Σκυλάκι με έναν όρχι

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ikalia
Beagle
Όνομα: Ioanna

Σκυλάκι με έναν όρχι

Δημοσίευση από ikalia » 30 Ιούλ 2018, 21:51

Το σκυλάκι μου είναι 10 μηνών, αρσενικό και δεν είναι ράτσας.

Διαπιστώσαμε, κάπως αργά μάλλον, πως έχει έναν μόνο όρχι. Ο κτηνίατρος μου είπε πως έχει αυξημένες πιθανότητες να πάθει καρκίνο και πως θα πρέπει να εγχειριστεί.

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία με το σκυλάκι του;

Άβαταρ μέλους

DLina
support team
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Σκυλάκι με έναν όρχι

Δημοσίευση από DLina » 31 Ιούλ 2018, 07:06

Ονομάζεται κρυψορχιδία και μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίες στους παρακάτω συνδέσμους:
:arrow: O σκύλος μου έχει έναν όρχη.
:arrow: Κρυψορχία
:arrow: Καρκίνος και γεννητικά όργανα

Και μια παλαιότερη απάντηση του Ηλία μας σε σχετικό θέμα
ΗΛΙΑΣ έγραψε:
17 Οκτ 2007, 13:53
Θα ήθελα να πώ κι εγώ τη γνώμη μου.
Στην κρυψορχιδία ο όρχης που δεν έχει κατέβει στο όσχεο και παραμένει στην κοιλιακή κοιλότητα συνήθως είναι ατροφικός και ανίκανος για σπερματογένεση.
Συνεπώς, στην περίπτωση που δεν έχει κατέβει κανένας από τους δύο όρχεις το ζώο θα είναι στείρο.
Αν κατέβει ο ένας από τους δύο όρχεις η παραγωγή του σπέρματος θα είναι μειωμένη, αλλά η γονιμότητα του ζώου δεν μειώνεται.
Πράγματι, ο όρχης που δεν φτάνει στο όσχεο μπορεί να εξαλλαγεί σε κακοήθη, γι'αυτο και πρέπει να αφαιρείται.
Υπάρχει κληρονομική προδιάθεση στην διαμαρτία αυτή και έτσι καλό είναι τα ζώα αυτά να απομακρύνονται από την αναπαραγωγή. Κληρονομείται μάλιστα και στα θηλυκά τα οποία μπορούν να το κληροδοτήσουν με τη σειρά τους στους αρσενικούς απογόνους τους.
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Σκυλάκι με έναν όρχι

Δημοσίευση από Morgan_A » 31 Ιούλ 2018, 23:33

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Ιωάννα! (bs)

Μην ανησυχείς είναι κάτι που συμβαίνει σε αρκετά σκυλάκια και είναι ένας επί πλέον λόγος να δρομολογήσεις την στείρωσή του, κάτι που καλό θα ήταν να έκανες έτσι και αλλιώς άλλωστε.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
ikalia
Beagle
Όνομα: Ioanna

Σκυλάκι με έναν όρχι

Δημοσίευση από ikalia » 10 Αύγ 2018, 23:41

Ηταν κατι που εννοειται ειναι προγραμματισμενο να γινει.Αυτο απο μονο του ομως ειναι αρκετο για να μικρυνουν οι πιθανοτητες?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”