Τι να κάνω?

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Marki25
Beagle
Όνομα: Μαρκελλα
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time
Τι να κάνω?

Δημοσίευση από Marki25 » 24 Ιουν 2018, 18:45

Καλησπέρα!! Έχουμε μαζί με την αδερφή μου ένα σκυλάκι ράτσας τσιουαουα από 3 μηνών και σήμερα είναι 6 χρόνων... Την αγαπάμε πάρα πολύ... Είναι η αδυναμία μας! Δεν μας έδειξε ποτέ να έχει επιθετική συμπεριφορά, δεν γαυγίζει, είναι πολύ φιλική και με εμάς και με τον κόσμο ακόμα και αν δεν γνωρίζει κάποιον, τρελαίνεται για χάδια και δεν είναι καθόλου νευρική. Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει κάνει ούτε μια ζημιά!
Την πρώτη χρονιά που την είχαμε εγώ έφυγα από το χωριό για σπουδές και πήγα Αθήνα.. Έμεινα εκεί γιατί βρήκα και δουλειά. Επειδή μου λείπει και εμένα και της αδερφής μου, την έχω λίγο καιρό εγώ στην Αθήνα και λίγο καιρό η αδερφή μου στο χωριο. Με τον φίλο μου όποτε την έχουμε εμείς είναι η μόνη μας προτεραιότητα. Την πάμε εκδρομές, την αφήνουμε να κάνει πράγματα που δεν κάνει στο χωριό όπως για παράδειγμα την ανεβάζουμε στον καναπέ για να κάτσει μαζί μας και την αφήνουμε και να κοιμηθεί μαζί μας. Ασχολούμαστε μόνο με εκείνη και της κάνουμε όλα τα χατίρια..
Αυτά τα Χριστούγεννα ήρθαν οι δικοί μου και μου την άφησαν. Σήμερα ήρθα στο χωριό με τον φίλο μου και πήραμε μαζί και την μικρή. Έκανε όμως κάτι που μου έκανε πραγματικά εντύπωση. Ενώ στην μαμά μου έκανε πολλές χαρές που την είδε, όταν είδε την αδερφή μου κρύφτηκε. Δεν την αφήνει να την χαιδεψει, και όποτε εκεινη την πλησιάζει κάνει κίνηση να της επιτεθεί, να την δαγκώσει και γουργουριζει από νεύρα. Έρχεται στα πόδια μας για να "κρυφτεί"η μπαίνει κάτω από τα έπιπλα. Δεν έχει αντιδράσει έτσι ποτέ ξανά και αναρωτήθηκαμε όλοι. Γιατί μπορεί να αντέδρασε έτσι? Έχω σκεφτεί κάθε πιθανό λόγο αλλά δεν μου κολλάει τίποτα!
(να σημειώσω ότι δεν έχει σηκώσει ποτέ κανείς χέρι πάνω της σε περίπτωση που κάποιος σκεφτεί κάτι τέτοιο. Ούτε σφαλιαριτσα στον πωπω δεν έχει φάει και ούτε για πλάκα δεν το έχουμε κάνει)

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 83 times
Been thanked: 33 times
Τι να κάνω?

Δημοσίευση από dogo1 » 24 Ιουν 2018, 21:18

μαλλον ξεχασε την αδερφη σου!μηπως απασχολει την αδερφη σου κατι και εχει θυμο,γιατι τα σκυλια το διαισθανονται και αυτο...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Marki25
Beagle
Τι να κάνω?

Δημοσίευση από Marki25 » 24 Ιουν 2018, 21:45

Μου φαίνεται περίεργο να την έχει ξεχάσει γιατί κάθε φορά όταν την βλέπει κάνει πολύ χαρά. Ακόμα και αν ήταν έχω περισσότερο καιρό από ότι τώρα! Ίσως η νευρικότητα της εφηβείας που έχει η αδερφή μου δεν ξέρω. Αλλά είναι τόσο αψυχολόγητη η αντίδραση της

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 83 times
Been thanked: 33 times
Τι να κάνω?

Δημοσίευση από dogo1 » 24 Ιουν 2018, 21:54

οι αλλαγες που συντελουνται σε εναν ανθρωπο.κατα τη διαρκεια της εφηβειας,ειναι μεγαλες.το ζωο δεν βρισκεται συνεχεια μαζι της για να παρακολουθει αυτες τις αλλαγες.αυτο που πρεπει να γινει,ειναι η σχεση τους να αρχισει απο την αρχη,και να ξανακερδισει την εμπιστοσυνη της,με τη δικη σου βοηθεια φυσικα...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Marki25
Beagle
Τι να κάνω?

Δημοσίευση από Marki25 » 24 Ιουν 2018, 22:07

Αυτό θα κάνω... Ελπίζω να γίνει γρήγορα γιατί στεναχωριέμαι και για την αδερφή μου και είναι κρίμα που και το σκυλάκι μας αντέδρασε έτσι!!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Τι να κάνω?

Δημοσίευση από Morgan_A » 26 Ιουν 2018, 07:53

Καλώς ήρθες στην συντροφιά μας Μαρκέλλα!!! (bs)

Τα σκυλιά όπως ίσως θα γνωρίζεις, είναι σε θέση να ανιχνεύουν τις διάφορες ορμόνες μας, οι οποίες κατά την εφηβεία είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα.
Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στον άνθρωπο, συμβαίνει σε όλα τα θηλαστικά.

Τα σκυλιά αναγνωρίζουν την ηλικία των άλλων σκύλων από το επίπεδο των ορμονών τους, γι΄αυτό και κατά κανόνα ανέχονται τα παιχνίδια και τις γκάφες των κουταβιών, σέβονται τα γέρικα ζώα και σε μεγάλο ποσοστό γίνονται επιθετικά στα έφηβα σκυλιά, επειδή λόγω του υψηλού επιπέδου των ορμονών στην περίοδο της εφηβείας, τα βλέπουν σαν μελλοντικούς ανταγωνιστές...

Προφανώς λοιπόν, η σκυλίτσα σας ενστικτωδώς, βλέπει ανταγωνιστικά την αδελφή σου τώρα, επειδή κατά το διάστημα που έγινε η μεταβολή του επιπέδου των ορμονών της αδελφής σου, δεν ήταν μαζί της ώστε να το συνηθίσει σταδιακά και την αλλαγή την ένιωσε ξαφνικά και επειδή ανήκουν και στο ίδιο φύλο, την βλέπει ανταγωνιστικά..., γι΄αυτό και της γριλίζει και είναι πολύ πιθανόν ακόμα και να την φοβάται.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Marki25
Beagle
Τι να κάνω?

Δημοσίευση από Marki25 » 07 Ιούλ 2018, 09:45

Ευχαριστώ πολύ!!!😀
Πολύ πιθανόν να ήταν αυτό όντως!
Δύο μέρες κράτησε... Μετά ήταν σαν να μην είχε ούτε μια μέρα από δίπλα της!!
🌼

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”