματα θα είναι δύσκολα.. Ξεκινήσαμε όντως την αγωγή με prezolon αλλά ταυτόχρονα ξεκίνησα να αναζητώ και ορθοπεδικούς κτηνιάτρους προκειμένου να μου δώσουν μια πιο σαφή εικόνα. Τις επόμενες δύο μέρες πήγαμε σε δυο διαφορετικούς κτηνιάτρους οι οποίοι από την πρώτη στιγμή έκριναν ότι το πρόβλημα της Μάγιας δεν είναι στα ισχία της αλλά είναι νευρολογικό. Μου συνέστησαν αξονική τομογραφία και έκλεισα αμέσως ραντεβού. Η αξονική έγινε χθες και δυστυχώς έδειξε δύο διαφορετικά προβλήματα στη σπονδυλική της στήλη: προβολή δίσκου σε 3 σημεία και αλλοίωση στη θωρακική μοίρα, που μοιάζει με νεοπλασία. Η πρόγνωση του γιατρού που της έκανε την αξονική ήταν πολύ δυσμενής και στην ουσία δεν μας άφησε πολλά περιθώρια πέραν της ευθανασίας, εφόσον αποδειχθεί ότι η αλλοίωση είναι όντως νεοπλασία – έστειλε τις εξετάσεις σε ακτινολόγο στην Αγγλία και περιμένουμε τη διάγνωσή του.
Η απόγνωσή μου δεν περιγράφεται… Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υποφέρει το σκυλάκι μου αλλά μου είναι αδύνατο να δεχτώ ότι η Μάγια που παρά τα 11 της χρόνια ήταν σε εξαιρετική φυσική κατάσταση, που οι αιματολογικές και οι βιοχημικές της εξετάσεις είναι φυσιολογικές , που η όρεξη της για φαγητό είναι αμείωτη και το πνεύμα της προσπαθεί να παραμείνει ζωηρό παρά την παράλυσή της τις τελευταίες μέρες, θα έχει ένα τέτοιο τέλος..
Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου και παρακαλώ για τη βοήθειά σας.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 25 Νοέμ 2018, 13:13

Καλώς ήρθες στην συντροφιά μας κορίτσι μου και περαστικά στην Μαγιούλα σου!

Δεν μας γράφεις όμως σε ποιους κτηνιάτρους την πήγες και εγώ με την εμπειρία που έχω, θα σου έλεγα ότι θα πρέπει να την δει ο κ. Στέργιος Βλαχόπουλος, που είναι και ο μόνος που έχει ειδικότητα κτηνιάτρου νευρολόγου χειρούργου και μάλιστα είναι και ένας από τους καλύτερους στην Ευρώπη και μιλώ από προσωπική πείρα.

Αν δεν την έχει δει λοιπόν ο κ. Βλαχόπουλος, κλείσε ένα ραντεβού και πήγαινέ την να δει την μαγνητική και την ίδια την Μάγια και ότι σου πει αυτός, να ξέρεις ότι είναι και αυτό που συμβαίνει...

Εύχομαι και πάλι περαστικά της και σε παρακαλώ κράτα μας ενήμερους για την πορεία των εξελήξεων...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Marisd
Puppy
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Marisd » 27 Νοέμ 2018, 14:02

Καλησπέρα και πάλι,

Η αλήθεια είναι ότι η Μάγια έχει πάει σε αρκετούς διαφορετικούς κτηνιάτρους τις τελευταίες δύο εβδομάδες, αλλά όχι στον κ. Βλαχόπουλο. Την αξονική την έκανε στη κλινική του κ. Φλαράκου Μιχάλη και από εκεί έστειλαν τα αποτελέσματα σε συνεργάτη τους ακτινολόγο στην Αγγλία, ο οποίος δυστυχώς επιβεβαίωσε την ύπαρξη οστεοσαρκώματος στη σπονδυλική της στήλη. Τη Δευτέρα επικοινώνησα με το ιατρείο του κ. Βλαχόπουλου προκειμένου να έχω και τη δική του άποψη. Μου ζήτησαν να τους στείλω τα αποτελέσματα της αξονικής και περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου.

Σε κάθε περίπτωση θα σας κρατώ ενήμερους. Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 02 Δεκ 2018, 22:01

Θα περιμένουμε με αγωνία...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”