δεν ξερω τι ειναι αυτο που εχει ο σκυλος μου

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
kalliopi Ziplon
Puppy
Όνομα: kalliopi
Has thanked: 2 times

Δημοσίευση από kalliopi Ziplon » 17 Νοέμ 2018, 22:01

Καλησπέρα μέσα σε 3 βδομάδες το σκυλάκι μου 2 ετών και 6,700 κιλά μας τρόμαξε 2 φορές. Δεν μπορώ να δεχτώ την απάντηση δεν ξέρουμε τι έπαθε αλλά επειδή συνήρθε από μόνο του δεν πειράζει.
Θα περιγράψω τι προβλήματα έχει.
Από μωρό είχαμε θέμα με το φαγητό έκανε εμετούς πολλές φορές μέσα στην μέρα , τα κακά του μύριζαν τόσο πολύ και ο τότε κτηνίατρος έλεγε θα μάθετε να το έχετε αυτό με τους εμετούς. Εγώ το θεώρησα απαίσια αντιμετώπιση και με την βοήθεια από το pet shop βρήκαμε μία τροφή και μία λιχουδιά την οποία τρώμε χωρίς ρεψιματα-εμετους-αερια και κακακια να βρωμανε. Δυστυχώς εδώ και 30 μέρες δεν την βρίσκουμε στην Ελλάδα γιατί η εταιρία δεν απαντά στο εάν θα την ξανα φέρει εδώ ή όχι και αρχίσαμε τα προβλήματα μας.
Μας έχουν πει πως ίσως αυτό το πρόβλημα με το στομάχι του να του δημιουργεί στρες το οποίο τον κάνει τόσο γκρινιάρη και ίσως το στρες αυτό να του προκαλεί και μικρά ελαφρά εγκεφαλικά επεισόδια.
Πριν 3 βδομάδες μετα από 1 χιλιόμετρο περίπατο ο μαξ αρνήθηκε να συνεχίσει και πήγα κοντά του τον ρώτησα τι έχει και τον είδα να κάθετε κάτω, όχι στο πλάι, έκατσε κάτω έβαλε την ουρά στα σκέλια και μέσα σε δευτερόλεπτα έβγαλε κάτι σαν αφρούς- ένα πηκτό λευκό σαν γάλα υγρό από την μύτη σε μπόλικη ποσότητα, η καρδούλα του χτυπούσε τόσο δυνατά και γρήγορα και η ανάσα του το ίδιο με το στοματάκι του ορθάνοιχτο. Μέχρι να τον μιλήσουμε να τον σκουπίσουμε, καταλάβαινε που μιλούσαμε αλλά έδειχνε να μην έχει δυνάμεις να ανταποκριθεί, έκλεισε τα μάτια του. Ο μαξ πάντα είναι γεμάτος ζωντάνια και ποτέ στην βόλτα δεν ξάπλωνε κάτω. Τον τρέξαμε σε νοσοκομείο σκυλιών. Μέχρι να φτάσουμε στο αμάξι τα μάτια τα είχε κλειστά, ανάσα σαν τρελή, καρδιά το ιδιο και έδειχνε σαν αν πασχίζει να τα ανοίξει μα δεν είχε δυνάμεις. Μέχρι να φτάσουμε και στο νοσοκομείο είχαν περάσει 30 λεπτά μέσα στα οποία έδειχνε να το ξεπερνά μα ήταν κουρασμένος. Δεν του βρήκαν τίποτα, πήραν πιέσει, κάνανε ψηλάφηση και μας είπαν δεν βλέπουμε κάτι δεν ξέρουμε τι ήταν, έχει συνέρθει οποτε παντε σπίτι και βλεπετε μηπως το ξανα παθει.
Τον πηρε 24 ωρες να ξανα γινει ζωηρός. Μετα από 2-3 μερες εκανε εμετο μεσα στο σπιτι με σάλιο καθαρό.
Και χθες πετάχτηκα από τον ύπνο επειδή άκουσα να κλαίει με λυγμούς. Τον είδα ξάπλα στο πλάι στην άκρη του κρεβατιού με πόδια τεντωμένα να κλαίει με μάτια κλειστά ενώ ήταν ξύπνιος. Καμία σχέση με το πως κοιμάται 2 χρόνια τώρα κάτι μου έλεγε πως και η πόζα που ηταν ηταν σχετική με το τι γινόταν. .
Τον ψηλάφησα, τον χάιδευα, ηρέμησε το κλάμα μα δεν κουνιόταν με κοιτούσε μόνο. Δεν βρήκα ούτε κακά, ουτε τσίσα, ουτε εμετό γύρω του. Πετάγομαι τουαλέτα και από εκεί τον ακούω να βγάζει κραυγή πονου και κλάμα. Τρέχω τον βλεπω εκει όπως τον άφησα παω να παρω το κινητο μου να το εχω να βγαλω βίντεο εάν δω κατι να γίνεται και κατέβηκε από το κρεβάτι να έρθει στο σαλόνι και έβγαλε τετοια κραυγή πονου και κλαμα , ουρα κατω από τα σκέλια, αυτάκια κατω να τρέμει να φωνάζει. Τον αρπάζω τον βάζω στον καναπέ επάνω, αυτος κλαμα και να τρεμει –εχω βιντεο πως ετρεμε- το τρεμουλο εγινε πολύ εντονο στο πισω ποδαρακι και τιναζόταν και το εμπρος και ειχε το κεφαλι όρθιο.
Δεν κουνιόταν με τίποτα. Περιμέναμε να ηρεμήσει λιγο να μην κλαίει τον ψηλάφησα πάλι, δεν εδειχνε να τον πονα το χερι μου. Τον κατεβάζω κάτω στο πάτωμα για να δω περπατα, τι επαθε και σαν πάει να ανέβει καναπέ ρίχνει κραυγή πονου-τρομου-κλαμα. Έμεινε σε μια ποζα 2 ωρες και εγω διπλα να τον χαϊδεύω να τον μιλάω και μετα από 3 ωρες συνήρθε λες και ποτε δεν επαθε κατι.

