Υγρα στους πνευμονες

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
irini21
Akita
Όνομα: Ειρήνη
Been thanked: 3 times
Υγρα στους πνευμονες

Δημοσίευση από irini21 » 21 Νοέμ 2018, 20:37

Καλησπέρα γιατρέ. Έχω ενα 16χρονο μπολονεζ, με υπερπλασια προστατη και διεύρυνση πυελωνων νεφρων, που ομως αντιμετιζεται με κλινικη τροφη και συχνους αιματολογικους κ απεικονιστικους ελεγχους. Η τελευταια εξεταση, ηταν αρχες του μηνα και ολα έδειχναν νορμαλ. Ομως εχει δυο βδομαδες, που εχω παρατηρησει ενα ξηρο, ηπιο κ μικρης διαρκειας βηχα (3 δευτερόλεπτα το πολυ), ο οποιος επαναλαμβανεται αρκετές φορες τη μερα. Μου θυμίζει kennel cough, μιας που ο σκυλος κανει, σαν να εχει κολλησει κατι στο λαιμο του κ στο τελος ειναι σαν να θελει να κανει εμετό. Επισκεπτηκα κτηνίατρο της περιοχης μου, ο οποιος μου ειπε οτι η καρδια κ πνευμονες ακούγονται καλα. Καναμε ακτινογραφιες κ μου ειπε πως βλεπει υγρα στους πνευμονες, που με την σειρά τους πιέζουν την καρδια κ μου σύστησε ενα τεταρτο lasix ημερησίως κ αλλαγη τροφης απο ρεναλ σε καρδιακ. Αποφάσισα λοιπόν πριν ξεκινήσω, να ενημερωσω τον θεράποντα ιατρο μας, ο οποιος βρίσκεται εξωτερικο κ θα εχω την δυνατότητα να επισκεφτώ ξανα μετά απο ενα μηνα, ο οποίος μου ειπε οτι δεν βλεπει τιποτα ανησυχητικο στις ακτινες. Καταλαβαίνετε λοιπον, οτι εχω ερθει σε τρομερά δύσκολη θέση, διοτι δεν θέλω να αμφισβητήσω κανεναν απο τους δυο γιατρους. Ο ενας δεν μπορει να εξετάσει την δεδομενη στιγμη τον σκυλο μου, όμως το έχει κανει άπειρες φορες στο παρελθον κατα τη διαρκεια της φοιτητικης μου ζωης κ τον εχει εγχειρησει δυο φορες σε μεγάλη ηλικια. Τον άνθρωπο αυτό τον ευγνώμωνω κ τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια. Να παραβλεψω οποτε, τις οδηγιες ενος αλλου επιστήμονα, που ομως προφανώς και ειδε κατι, για να μου συστήσει αυτη την αγωγη; Κι αν οντως εχει δικιο κ η κατασταση χειροτερεψει, μέχρι να τον δει ο θεράποντα ιατρος του, σε ενα μηνα; Δε ξερω, αν πρέπει να μεταφερω τον προβληματισμο μου στην γιατρο, που εμπιστευτηκα εδω στην Ελλάδα. Φοβαμαι, πως θα την προσβάλλω την γυναίκα. Γιατρε μου, περιμένω και τη δικη σας γνωμη κ σας ευχαριστώ εκ των προτερων. Η αληθεια ειναι πως με έχετε βγαλει πολλές φορες απο δυσκολη θεση.
“Dogs never bite me. Just humans.” ― Marilyn Monroe

Άβαταρ μέλους

Topic author
irini21
Akita
Όνομα: Ειρήνη
Been thanked: 3 times
Υγρα στους πνευμονες

Δημοσίευση από irini21 » 22 Νοέμ 2018, 00:49

Δυστυχως δεν μπορώ να ανεβασω φωτογραφίες, ουτε κ να σβήσω το ποστ, οποτε θα παρω το θάρρος να ενοχλήσω τον γιατρο με προσωπικό μνμ..
“Dogs never bite me. Just humans.” ― Marilyn Monroe

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”