Ερεθισμός στους ορχεις

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ντάρκο
Puppy
Όνομα: Μαρία
Ερεθισμός στους ορχεις

Δημοσίευση από Ντάρκο » 21 Νοέμ 2018, 18:28

Καλησπέρα.
Ειμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας κ έχω το εξής πρόβλημα.
Ο σκυλακος μου είναι ένα αγοράκι 15 μηνών ημιαιμο μεσαίου μεγέθους. Τις τελευταίες δυο ημέρες παρατήρησα ότι οι ορχεις του, έχουν κόκκινο χρώμα κ σε ένα σημείο φαίνεται σαν να έχει φύγει το δέρμα. Μπορεί να το έκανε μόνος του; μήπως είναι κάτι δερματικο; μόνο το γλυφει. Δν έχει πυον η κάτι τέτοιο. Δν ξέρω αν πρέπει να του βάλω κάτι. Φοβάμαι μη το πονέσω.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Ερεθισμός στους ορχεις

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Νοέμ 2018, 21:16

Kαλώς όρισες στην παρέα μας Μαρία!

Μάλλον το ερέθισε με το γλύψιμο, είναι ευαίσθητο το δέρμα σε αυτό το σημείο...
Προσπάθησε να μην τον αφήνεις να το γλύφει, γιατί θα το ερεθίσει περισσότερο...

Ο καλός μας φίλος και κτηνίατρος του φόρουμ θα σου πει αν πρέπει να του βάλεις κάτι που θα τον βοηθήσει, κάνε λίγο υπομονή...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Ντάρκο
Puppy
Όνομα: Μαρία
Ερεθισμός στους ορχεις

Δημοσίευση από Ντάρκο » 22 Νοέμ 2018, 22:34

Καλησπέρα κ πάλι.
Τον πήγα σήμερα στον κτηνίατρο γιατί όλο το προηγούμενο βράδυ έκλαιγε κ ανησύχησα ακόμη περισσότερο. Τσίμπημα από τσουκνίδα το πιο πιθανό. 😱Κ βάζουμε fucidin πριν την βόλτα πρωί-βράδυ. Ευχαριστώ πολύ για την ανταποκριση σας! 😀

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Ερεθισμός στους ορχεις

Δημοσίευση από Morgan_A » 23 Νοέμ 2018, 02:33

Ax... η ψυχούλα, περαστικά του γρήγορα εύχομαι, θα πονάει πολύ το καημένο...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”