Δεν χρειάζεται να είναι δικό σου το σκυλί για να σε υπερασπιστεί...

Αληθινές Ιστορίες. Άραγε πια είναι η αληθινή σχέση με το σκύλο σου; Γιατί πραγματικά τον διάλεξες για σύντροφο; Γράψε τη δική σου ιστορία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 381 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Ιούλ 2018, 21:45

Δεν χρειάζεται να είναι δικό σου το σκυλί για να σε υπερασπιστεί, σε μερικές περιπτώσεις θαρρείς και υπάρχει μια αρχαία συμφωνία μεταξύ του σκύλου και του ανθρώπου που όλα τα σκυλιά την γνωρίζουν ενστικτωδώς...

.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 381 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Ιούλ 2018, 02:38

Κάποτε στα νιάτα μου... λιώμα από ξύδια και όχι μόνο... με πήρε ο ύπνος σε ένα πεζούλι (μην με ρωτήσετε πως και γιατί..., ήμουν άγριο νιάτο...) και θα είχα παγώσει, ή άντε... στην καλύτερη... αν δεν είχα παγώσει, θα είχα σίγουρα πάθει καμιά πνευμονία, ή ακόμα θα μπορούσε να μου είχε συμβεί και κανένα άλλο κακό..., εάν δεν ερχόντουσαν τέσσερα αδέσποτα μεγάλα σκυλιά, τα οποία ούτε που ήξερα πως υπήρχαν (γιατί σημειωτέον δεν ήμουν κάπου στην γειτονιά μου, είχα πάει ταξίδι για να κάνω Χριστούγεννα με φίλους κάπου στην Βόρεια Ελλάδα), ήρθαν λοιπόν και με κάλυψαν ολόκληρη κυριολεκτικά με τα σώματά τους και έκατσαν και με κράτησαν ζεστή και ασφαλή μέχρι το πρωί που συνήλθα και σηκώθηκα... wink:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 11 Ιούλ 2018, 10:58

Morgan_A έγραψε:
11 Ιούλ 2018, 02:38
.... εάν δεν ερχόντουσαν τέσσερα αδέσποτα μεγάλα σκυλιά, ... ήρθαν λοιπόν και με κάλυψαν ολόκληρη κυριολεκτικά με τα σώματά τους και έκατσαν και με κράτησαν ζεστή και ασφαλή μέχρι το πρωί που συνήλθα και σηκώθηκα... wink:
owo:: owo:: owo::

...κι όμως δεν θα έπρεπε να μου κάνει εντύπωση...
μάλλον έτσι ακριβώς όπως εσύ αγαπάς όλα τα σκυλιά του κόσμου, έτσι φαίνεται να σε αγαπούν κι εσένα όλα τα σκυλιά του κόσμου... :002
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΘΡΩΠΟΙ & ΣΚΥΛΟΙ”