Ο σκυλος μου δε σταματάει να ξύνεται και έχει βγάλει μαύρες κηλίδες :(

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Βασιλης Ψοχιος
Puppy
Όνομα: Βασιλης

Δημοσίευση από Βασιλης Ψοχιος » 20 Νοέμ 2018, 18:51

Καλησπέρα ! Έχω ένα λαμπραντορ την λουνα είναι 3.5 ετών. Περίπου στην ηλικία των 8 μηνών άρχισε να ξύνεται ασταμάτητα και να κάνει πληγιες έπειτα άρχισε να χάνει το τρίχωμα της και να βγάζει μαυρα στίγματα στο σώμα της me:: !
Ο πρώτος κτηνίατρος μου σύστησε μπάνιο με συγκεκριμένο σαμπουάν και υποαλλεργικη τροφή. Δεν είδα κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά της
Ο δεύτερος κτηνίατρος μου σύστησε χορήγηση prezolon σε συνδιασμο με atarax. Με αυτή την περίθαλψη ο σκυλος σταματησε το ξύσιμο αλλά λόγω τις κορτιζόνης ο σκυλος άρχισε να πριζεται. Διαβάζοντας και ρωτώντας κατάλαβα πως όλα αυτά τα φάρμακα έκαναν κακό στην λουνα me::
Ο τρίτος κτηνίατρος ήτανε έξαλλος με την χορήγηση κορτιζόνης στο σκυλί για μεγάλο χρονικό διάστημα, και μου σύστησε τα χαπια apoquel, με αυτό το χάπι το σκυλάκι ήταν μια χαρά αλλά η τιμή τους είναι πολύ υψηλή και δεν τα βγάζουμε εύκολα πέρα...

Υπάρχει κάποια άλλη περίθαλψη για την μικρούλα μου γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό και για μας και για αυτή me:: :beg

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Νοέμ 2018, 02:33

Καλώς όρισες στην παρέα μας Βασίλη.

Ο μόνος που μπορεί να δώσει απάντηση στο ερώτημά σου είναι ο καλός μας φίλος και κτηνίατρος του Ourdogs.gr o κ. Ηλίας Κορσαββίδης, που γνωρίζει τις συνθέσεις των φαρμάκων και ίσως γνωρίζει και κάποιο άλλο φάρμακο με τα ίδια συστατικά αλλά πιο οικονομικό.

Είναι τρομερό το ότι σε αυτήν την χώρα τα ζωάκια θεωρούνται πολυτέλεια και τα κτηνιατρικά φάρμακα είναι πανάκρυβα. Πολλές φορές όμως έχουμε την δυνατότητα να αντικαταστήσουμε με κάποιο ανθρώπινο με την ίδια σύσταση και τότε το κόστος είναι πολύ μικρότερο... Υπομονή λοιπόν...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 26 Νοέμ 2018, 21:20

Από οτι καταλαβαίνω όλοι οι γιατροί που το εξέτασαν κατέληξαν οτι πρόκειται για αλλεργία, και πιθανότατα ατοπική.
Δυστυχώς αυτό δεν είναι κάτι που περνάει, και συχνά χαρακτηρίζεται από υφέσεις και εξάρσεις. Αυτό που επιτυγχάνεται τόσο με την κορτιζόνη, όσο και με φάρμακα όπως είναι το apoquel είναι να καταστέλλεται αυτή η υπερβολική αντίδραση του οργανισμού σε κάποιο αντιγόνου, το οποίο δεν είναι παθογόνο. Η κορτιζόνη είναι μια πολύ φτηνή και αποτελεσματική λύση, αλλά έχει περισσότερες παρενέργειες από φάρμακα σαν το apoquel, ιδίως σε μακροχρόνια χορήγηση. Δυστυχώς, όλα τα φάρμακα που είναι εναλλακτικά της κορτιζόνης για τη δουλεία αυτή είναι πολύ πιο ακριβά, και σε πολλές περιπτώσεις (όπως αυτή του apoquel) παράγονται μόνο από κτηνιατρικές φαρμακοβιομηχανίες...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”