Χρειάζομαι βοήθεια

Όλες οι σκυλοκουβέντες γενικά εδώ.
Γνωριστείτε μεταξύ σας, συζητήσετε θέματα που αφορούν τα σκυλιά μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Αντιγονη24
Puppy
Όνομα: Αντιγονη
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από Αντιγονη24 » 10 Ιούλ 2018, 18:41

Καλησπέρα σε όλους, μόλις έκανα την εγγραφή μου
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για να γράψω το πρόβλημα μου! Λοιπόν έχω έναν πανέμορφο βελγικό ποιμενικό 7 μηνών τον Enzo, η συγκατοίκηση είναι πραγματικά πολύ όμορφη! Ζω μαζί με τν συντρόφου μου και τον μικρό μας σε ένα διαμέρισμα! Πρόσφατα έχασα την δουλειά μου κ εφόσον ακόμα σπουδάζουμε τα οικονομικά μας είναι σε άθλια κατάσταση! Έχω έρθει σε αδιέξοδο πραγματικά για το αν μπορώ να πρόσφερω ότι χρειάζεται σε αυτήν την ψυχή! Είμαι πολύ προβληματισμένη κ σκέφτηκα την υιοθεσία αλλά καθώς σας γράφω αυτό το μήνυμα ήδη με έχουν πιάσει κλάματα για το πως θα μπορούσα να τον αποχωριστω! Σκέφτηκα ότι ίσως θα είναι πιο ευτυχισμένος με κάποιον που θα μπορεί να του προσφέρει ότι πραγματικά χρειάζεται και ίσως όχι σε ένα διαμέρισμα( ανεξάρτητα που τον πηγαίνουμε 5 βόλτες την μέρα ) αλλά σε έναν όμορφο κήπο! Πραγματικά δεν ξέρω εμείς κάνουμε ότι μπορούμε πραγματικά αλλά έχουμε αρχίσει με δυσκολία να συντηρούμε το σπίτι! Επίσης αυτό που με στεναχωρεί ακόμα περισσότερο είναι το πως θα είναι ο Enzo αν τον δώσουμε!
Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους

DLina
support team
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από DLina » 10 Ιούλ 2018, 19:07

Καλώς όρισες Αντιγόνη και Enzo.
Είμαι σίγουρη πως ο κήπος δεν θα τον κάνει πιο ευτυχισμένο.
Και σε ένα επί ένα να ζείτε, που λέει ο λόγος, φτάνει που θα είναι μαζί σας του αρκεί!
Είναι δυνατόν να μην είναι ευχαριστημένος με 5!!! βόλτες την ημέρα;;;!!!
Αν μπορείς να του εξασφαλίσεις την τροφή του και την βασική κτηνιατρική φροντίδα του,
ούτε να το σκέφτεσαι να τον δώσεις για υιοθεσία.
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Αντιγονη24
Puppy
Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από Αντιγονη24 » 10 Ιούλ 2018, 19:12

DLina έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 19:07
Καλώς όρισες Αντιγόνη και Enzo.
Είμαι σίγουρη πως ο κήπος δεν θα τον κάνει πιο ευτυχισμένο.
Και σε ένα επί ένα να ζείτε, που λέει ο λόγος, φτάνει που θα είναι μαζί σας του αρκεί!
Είναι δυνατόν να μην είναι ευχαριστημένος με 5!!! βόλτες την ημέρα;;;!!!
Αν μπορείς να του εξασφαλίσεις την τροφή του και την βασική κτηνιατρική φροντίδα του,
ούτε να το σκέφτεσαι να τον δώσεις για υιοθεσία.
Με το που διάβασα το μήνυμα ξέσπασα πάλι σε κλάματα! Μου είναι αβάσταχτο να τον δώσω πραγματικά
Μόνο αν ήξερα ότι θα ήταν καλύτερα θα τον έδινα! Ίσως ζοριστουμε μέχρι να βρω κ εγώ καινούργια δουλειά αλλά έχεις δίκιο, πως θα δώσω τον κολλητό μου ; Το παιδί μ; Την συντροφιά μου!

Άβαταρ μέλους

DLina
support team

Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από DLina » 10 Ιούλ 2018, 19:16

Ναι ρε συ δεν παίζει... θα μείνω νηστική για να φάει ο Woofis μου, αλλά δεν τον αποχωρίζομαι με τιποτα!
Και ο Enzo θα διερωτάται, μα τι έκανα λάθος και με αφήσανε σε ξένους ανθρώπους;

Άβαταρ μέλους

Topic author
Αντιγονη24
Puppy
Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από Αντιγονη24 » 10 Ιούλ 2018, 19:19

DLina έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 19:16
Ναι ρε συ δεν παίζει... θα μείνω νηστική για να φάει ο Woofis μου, αλλά δεν τον αποχωρίζομαι με τιποτα!
Και ο Enzo θα διερωτάται, μα τι έκανα λάθος και με αφήσανε σε ξένους ανθρώπους;
Αυτό είναι που θα με πονάει περισσότερο, αυτό που θα νιώθει η ομορφιά μου! Σκέφτηκα για καμία βδομάδα να τον πάω στους γονείς μου που τους αγαπάει και του αρέσει πολύ εκεί γιατί έχει αυλή έχουν κ άλλο σκυλακι ώστε εγώ να είμαι συνέχεια στους δρόμους κ να ψάχνω δουλειά!

