Μεσοδακτυλιος κυστη

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
dionysia makri
Bullmastiff
Όνομα: Διονυσια Μακρη
Been thanked: 1 time

Μεσοδακτυλιος κυστη

Δημοσίευση από dionysia makri » 23 Οκτ 2018, 13:23

Καλημερα,
Η σκυλιτσα μου ειναι 10 ετων κ τον τελευταιο καιρο υποφερει απο μεσοδακτυλιες κυστες..
Την πρωτη φορα εντοπισαμε ενα αγανο κατω απο την πατουσα της το βγαλαμε αλλα η κυστη επρεπε να αφαιρεθει με αποτελεσμα να παρει αντιβιωση..
Μετα απο τρεις μηνες ξανα το ιδιο..δημιουργηθηκε κυστη με αιμα κ πυον στο ιδιο σημειο..παλι αφαιρεση και αντιβιωση..
Τελος,μετα απο ενα μηνα ξανα το ιδιο..παραδοξως ομως,εσκασε σχεδον ολη μονη της βγαζοντας αιμα..ωστοσο ενα μερος εχει παραμεινει..της βαζω fusidin 2 με 3 φορες τη μερα και κανω αντισηψια με betadin..ο ενας γιατρος μας λεει να γινει ναρκωση για να το ψαξει καλυτερα μηπως υπαρχει κατι μεσα(πχ αγκαθι,αγανο)..λογω ηλικιας φοβαμαι αν κ οι εξετασεις της ειναι τελειες(εχει ηδη υποστει 4 με 5 ναρκωσεις στη ζωη της)
Η απορια μου ειναι η εξης:απο τη στιγμη που εσκασε αξιζει να δωσω αντιβιωση να ταλαιπωριεται το σκυλι ολη την ωρα με φαρμακα;
Υπαρχει περιπτωση να τις γενναει ο οργανισμος αυτες τις κυστες;(τις βγαζει παντα στο ιδιο σημειο στο ιδιο ποδι)

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Μεσοδακτυλιος κυστη

Δημοσίευση από Morgan_A » 23 Οκτ 2018, 18:16

Διονυσία μου ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό που ρωτάς είναι ο καλός μας φίλος και συνεργάτης ο Ηλίας, που σαν κτηνίατρος γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει.
Εγώ τουλάχιστον δεν έτυχε να έχω αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο σε ζωάκι μου μέχρι σήμερα, οπότε δεν μπορώ να σου φανώ χρήσιμη ούτε καν εμπειρικά...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Μεσοδακτυλιος κυστη

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 24 Οκτ 2018, 17:16

Είστε σίγουροι οτι πρόκειται για κάποιο ξένο σώμα και όχι για ποδοδερματίτιδα διαφορετικής αιτιολογίας (πχ αλλεργικής, μικροβιακής, ενδοκρινολογικής κτλ.); Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναζητηθεί το αίτιο. Αν υπάρχει μόλυνση, θα πρέπει να δοθεί αντιβίωση, η οποία μάλιστα σε τέτοιες περιπτώσεις απαιτεί μακροχρόνια χορήγηση, δηλαδή για τουλάχιστον 3 εβδομάδες, μαζί με τοπική θεραπεία.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
dionysia makri
Bullmastiff
Όνομα: Διονυσια Μακρη
Been thanked: 1 time

Μεσοδακτυλιος κυστη

Δημοσίευση από dionysia makri » 26 Οκτ 2018, 11:43

Ο ενας γιατρος μου λεει οτι πρεπει να το σκαλισει μηπως υπαρχει καποιο ξενο σωμα ενω ο αλλος οτι προκαλειται απο τριχες που γυρνανε μεσα στο δερμα..
Να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο ποδι απο τοτε που γεννηθηκε(ημιαιμο κοκονι,jack russell) ειναι στραβο,κοιταζει δηλαδη τελειως προς τα δεξια(προκειται για το δεξι μπροστινο ποδαρακι)..
Ξεκιναει το φουσκωμα παντα κατω απο την πατουσα κ μεσα σε λιγες ωρες φευγει απο κει κ μετατοπιζεται στο πανω μερος αναμεσα στα δαχτυλα..της εχω βαλει τωρα κρεμουλες(fusidin,bactroban) κ εχει σχεδον εξαφανιστει..
οταν λετε να αναζητηθει το αιτιο;τι ειδους εξετασεις πρεπει να γινουν;μια ακτινογραφια πχ θα ηταν ωφελιμη;
Εχουμε κανει μονο τις κλασσικες(γενικη αιματος,επιχρισμα,καλαζαρ,ερλιχια κ βιοχημικες) κ ηταν ολες πολυ καλες..(εκτος απο τα χαμηλα λευκα που εχει παντα οπως εχω προαναφερει κ σε παλαιοτερα ποστ μου)..

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”