τι μπορει να εχει το μωρο μου? κλασικα γιατρος και νοσοκομειο ειπαν τα ιδια, εφοσον εγινε καλα μονοσ δεν τρεχει τιποτα σοβαρο.

σας ευχαριστω που κανατε τον κοπο να διαβασετε το μεγάλο κείμενο μου.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 19 Νοέμ 2018, 22:17

Καταλαβαίνω πόσο θα έχεις ανησυχήσει και πόσο θα στεναχωριέσαι που το σκυλάκι σου βιώνει μια τόσο επώδυνη κατάσταση και δεν έχετε ακόμα καταφέρει να βρείτε την αιτία του προβλήματος και να το βοηθήσετε...

Σύντομα θα διαβάσεις την άποψη του καλού μας φίλου και κτηνιάτρου του Ourdogs.gr του κ. Ηλία Κορσαββίδη που είναι και ο πλέον αρμόδιος για να εκφέρει απόψεις επάνω σε θέματα υγείας.

Πέρα όμως από αυτό, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν βρίσκεστε στην Αθήνα ή κάπου αλλού...?

Τρελαίνομαι όταν ένα ζώακι υποφέρει και οι γιατροί απαντούν με αυτόν τον τρόπο... :dv1
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι πάντα εύκολο για έναν κτηνίατρο να κάνει μια διάγνωση, από την στιγμή μάλιστα που το ζωάκι δεν μπορεί να μιλήσει και να μας δώσει λεπτομέρειες για το πως αισθάνεται, που πονάει κλπ κλπ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ασχοληθούν περισσότερο και να ψάξουν καλύτερα τα αίτια, αφού χωρίς να βρεθούν αυτά δεν γίνεται να βρεθεί και λύση στο πρόβλημα του ζώου.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
kalliopi Ziplon
Puppy

Δημοσίευση από kalliopi Ziplon » 19 Νοέμ 2018, 23:34

θεσσαλονικη μενω,μολισ γυρισαμε απο νεο κτηνίατρο και ειλικρινά νιώθω τόσο άχρηστη μανα που λόγο ανεργίας και προβλημάτων υγειας δεν μπορω να βρω τα χρηματα να του κανω εξετασεις........ συγνωμη δεν θελω να φανω πωσ κλαίγομαι, τον λατρεύω με βοήθησε ψυχολογικά οταν έδινα μάχη για την ζωή μου είναι το στήριγμα μου! και να μην μπορώ να κάνω τα παντα για αυτον ...... μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο και να μην υποφερει.
χίλια ευχαριστώ για την ευγένεια με την οποία μου γράφετε.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Νοέμ 2018, 04:25

Καλλιόπη μου είναι τρομερό το δράμα στο οποίο έχουν υποβάλλει οι υπεύθυνοι αυτής της κατάστασης χιλιάδες ανθρώπους, να μην μπορούμε να βοηθήσουμε ούτε τα ζωάκια μας όπως πρέπει..., ούτε τα παιδιά μας, ούτε τους ίδιους τους εαυτούς μας... Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου γλυκό, νάσαι σίγουρη ότι σε καταλαβαίνω, γιατί έχω αντιμετωπίσει ανάλογες καταστάσεις...