Άβαταρ μέλους

DLina
support team

Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από DLina » 10 Ιούλ 2018, 19:27

Αυτή η σκέψη δεν είναι κακή, αφού τους γνωρίζει και τους αγαπάει τους γονείς σου.
Αν τα πάνε καλά και με το δικό τους σκυλάκι, θα έχει και παρέα.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Ιούλ 2018, 19:45

Καλώς όρισες στην παρέα μας Αντιγόνη!!! (bs)

Κορίτσι μου γλυκό σε καταλαβαίνω..., φοβάσαι μήπως δεν είσαι σε θέση να του προσφέρεις ότι θα μπορούσε να του προσφέρει κάποιος άλλος με μεγαλύτερη οικονομική άνεση, μεγαλύτερο σπίτι, κήπο κλπ, αλλά για τον Εnzo σε διαβεβαιώνω όλα αυτά δεν έχουν καμία απολύτως σημασία, σημασία έχει μόνο η αγάπη που παίρνει από εσάς που τον μεγαλώσατε και τον λατρεύετε και τα εντελώς απαραίτητα, δηλαδή λίγο φαγητό και την επίσκεψή του στον κτηνίατρο μια φορά στο τόσο, αφού πρόκειται άλλωστε για ένα πολύ νεαρό σκυλάκι και δεν έχει προβλήματα υγείας.

Μην τυραννάς τον εαυτό σου καλή μου, εξανθρωπίζοντας της ανάγκες του Εnzo, αυτόν δεν τον ενδιαφέρει καμιά πολυτέλεια, τίποτα περιττό, τίποτα από αυτά που ενδιαφέρουν εμάς τους ανθρώπους γι΄αυτό μην ανησυχείς... :nop:

Αντίθετα αν αποφασίσεις να τον δώσεις, θα του στερήσεις το μοναδικό πράγμα που θεωρεί πολύτιμο στην ζωή του και αυτό είσαι εσύ, εσύ, η αγάπη σου και η συντροφιά σου, γι΄αυτό αν τον αγαπάς και θέλεις να είναι ευτυχισμένος μην το κάνεις!!! :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Αντιγονη24
Puppy
Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από Αντιγονη24 » 10 Ιούλ 2018, 20:58

Morgan_A έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 19:45
Καλώς όρισες στην παρέα μας Αντιγόνη!!! (bs)

Κορίτσι μου γλυκό σε καταλαβαίνω..., φοβάσαι μήπως δεν είσαι σε θέση να του προσφέρεις ότι θα μπορούσε να του προσφέρει κάποιος άλλος με μεγαλύτερη οικονομική άνεση, μεγαλύτερο σπίτι, κήπο κλπ, αλλά για τον Εnzo σε διαβεβαιώνω όλα αυτά δεν έχουν καμία απολύτως σημασία, σημασία έχει μόνο η αγάπη που παίρνει από εσάς που τον μεγαλώσατε και τον λατρεύετε και τα εντελώς απαραίτητα, δηλαδή λίγο φαγητό και την επίσκεψή του στον κτηνίατρο μια φορά στο τόσο, αφού πρόκειται άλλωστε για ένα πολύ νεαρό σκυλάκι και δεν έχει προβλήματα υγείας.

Μην τυραννάς τον εαυτό σου καλή μου, εξανθρωπίζοντας της ανάγκες του Εnzo, αυτόν δεν τον ενδιαφέρει καμιά πολυτέλεια, τίποτα περιττό, τίποτα από αυτά που ενδιαφέρουν εμάς τους ανθρώπους γι΄αυτό μην ανησυχείς... :nop:

Αντίθετα αν αποφασίσεις να τον δώσεις, θα του στερήσεις το μοναδικό πράγμα που θεωρεί πολύτιμο στην ζωή του και αυτό είσαι εσύ, εσύ, η αγάπη σου και η συντροφιά σου, γι΄αυτό αν τον αγαπάς και θέλεις να είναι ευτυχισμένος μην το κάνεις!!! :nop:
Να ξέρεις με συγκινησες πάρε πολύ! Μάλλον έχετε δίκιο και ίσως κ εγώ έγραψα έδω στο σαιτ με την ελπίδα ότι θα μου πείτε όλα αυτά και να μην το κάνω! Είχα 14 χρόνια ένα κοκερ μεγάλωσα μαζί του αλλά τόσο δέσιμο δεν είχα ποτέ όπως έχω με τον Enzo! Απλά σκέφτομαι διαφορά γιατί πραγματικά θέλω να τον μεγαλώσω όσο πιο σωστά και όμορφα γίνεται! Τελευταία και αυτός ο ίδιος έχει γίνει πιο προστατευτικός μαζί μου, μυρίζει συνέχεια την κοιλιά μου κ ανεβαίνει πάνω μου κ κάθεται στην κοιλιά μου και το κάνει συνέχεια, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό αλλά είναι πολύ στοργικός ο μπαγασας

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Ιούλ 2018, 21:51

Μυρίζει την κοιλιά σου...? ???
Είσαι σίγουρη ότι δεν είσαι έγκυος... :oops:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

DLina
support team

Χρειάζομαι βοήθεια

Δημοσίευση από DLina » 10 Ιούλ 2018, 21:56

Πω πω ρε Δώρα, το ίδιο πράγμα σκέφτηκα και γω, αλλά είπα ας μην το γράψω... mock:

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...”