Πρόβλημα με το συκώτι

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mariag
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Maria

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από mariag » 30 Αύγ 2018, 19:22

Οι πολύ παλιοί ίσως μας θυμηθούν μιας και είμαι μέλος 10 χρόνια συν ένα, όσο χρονών είναι η Ίρμα μου. Σας χαιρετούμε όλους εγκάρδια, παλιούς και νέους!
Τα τελευταία παρακολουθώ πιο αραιά και πολύ σιωπηλά! Πρόκειται για την Ίρμα, που εδώ και κάποιες μέρες μετά τις διακοπές είναι άλλος σκύλος.
Μετά τις διακοπές μας στην Κρήτη, επισκεφτήκαμε το Πεταλίδι. Το ξενοδοχείο που μείναμε δεν δεχόταν ζώα έτσι η Ίρμα έμεινε σε ένα ξενοδοχείο σκύλων στη/στα Θουρία (το οποίο αν επιτρέπεται να καταγγείλω επώνυμα εδώ ευχαρίστως να το κάνω...)
Το ζώο εκεί δεν πρέπει να έφαγε ούτε μια από τις 4 μέρες που έμεινε χωρίς να μας ενημερώσουν. Γυρίσαμε Αθήνα την Κυριακή το βράδυ και από τότε με το ζόρι κατεβάζει μια μπουκιά... Σήμερα την πήγαμε στον γιατρό της. Η Ίρμα έχει χάσει 4 κιλά και οι εξετάσεις έδειξαν πρόβλημα στο συκώτι της.
Πιο συγκεκριμένα οι τιμές στα ALT=259 U/L (φ.τ 10-125) και ALKP=277 U/L (φ.τ 23-212). Αύριο θα την πάμε για υπέρηχο γιατί σήμερα είχε χειρουργείο ο γιατρός μας και δεν είχε χρόνο. Από χθες μέχρι σήμερα το ζώο είναι πολύ χειρότερα. Μπήκα στο σπίτι και δεν σηκώθηκε καν από το κρεβάτι της, δεν κούνησε ουρά. Βέβαια είναι εξαντλημένη από την αφαγία.
Παίρνει το φάρμακο propalin 3 φορές τη μέρα για την ακράτεια ούρων που έχει. Θέλω απλά να ρωτήσω τον γιατρό εδώ αν πιστεύει ότι ίσως υπερβάλαμε και το ζώο έχει πάθει ζημιά από αυτό. Η γιατρός που το είδε είπε δεν το πιστεύει, ωστόσο δεν την είδε ο γιατρός μας (πηγαίνουμε στον Κέστη-παλιότερα επιτρεπόταν να λέμε όνομα γιατρού). Όχι ότι δεν την εμπιστεύομαι την κοπέλα, αλλά κάτι με τρώει ότι ίσως εμείς της πειράξαμε το συκώτι.
Να σημειώσω ότι αυτή η πτώση έγινε σχετικά απότομα! Το ζώο έκανε εμβόλιο και εξετάστηκε ακριβώς πριν τις διακοπές και ήταν ζωηρή και μια χαρά!
Επίσης να προσθέσω ότι κάθε χρόνο μας κάνει αφαγίες μετά τις διακοπές γιατί την κακομαθαίνουν με μεζεδάκια και νοστιμιές στο χωριό, οπότε και στην αρχή δεν δώσαμε πολλή σημασία... Μεσολάβησε και η φιλοξενία στον απατεώνα στη Θουρία... Ο γιατρός μας είπε ότι μπορεί να είναι τα πάντα, μας άφησε ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα.
Στείλτε μας λίγη θετική σκέψη γιατί δεν είμαστε έτοιμοι για κάτι κακό για το Ιρμάκι μας

ΥΓ: δεν θεωρώ απαραίτητα ότι φταίει η φιλοξενία στη Θουρία για την Ίρμα
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από Morgan_A » 31 Αύγ 2018, 05:17

Μαρία μου σύντομα θα διαβάσεις την άποψη του Ηλία μας, σχετικά με το θέμα που σε απασχολεί, γιατί όλοι οι άλλοι δεν μπορούμε πιστεύω να πούμε τίποτα για ένα τόσο ιδιαίτερο και λεπτό θέμα...

Ναι κορίτσι μου, επιτρέπεται να αναφέρουμε τα ονόματα των γιατρών μας, ώστε να βοηθηθεί ή να αποφύγει κάποιος άλλος σε ανάλογη περίπτωση το ζωάκι του... Μην έχεις λοιπόν πρόβλημα, μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα.

Όσο τώρα αφορά την πανσιόν και πάλι έχεις κάθε δικαίωμα να γράψεις το όνομά της, καθώς επίσης και να καταγγείλεις την οποιαδήποτε άσχημη συμπεριφορά, ώστε να αποφύγει κάποιος άλλος να αφήσει εκεί το σκυλάκι του και να αντιμετωπίσει κάποια παρόμοια κατάσταση.

Μπορεί να μην φταίνε αυτοί που το σκυλάκι αρρώστησε στα χέρια τους, είχαν όμως την υποχρέωση να σας ενημερώσουν από την πρώτη κι΄όλας μέρα, αν το σκυλάκι δεν έφαγε ή δεν ήταν απολύτως φυσιολογική η συμπεριφορά του...

Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου περαστικά της γρήγορα και σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας για την πορεία της...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
mariag
Dog Star ¤¤¤

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από mariag » 01 Σεπ 2018, 00:55

Ισιδώρα σε ευχαριστώ! Η Ίρμα σήμερα νοσηλεύεται στην κλινική με ορό καθώς δεν είχε διάθεση για φαγητό και της έβαλαν ορό. Μας είπανε ότι το θέμα της δεν είναι απλό και για αυτό δεν έχουμε μια πρώτη εκτίμηση της κατάστασης μέχρι τώρα. Κοιτάζουνε για ενδοκρινικό θέμα αλλά μας άφησαν ανοιχτό το ενδεχόμενο νεοπλασίας. Τόσα χρόνια είναι η πρώτη φορά που μας κάνει τέτοιο χουνέρι το Ιρμάκι οποτε θεωρούμε ότι ό,τι και να είναι θα το αντιμετωπίσουμε ώστε να συνεχίσει να μας υποδέχεται όταν μπαίνουμε στο σπίτι. Χωρίς αυτήν δεν είναι το ίδιο να γυρίζεις. Είναι σε καλά χέρια, αύριο θα πάμε να τη δούμε. Έχει χαμηλά αιμοπετάλια, τα οποία της μετρήσανε 2 φορές, έχει πολυδιψία, και η εξέτση ούρων που έκανε έδειξε ακριβώς αυτό. Περιμένουμε και αιματολογικές και να γίνει υπέρηχος και ακτινογραφία για μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση. Όπως και να έχει έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό μας και τους συνεργάτες του αλλά και στην Ίρμα μας!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από mafaldita » 02 Σεπ 2018, 11:02

Σας εύχομαι ό,τι κι αν είναι να είναι αντιμετωπίσιμο-αναστρέψιμο!
Είστε σε πολύ καλά χέρια... κι εγώ για σοβαρά προβλήματα στον Κέστη τρέχω κι ας είναι μακριά μου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Άβαταρ μέλους

DLina
support team
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από DLina » 08 Σεπ 2018, 11:34

Μαρία μου, αναμένουμε νέα από το Ιρμάκι.
Εύχομαι να έχετε καλά αποτελέσματα και γρήγορη ανάρρωση.
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 08 Σεπ 2018, 12:03

Δεν πιστεύω οτι ευθύνεται το propalin για τις ανεβασμένες τρανσαμινάσες.
Τι άλλες εξετάσεις έχετε κάνει στο ζώο; Φαντάζομαι οτι έχετε κάνει πλήρη αιματολογικό και βιοχημικό έλεγχο;
Έχετε κάνει για λοιμώδη νοσήματα;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
mariag
Dog Star ¤¤¤

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από mariag » 12 Σεπ 2018, 18:30

Καλησπέρα σας. Την Ίρμα την πήραμε από τον γιατρό στο σπίτι. Είχε αρχίσει να τρώει, όχι την τροφή της γιατί δεν την πλησιάζει. Της φτιάχνουμε ρύζι με κοτόπουλο και έτρωγε και της δίναμε και καμία κονσέρβα αν βλέπαμε ότι δνε το έκανε πολλή όρεξη το μαγειρευτό.
Τα φάρμακα που παίρνει είναι αντιβίωση Vibramycin μια το πρωί μια το βράδυ, ursofalk (το οποίο βρήκαμε με μεγάλη δυσκολία και ξεκινήσαμε χθες να της το δίνουμε) ένα τη μέρα και WePatic ένα τη μέρα. Η γιατρός μας είπε να είναι φαγωμένη και πράγματι έτρωγε κάτι. Από το γιατρό την πήραμε 16.800 με αρχικό βάρος 21 κιλά...
Σήμερα πάλι έπεσε η όρεξή της και δεν τρώει, δεν σηκώνεται...Έχει κάνει εξετάσεις για τα πάντα. Αυτά που βγήκανε ανεβασμένα είναι τα ηπατικά της και τα χολικά οξέα λεει υποδεικνύουν ηπατική ανεπάρκεια.
Έκανε επίσης ακτινογραφία και υπέρηχο. Από εβδομάδα μας είπανε να επαναλάβουμε κάποιες εξετάσεις και ότι το τελευταίο που μπορούμε να κάνουμε είναι βιοψία.
Πριν από λίγο σηκώθηκε και ήρθε να με χαιρετήσει, γιατί όταν μπήκα από τη δουλειά δεν είχε τη δύναμη καν. Σκέφτομαι μήπως πρέπει με τόσα φάρμακα να της δίνουμε χάπι για το στομάχι; Θα ρωτήσω βέβαια το γιατρό της. Τέλος, συστήνετε να της κάνουμε βιοψία; Ο μόνος μας ενδοιασμός είναι η ταλαιπωρία του ζώου.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Σεπ 2018, 04:52

Εγώ πάντως όταν τους δίνω ισχυρή αντιβίωση πάντα τους δίνω μισή ώρα πριν μισό χάπι ζαντάκ για να προστατεύεται το στομαχάκι τους και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
mariag
Dog Star ¤¤¤

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από mariag » 16 Σεπ 2018, 21:53

Καλησπέρα. Ισιδώρα δεν ξέρω αν είναι δυνατή η αντιβίωσή της. Επικοινωνήσαμε με το γιατρό της και την σταματήσαμε. Μαζί έχει σταματήσει και η όρεξη. Κάτι έφαγε σήμερα αλλά ανόρεχτα. Από εβδομάδα θα πάμε να κάνει εξετάσεις να δούμε πού βρισκόμαστε.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Πρόβλημα με το συκώτι

Δημοσίευση από Morgan_A » 17 Σεπ 2018, 17:02

Μαρία μου εύχομαι τα νέα σας να είμαι τα καλύτερα...

Περνάτε μια δύσκολη περίοδο, αλλά κάνε κουράγιο... επειδή μόνο μέσα από την δική σου ψυχολογία και δύναμη, παίρνει δύναμη και η μικρούλα σου...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”