Πρόβλημα με το συκώτι

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mariag
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Maria

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από mariag » 24 Σεπ 2018, 20:03

Η Ίρμα έχει πέσει στα 13 κιλά.. Η κτηνίατρος σήμερα μας μίλησε για το τέλος. Της έκανε μια ένεση αντιεμετική και μας έδωσε ζαντακ και πριπεράν. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να βοηθήσουν. Ακόμα έχει κάποιες λίγες αντοχές, σηκώνεται, κουνάει ουρίτσα. Δεν θα έχει όμως αν συνεχιστεί η αφαγία. Εσείς θα σιτίζατε το ζώο σας υποχρεωτικά; Μας είπε να τα πολτοποιούμε και να της τα χορηγούμε με σύριγγα. Δεν μπορούμε να τη βλέπουμε έτσι.. Ωστόσο όπως και αν έρθει το τέλος θέλουμε να νιώθει ασφαλής και εμάς δίπλα της. Η γιατρός μας είπε ότι μπορεί να ξεκινήσουν επιληπτικές κρίσεις. Κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια μήπως φάει.. αλλιώς μας μίλησε για την ευθανασία.
Νιώθω πολύ μεγάλη συγκίνηση. Σαν να ήταν χθες που την πήρα μια σταλίτσα στο σπίτι και της μαθαίναμε ένα ένα τα κόλπα που ακόμα γνωρίζει και τώρα είναι μια γριούλα που ακόμα βρίσκει τη δύναμη να μας δείχνει τη χαρά της.
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από Morgan_A » 25 Σεπ 2018, 02:48

Μαρία μου ναι, το έχω κάνει κάποιες φορές, έχω ταϊσει ζωάκι μου που ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση με σύριγγα σίτισης και αν θα χρειαζόταν θα το έκανα και πάλι...

Καταλαβαίνω τον πόνο... Κάνε όμως κουράγιο επειδή από σένα την αγάπη και την φροντίδα σου παίρνει δύναμη και εκείνη για να μείνει κοντά σου όσο περισσότερο μπορεί...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
mariag
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Maria

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από mariag » 05 Οκτ 2018, 13:10

Η Ίρμα σήμερα έφυγε από κοντά μας. Δεν είχε μείνει τίποτα άλλο να κάνουμε. Θα είναι πάντα στην καρδιά μας.
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

DLina
Global Moderator
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από DLina » 05 Οκτ 2018, 13:35

Κουράγιο Μαρία μου, λυπάμαι πάρα πολύ... :pl:
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από Morgan_A » 05 Οκτ 2018, 21:53

Θερμά συλλυπητήρια κορίτσι μου, σε καταλαβαίνω...
Ας έχει καλό ταξίδι... το κοριτσάκι σου.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”