Ένα μεμονωμένο περιστατικό, όπως στην περίπτωση του μικρούλη σου, πράγματι μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρό, να είναι απλώς ένα τυχαίο γεγονός, κάτι περαστικό, για παράδειγμα ακόμα και ένας νευρόπονος, ο οποίος τρόμαξε τον μικρούλη σου εκείνη την στιγμή και τον έκανε να φοβάται να κουνηθεί, αλλά στην συνέχεια αφού πέρασε, τελείωσε κι΄όλας.

Από την περιγραφή που μας κάνεις, δεν φαίνεται να πρόκειται για κάποια από τις γνωστές νόσους...
Θύμισέ μας πάλι αν θέλεις, πόσες μέρες έχουν περάσει από το συμβάν αυτό...?

Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου περαστικά του...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
kalliopi Ziplon
Puppy

Δημοσίευση από kalliopi Ziplon » 20 Νοέμ 2018, 20:16

παρασκευή προσ Σαββάτο ξημερώματα και την Κυριακή προσ το μεσημεράκι αλλα το πρωτο που μασ τρομαξε τρελα το επαθε πριν 20 μερες. Μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο μακαρι

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Νοέμ 2018, 02:39

Απ΄όσα μας γράφεις, τα δύο περιστατικά είναι εντελώς διαφορετικά.
Το πρώτο εκδηλώθηκε με αδυναμία και σαν ένα είδος λυποθυμίας..., ενώ το δεύτερο είχε πόνους, ακαμψία των άκρων και το σκυλάκι διαμαρτύρετο...
Επομένως μπορεί να είναι τυχαίο το ότι συνέβησαν σχετικά κοντά, δηλαδή με διαφορά περίπου 15 ημερών, αφού δεν είχαν τα ίδια συμπτώματα...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 26 Νοέμ 2018, 21:12

Δυστυχώς χρειάζεται πολύ διερεύνηση η περίπτωσή σας, καθώς δε φαίνεται να είναι κάτι συνηθισμένο. Δεν αποκλείεται από αυτά που περιγράφετε να είναι και κάτι νευρολογικό, όπως για παράδειγμα μια μορφή επιληπτικής κρίσης, που και αυτή, όμως, δε φαίνεται να έχει τα κλασικά συμπτώματα.
Θα πρέπει να προσπαθήσετε να τραβήξετε όλο το συμβάν με βίντεο, την επόμενη φορά, καθώς έτσι θα βοηθήσετε πολύ το γιατρό που θα το διερευνήσει...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 391 times
Been thanked: 165 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 05 Δεκ 2018, 13:55

Καλλιόπη μου, καταλαβαίνω τις οικονομικές σας δυσκολίες, και το ξέρω ότι θα ακουστεί σκληρό αυτό που θα πω, αλλά αν δεν κάνετε τις σωστές εξετάσεις στο σκυλάκι σας αυτό μπορεί να αποβεί αργά ή γρήγορα μοιραίο...
Δυστυχώς η επανάληψη των περιστατικών και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα δείχνει ότι το σκυλάκι έχει κάτι που χρειάζεται άμεση διερεύνηση. Αυτό που μπορεί να φαίνεται π.χ. επιληπτικό επεισόδιο, μπορεί να είναι π.χ. νόσος addison ή οτιδήποτε άλλο που μόνο οι σωστές εξετάσεις θα το βρουν.
Αν θέλετε να τον βοηθήσετε πρέπει να βρείτε τρόπο να κάνετε πλήρεις εξετάσεις αίματος, και βιοχημικές, να δείτε οπωσδήποτε κάλιο, νάτριο, ασβέστιο κλπ. συκώτι, νεφρά και ό,τι άλλο σας πει ένας καλός κτηνίατρος.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τον Μαξ σας.
Αναμένουμε νέα σας.
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”