ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΟΥΡΗΣΗΣ SOS

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
need4dogs
Beagle
Όνομα: Manos

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΟΥΡΗΣΗΣ SOS

Δημοσίευση από need4dogs » 04 Ιούλ 2018, 11:10

Ο σκύλος μου (american staffordshiere 3 ετών) εδω και κάποιο διάστημα είχα παρατηρήσει ότι δυσκολεύεται να ουρήσει προς το τέλος της βόλτας.
Το πέος του έσταζε μέσα στο σπίτι ένα άσπρο πηχτό υγρό εδώ και καιρό.
Πριν δύο εβδομάδες σε εξέταση αίματος βρέθηκε η ALT στο 200 (με όριο 120). (Υψηλές τρανσαμινάσες σε σκυλί 3 ετών)

Ξαφνικά προχτές σταμάτησε να κατουράει. Σηκώνει το πόδι, σφίγγεται και απλά πέφτουν σταγονίτσες.
Χτες και σήμερα το βραδυ του βάλαμε καθετήρα και του αφαιρέσαμε τα ούρα με σύριγγα. Ήταν πολύ σκούρα καφέ και δύσοσμα.

Κάναμε υπέρηχο--> όλα οκ.
Κάναμε δακτυλική προστάτη όλα οκ.
Εξέταση αίματος ερυθρά, λευκά κομπλέ.
Τρανσαμινάσες 270.

Εξέταση ούρων βρήκε κρυστάλλους, πυοσφαίρια και βλέννη.
Μας προτάθηκε πολύ νερό και Augmentin μέχρι να βγει και η καλλιέργεια ούρων.

Έχω παρατηρήσει ότι εδώ και κάνα εξάμηνο ο σκύλος δεν πίνει γενικά πολύ νερό.

Ο ιατρός είπε οφείλεται στην Orijen Six Fish που τρώει λόγω πολύ πρωτεϊνης.

Κάποια πρόταση? Ιδέα?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 227 times
Been thanked: 351 times

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΟΥΡΗΣΗΣ SOS

Δημοσίευση από Morgan_A » 04 Ιούλ 2018, 16:41

Εμένα έχει συμβεί το ίδιο όχι σε σκύλους μου, αλλά σε στειρωμένους γάτους μου και τους έχω δώσει μια πάστα που υπάρχει στα pet shop και είναι για τον στρουμβίτη, η οποία μετά από κανά δύο μέρες λύνει το πρόβλημα, προφανώς επειδή σπάει ή διαλύει τους κρυστάλους που φράζουν την ουροδόχο κύστη και εμποδίζουν την ούρηση...

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πολύ συνηθισμένο σε στειρωμένους γάτους, σε σκύλο πρώτη φορά το ακούω, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πιο σπάνιο.

Φυσικά θα διαβάσεις και την άποψη του κτηνιάτρου μας του κ. Ηλία Κορσαββίδη, ο οποίος είναι και ο πιο αρμόδιος για να εκφέρει άποψη επάνω σε θέματα υγείας, αλλά καμιά φορά λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορεί να απαντήσει στις ερωτήσεις αμέσως και γι΄αυτό βέβαια μπορείς να πάρεις άμεσα και την άποψη του κτηνιάτρου σου, επειδή απ΄όσο γνωρίζω τουλάχιστον, σε αυτό το θέμα ο χρόνος είναι πολύ σημαντικός!!!

Εννοείται ότι και μένα η κτηνίατρός μου μου την συνέστησε, δεν την ήξερα... και όταν διάβασα τις οδηγίες πρόσεξα, ότι επάνω γράφει ότι χορηγείται και σε σκυλιά για την ίδια αιτία... wink:

Στους δικούς μου γάτους πάντως, αυτή η πάστα έχει λύσει το πρόβλημα τουλάχιστον για κάποιο διάστημα...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΟΥΡΗΣΗΣ SOS

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 13 Ιούλ 2018, 20:03

Έχουμε κάποιο νέο από το σκυλάκι;
Τι έδειξε η καλλιέργεια;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
need4dogs
Beagle
Όνομα: Manos

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΟΥΡΗΣΗΣ SOS

Δημοσίευση από need4dogs » 17 Ιούλ 2018, 10:54

Καλησπέρα.
η καλλιέργεια έδειξε ψευδομονάδα και κρύσταλλους κυστίνης στα ούρα. Επίσης παρέμεινε ανεβασμένη η ALT στα 265.
Ο σκύλος αφού έβγαλε μία εβδομάδα με καθετήρα που του έβαζα εγώ κάθε βράδυ, μεταφέρθηκε σε άλλη κτηνίατρο η οποία τον νάρκωσε, του έβαλε έναν χοντρό καθετήρα 3.3mm ενώ εγώ έβαζα 1.3mm γιατί δεν χωρούσε. Βγήκε ένα πράγμα σαν άμμος και έμεινε μισή μέρα στο κτηνιατρείο με τον καθετήρα και πήρε ενέσιμη αντιβίωση και αντιφλεγμονώδες. Η ακτινογραφία έδειξε 2 πετρούλες στην ουροδόχο κύστη (προς ενημέρωση έγινε πριν μπει ο καθετήρας).
Το απόγευμα ο σκύλος κατούρησε και πλέον κατουράει κανονικά.
Παίρνει αντιβίωση και αντιφλεγμονώδες και την Hills c/o low purine για κρυστάλλους κυστίνης.

Βέβαια τις τελευταίες μέρες έκανε 2-3 εμετούς (από τα φάρμακα από ότι μου είπαν) και πλέον παίρνει και lomaren πριν την αντιβίωση. Τα αντιφλεγμονώδη τα κόψαμε.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 227 times
Been thanked: 351 times

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΟΥΡΗΣΗΣ SOS

Δημοσίευση από Morgan_A » 17 Ιούλ 2018, 21:06

Αφού τώρα είναι καλά μπράβο!!!

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”