Κάνει να της δώσω γαλατάκι?

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Marki25
Beagle
Όνομα: Μαρκελλα
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Marki25 » 12 Ιούλ 2018, 00:22

Το σκυλάκι μου(ράτσας τσιουαουα, θηλυκό), είναι 6 χρονών... Κάνει να της δίνω να πίνει γαλατάκι? Είναι ωφέλιμο για εκείνη?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Ιούλ 2018, 18:32

Μαρκέλλα μου στα ενήλικα θηλαστικά το γάλα είναι χρήσιμο όσο δεν μπορούν να φάνε στερεή τροφή, μετά απ΄όσο ξέρω τουλάχιστον δεν είναι ωφέλιμο, αλλά δεν νομίζω ότι θα της κάνει και κακό.

Εγώ μια φορά στο τόσο... τους δίνω για σνάκ τυράκι ανάλατο, το οποίο λατρεύουν.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Marki25
Beagle
Όνομα: Μαρκελλα
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Marki25 » 12 Ιούλ 2018, 22:57

Ευχαριστώ πολύ
😀😀

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 67 times
Been thanked: 131 times

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 14 Ιούλ 2018, 13:07

Γεια σου, Μαρκέλλα!

Τι όμορφο όνομα...!!! (bs)

Λοιπόν, το γάλα ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!
Και για όσους δε γνωρίζουν...
Είναι σα να πίνουν νερό!
ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΣΕ ΜΩΡΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΜΩΡΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!
Το ίδιο ισχύει και για τα ενήλικα φυσικά.
Δεν μπορούν να το χωνέψουν το αγελαδινό γάλα και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να προκαλέσει διάρροια η οποία είναι δύσκολο να τη σταματήσεις σε μωρό σκυλάκι ή γατάκι και φυσικά θα κινδυνέψει η ζωούλα του.
Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στα ενήλικα δηλαδή όχι να κινδυνέψει η ζωή τους αλλά να πάθουν διάρροια.
Το μόνο γάλα που πρέπει να πίνουν τα ζωάκια είναι της μάνας τους.
Εάν δεν υπάρχει η μαμά τους τότε αγοράζουμε ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ που υπάρχει στα pet shops για σκυλάκια ή γατάκια αντίστοιχα με οδηγίες πως πρέπει να το δίνουμε.
Επίσης εάν δεν το πιουν όλο από το μπουκαλάκι με την κατάλληλη πιπίλα το πετάμε γιατί πιάνει βακτήρια.
Επομένως δεν υπάρχει λόγος να πιεί ζώο 6 χρόνων γάλα.
Εάν για κάποιο λόγο δεν μπορεί να φάει ή να μασήσει, υπάρχουν ειδικές τροφές σε μορφή πατέ.
Αυτά!

Φιλιά!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Ιούλ 2018, 13:26

Συμφωνώ με την Ντέμη σε ότι αφορά τα μωρά σκυλάκια και γατάκια, αλλά θεώρησα ότι η Μαρκέλλα δεν ρωτάει γενικά, ρωτάει για την σκυλίτσα της, που είναι ενήλικη.

Βέβαια η πιθανότητα της διάρροιας υπάρχει και σε ενήλικα, αλλά όπως είπε και η Ντέμη, όχι κίνδυνος για την ζωή τους...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 67 times
Been thanked: 131 times

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 14 Ιούλ 2018, 16:13

Έγραψα, Δώρα, ότι το ίδιο ισχύει ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΗΛΙΚΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΑΤΑΚΙΑ.
ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ ΝΕΡΟ!!!
Αν διαβάσεις πιο προσεχτικά θα το δεις...
Και η Μαρκέλλα δεν πρέπει να δίνει γάλα στη σκυλίτσα της και κανείς άλλος φυσικά γιατί υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθούν γαστρεντερικά και πεπτικά προβλήματα και πιθανόν να μην καταλάβει ότι πονάει η κοιλιά της. Μπορεί να δημιουργηθεί διάρροια.
Μπορεί να είναι τυχερή και να μη γίνει τίποτα από όλα αυτά. Όπως και να'χει το γάλα δεν προσφέρει τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”