Πόσο έτοιμοι είμαστε απέναντι σε ακραίες καταστάσεις;

Δεν βρίσκεις που να γράψεις; Γράψε εδώ!! Εδώ θα βρείτε και όλα τα Off topic
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Bad Dog Café Υπενθύμιση: Το παρόν forum δεν εξαιρείται των κανονισμών της κοινότητας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Δημοσίευση από mafaldita » 11 Αύγ 2018, 14:03

Ζω σε περιοχή που έχει δοκιμαστεί από φωτιές πολλές φορές. Έχω αναγκαστεί να "εκενώσω" το σπίτι μου πριν από 8 περίπου χρόνια. Τότε η διαδικασία ήταν σχετικά "εύκολη" καθώς η οικογένειά μου ήταν ασφαλής εκτός περιοχής κι εγώ έπρεπε απλά να μεταφέρω τον Ορφ και την Τίλα (παπαγαλάκι) με το κλουβί της στο σπίτι της μάνας μου.
Οι φετινές φωτιές στο Μάτι και την Κινέτα με γονάτισαν συναισθηματικά και σε συνέχεια μ' έβαλαν σε σκέψεις για την σημερινή μου πραγματικότητα. Τι θα συνέβαινε αν έπρεπε να μεταφέρω άμεσα 5 σκύλους και την 80-φεύγα μάνα μου που πλέον ζει μαζί μου? Εκεί ακριβώς συνειδητοποίησα πως δεν έχω κανένα απολύτως "σχέδιο" στο μυαλό μου, δεν έχω πού να πάω, δεν έχω σκεφτεί τι θα χρειαστεί να έχω μαζί μου, δεν είχα καν επαρκή λουριά για όλα τα ζώα (πανικός)...
Εύχομαι να μην μετατραπεί το ποστ αυτό σε κενές συναισθηματικές π@π@ριές που ήδη γέμισαν το δίκτυο. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς και πόσο έτοιμοι είμαστε σε περίπτωση τέτοιας ακραίας κατάστασης.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Αύγ 2018, 19:47

Όχι κορίτσι μου δεν θα διαβάσεις εδώ κουταμάρες, εδώ τώρα είμαστε δέκα φίλοι και νομίζω ότι μπορούμε να καταλάβουμε ο ένας τον άλλον και να συμμεριστούμε τα προβλήματα του χωρίς ανόητες αντιπαραθέσεις που γίνονται μόνο για εντυπώσεις...

Πιστεύω ότι κανονικά όλοι όσοι ζούμε εκτός πόλης θα έπρεπε να έχουμε κατά νου ένα σχέδιο έκτακτης ανάγκης από την στιγμή που έχουνε στην ευθύνη μας τόσες ψυχές...
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτό θα ήταν ένδειξη υπευθυνότητας και αγάπης απέναντι σε αυτά τα πλάσματα που δεν έχουν από μόνα τους την δυνατότητα να προστατέψουν τον εαυτό τους σε τέτοιες περιπτώσεις...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

DLina
support team
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Δημοσίευση από DLina » 08 Σεπ 2018, 11:23

Μεγάλωσα με μια πολύ αγχωτική μητέρα που πάντα προέβλεπε το χειρότερο και φυσικά είχε σε ετοιμότητα το βαλιτσάκι έκτακτης ανάγκης.
Το οποίο βαλιτσάκι περιείχε από φάρμακα, φακούς, μπαταρίες, μέχρι νερό, φρυγανιές, ξηρή τροφή... και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε!
Είχαμε και σημείο συνάντησης σε περίπτωση μεγάλης καταστροφής για να βρεθεί ξανά μαζί όλη η οικογένεια.
Δεν ήταν κακό. Το άγχος όμως ήταν.
Επίσης είχα μια φίλη που στο άκουσμα και μόνο ότι κάπου σε άλλη ήπειρο έγινε μεγάλος σεισμός, έβρισκες στο πάτωμά της διάσπαρτα μπουκάλια με νερό στρατηγικά τοποθετημένα. Και σφυρίχτρες επίσης.
Αυτό ήταν κακό. Και οι φοβίες της ακόμα χειρότερες!
Που θέλω να καταλήξω; Ναι, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ένα σχέδιο ώστε να σωθούν τα πλάσματα που εξαρτώνται από εμάς... αλλά ψύχραιμα.
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Bad Dog Café”