Εύα: Το χρονικό μιας α-διάγνωστης " επιληψίας "

Όλες οι σκυλοκουβέντες γενικά εδώ.
Γνωριστείτε μεταξύ σας, συζητήσετε θέματα που αφορούν τα σκυλιά μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Δημοσίευση από mafaldita » 07 Σεπ 2018, 18:19

Περίπου δύο χρόνια μετά τη διάσωση της Εύας από τους δρόμους κι αφού είχε στειρωθεί, παρουσίασε την πρώτη "επιληπτική" (σε εισαγωγικά αφού δεν έχει επίσημα διαγνωσθεί) κρίση της. Θα πρέπει να ήταν περίπου 4 ετών.
Μη έχοντας καμία γνώση ή αναφορά στο θέμα των επιληπτικών και μη-επιληπτικών κρίσεων και βλέποντας την Εύα να σφίγγεται και να συστρέφεται και να τρεκλίζει προσπαθώντας να σηκωθεί και να πέφτει μη μπορώντας να κρατηθεί όρθια στα πόδια της εξαιτίας της ακούσιας σύσπασης των μυών της, να τραβάει πίσω το στόμα και τ' αυτιά της σ' έκφραση απόλυτου πανικού, να της τρέχουν τα σάλια και ν' αφοδεύει ανεξέλεγκτα επί τόπου, να μην ανταποκρίνεται στ' όνομά της και να χάνει επαφή με την πραγματικότητα... ε ναι την πρώτη μας φορά τρομοκρατήθηκα και πιστεύω το ίδιο τρόμαξε και η Εύα.
Από τότε έχουν περάσει 4 τουλάχιστον χρόνια κι έχουμε και οι δύο μάθει ν' αντιμετωπίζουμε αυτές τις "επιθέσεις του νευρικού της συστήματος" πιο ψύχραιμα. Σχεδόν τις προβλέπουμε!
Διαγνωστικά, δεν πάσχει από διαβήτη, το ήπαρ λειτουργεί φυσιολογικά και δεν έχει εγκεφαλικό όγκο. Δεν έχουμε ελέγξει τον θυροειδή. Από την πρώτη της κρίση έχουμε κόψει προληπτικά κάποια χημικά (αμπούλες, κολάρα, σεμπασίλ) κι έχουμε προληπτικά αραιώσει τους εμβολιασμούς. Δεν έχω αποδείξεις για το αν αυτές οι "περικοπές" έχουν βοηθήσει πραγματικά ή όχι, αλλά τις έκανα αφού διάβασα αρκετά, ως προληπτικά - βοηθητικά μέτρα. Και δεν την αφήνω απροστάτευτη, απλά βρίσκω πιο εναλακτικούς τρόπους.
Έχω κρατήσει ημερολόγιο των κρίσεων που με βοήθησε να εντοπίσω μιαν εποχική επαναληπτικότητα. Ξέρω πλέον πως μπορεί να έχουμε 1-2 μικρές κρίσεις το Φεβρουάριο κάτι σαν προάγγελο της Εαρινής κρίσης που είναι σοβαρότερη και συνήθως έρχεται με 2 μεγάλες κρίσεις την ίδια μέρα και 1 ή 2 κρίσεις την επόμενη. Μετά ησυχάζουμε μέχρι το φθινόπωρο όπου έχουμε μια επανάληψη του Εαρινού, δλδ. 2 κρίσεις την ίδια μέρα και 1 ή 2 κρίσεις την επόμενη. Σε σύνολο λοιπόν έχουμε 7-10 κρίσεις το χρόνο, από τις οποίες μπορεί και βγαίνει από μόνη της, και γι' αυτό δεν παίρνει καμία φαρμακευτική αγωγή.
Η Εύα παρουσιάζει φοβίες (στους κεραυνούς-καταιγίδες και στους ισχυρούς ανέμους) κι επίσης μια ψυχαναγκαστική συμπεριφορά (γλύφει κυρίως τα πόδια της σε σημείο να δημιουργεί φαλακρά σημεία ή ακόμη και πληγές). Αυτή η ψυχαναγκαστική συμπεριφορά εντείνεται κατακόρυφα πριν τα "επιληπτικά" της επεισόδια. Για μένα λοιπόν είναι μια προειδοποίηση.
Καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, αλλά κυρίως Άνοιξη και Φθινόπωρο που ξέρω πως είναι η εποχή των κρίσεων, η Εύα παίρνει εναλακτική θεραπεία που πιστεύω μας έχει κρατήσει σταθερά όλα αυτά τα χρόνια. Δεν θα επεκταθώ, όποιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα μπορεί ν' απευθυνθεί σε ολιστικό κτηνίατρο.
Μια μεγάλη αλήθεια είναι πως τόσο εγώ όσο και η Εύα έχουμε πια μάθει να προβλέπουμε και να αναγνωρίζουμε τις κρίσεις, μας τρομάζουν λιγότερο και τις διαχειριζόμαστε ψύχραιμα. Κι αυτό βοηθάει πολύ. Η ίδια έρχεται δίπλα μου πριν από κάθε κρίση! Αυτό λέει πολλά...
Δεν ξέρω αν η Εύα αποτελεί "ελαφριά" περίπτωση ή αν όλα όσα κάνουμε μας οδήγησαν σε αυτή την σταθερότητα. Ελπίζω το χρονικό μας να βοηθήσει άλλους σκυλογονείς έστω να πάρουν κουράγιο γιατί ξέρω πως η επιληψία μπορεί ν' απειλήσει τη ζωή ενός ζώου και σίγουρα τρομάζει τόσο τα ζώα όσο και τους ανθρώπους τους.

Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle

Δημοσίευση από mafaldita » 07 Σεπ 2018, 19:23

Κάπως έτσι ξεκινάει για εμάς... ένα γενικό "σφίξιμο", μια ακαμψία, μια απροθυμία επαφής με το περιβάλον αν κι ακόμη με ακούει και με καταλαβαίνει.

Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle

Δημοσίευση από mafaldita » 07 Σεπ 2018, 19:30

Ένα κομμάτι της κρίσης είναι αυτό το βίντεο. Στη συνέχεια βγήκε στον κήπο με την επίβλέψή μου κι έκανε εμετό το πρωινό της. Αυτή ήταν μία ήπια δευτερεύουσα κρίση το Μάιο 2018.
Δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα, αλλά όσο κι αν έχω συνηθήσει την κατάσταση μου είναι δύσκολο να την βιντεοσκοπώ τις δυσκολότερες ώρες της και ταυτόχρονα να ελέγχω τους υπόλοιπους 4 τετράποδους που εισβάλουν θορυβημένοι εκείνες τις στιγμές.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Σεπ 2018, 00:21

Είναι πολύ τυχερούλα μέσα στην ατυχία της... επειδή είναι δίπλα σου...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

DLina
Global Moderator
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Δημοσίευση από DLina » 08 Σεπ 2018, 11:31

Ουφ! Τι δύσκολη κατάσταση. :pl:
Πως θα επιβίωνε αυτό το πλασματάκι αδέσποτο;
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle

Δημοσίευση από mafaldita » 08 Σεπ 2018, 12:59

Τυχερές είμαστε κι εγώ και η Εύα :lov
Δύσκολο είναι στην αρχή, που δεν ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει και τρομάζεις. Το επόμενο στάδιο είναι τρελό άγχος γιατί νιώθεις ανήμπορος να βοηθήσεις. Τώρα έχουμε βρει τους ρυθμούς μας και ναι μεν σφίγγομαι μαζί της όταν έρχονται οι κρίσεις, αλλά ξέρω πως θα περάσει.
Με προβλημάτισε κάποια στιγμή αυτή η περιοδικότητα κι έψαχνα να βρω το λόγο... αλλά στην ουσία όσο υπάρχει αυτή η σταθερότητα σε συχνότητα και διάρκεια κρίσεων είμαστε ΟΚ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...”