Επίμονος βήχας - δε βρίσκουμε την αιτια

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Eva vou
Puppy

Δημοσίευση από Eva vou » 10 Ιουν 2018, 18:03

Γειά σας,

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζουμε προβλήματα με τον σκύλο μας και προσπαθώντας να βρούμε λύση και σωστή διάγνωση έχουμε απογοητευτει. Ο σκύλος μας είναι σχεδόν 14 ετών, ημιαιμο πομερανιαν-σπιτς αρκετά ζωηρο. Από τον Νοέμβρη έχει αρχίσει να βήχει, λίγο στην αρχή που σταδιακά γινόταν πιο έντονος. Ο κτηνίατρος που τον παρακολουθεί μας είπε για collapsus ταχείας και του έδωσε χάπια. Βέβαια ο βήχας συνεχίστηκε κ δεν είδαμε κάποια διαφορά. Τον πήγαμε κ σε μια άλλη κτηνίατρο για γνώμη. Του έκανε εξετάσεις για διροφιλαρωση κ βγήκαν αρνητικές. Είδε ότι έχει υγρό στον πνεύμονα κ του έδωσε αντιβίωση και λασιξ. Ο βήχας καλυτερέψε εμφανώς (δε σταμάτησε) αλλά μόλις τελείωσε η αγωγή ξανά ξεκίνησε. Τον ξαναπήγαμε κ έκανε πλήρες τσεκ απ το οποίο έβγαλε θετικό αποτέλεσμα σε λεισμανιαση και ύποπτο σε ερλιχια, οπότε ξεκίνησε ζιλαπουρ μέχρι να παραγγείλει μιλτεφοραν.τα αιμοπετάλια βγήκαν πεσμένα (85000) και τα νεφρά του εντός ορίων αλλά όχι στα καλύτερα τους, οπότε έδωσε και ξηρά τροφή για να καλυτερεψουν. Για το collapsus μας είπε ότι δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα, ότι από 1 ως 4 π. Χ είναι στο 1. Να σημειώσω ότι εγώ μένω Αθήνα και ο σκύλος με τους δικούς μου Θεσσαλονίκη. Αφού διάβασα ο, τι βρήκα για τη λεισμανιαση ζήτησα να του κάνουν τεστ αντισωμάτων. Πήγαμε μαζί στην κτηνιατρο και είπε μέχρι να έρθουν τα αποτελέσματα επειδή πρέπει να δώσε αντιβίωση για βήχα θα δώσει ροναξαν που είναι και για την ερλιχια για 28 ημέρες. Εν τέλει τα αποτελέσματα έδειξαν ότι δεν έχει λεισμανιαση κ η γιατρός είπε να συνεχίσουμε προληπτικά ζιλαπουρ κ τέλος μήνα να ξανακάνουμε το τεστ. Επειδη το τελευταίο 2μηνο τον βλέπουμε κάπως βαρύ και ακεφο τα σταματήσαμε τα φάρμακα. Ο βήχας δεν έχει υποχωρήσει και η διάθεση του έχει μεταβολές. Είναι ζωηρός κ κεφάτος για 2 ημέρες και μετά πάλι βάραινει. Τις προάλλες δεν μπορούσε να περπατήσει επειδή πονούσε. Τον πήγαμε στον 1ο κτηνίατρο κ του έκανε κορτιζόνη λέγοντας ότι σε 2 ημέρες θα περάσει. Όντως, πέρασε και ζωηρεψε κ πάλι. Μετά που τον είδα εκεί που παίζαμε κρέμασε το μπροστινό πόδι κ από εκείνη την ώρα έπεσε. Μετά από 2 ημέρες όλα καλά πάλι. Για να μη σας τα πολυλογώ, εν τέλει ο γιατρός είπε είναι τενοντίτιδα κ ότι αργεί να περάσει και γι αυτό τον πιάνει ανά διαστήματα. Κάποιες φορές είναι πεσμένος όταν κουτσαινει ενώ κάποιες άλλες είναι ζωηρός.
Επισης, το σκυλί μας είπαν έχει λίγη μεγάλοκαρδια κ να κλείσουμε ραντεβού με τον καρδιολόγο να τον δει. Όταν όμως έγινε η διάγνωση για λεισμανιωση δε μας το ξανανεφεραν.
Πραγματικά ανησυχούμε πάρα πολύ και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Είναι δυνατόν να μη μπορούν να βρουν τι έχει? Μήπως έχουν γίνει λάθη? Τι πρέπει να κάνουμε? Τελικά ποια γνώμη είναι σωστή? Κοιμάμαι και ξυπνάω με την αγωνία πως θα είναι σήμερα.
Θα ήθελα πάρα πολύ να έχω και μια γνώμη από τον κ. Ηλία.

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 68 times
Been thanked: 131 times

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 11 Ιουν 2018, 09:02

Μέσα σε όλα αυτά δεν ανέφεραν το βήχα του κυνοκομείου? Είναι ο βήχας που κολλάνε τα σκυλάκια μεταξύ τους ακόμα και στη βόλτα. Περνάει με αντιβίωση. Θα σου γράψει ο γιατρός του φόρουμ φυσικά που ξέρει.
Μια ιδέα έγραψα επειδή μου έχει τύχει...

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 13 Ιουν 2018, 17:01

Νομίζω οτι οι γιατροί που το έχετε πάει κάνουν βεβιασμένες κινήσεις χωρίς αποτέλεσμα.
Από τη στιγμή που έχετε βήχα θα πρέπει πρώτα να επικεντρωθείτε σε αυτόν και να ψάξετε για παθολογικές καταστάσεις που να τον προκαλούν, όπως είναι οι καρδιοπάθειες ή τα αναπνευστικά νοσήματα.
Θα πρέπει να βγάλετε για αρχή τρεις καλές ακτινογραφίες θώρακα ( 2 πλάγιες σε κάθε πλευρά και μία ραχιοκοιλιακή) και στη συνέχεια να κάνετε και υπέρηχο καρδιάς.
Σε αυτά θα πρέπει να προστεθεί ένας πλήρης αιματολογικός και βιοχημικός έλεγχος, ενώ καλό θα είναι να γίνει και ένας υπέρηχος κοιλίας.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
Eva vou
Puppy

Δημοσίευση από Eva vou » 17 Ιουν 2018, 15:40

Καλησπέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ για τις συστάσεις σας.
Χθες είχαμε σοβαρό πρόβλημα. Ο σκύλος άρχισε ναα βήχει επίμονα μέσα στη νύχτα και για πρώτη φορά να βγάζει άσπρα υγρά. Δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά και άρχισε σπασμούς. Πήραμε τηλέφωνο τον κτηνίατρο και μας είπε ότι έχει μαζέψει υγρό στα πνευμονία και υπάρχει κίνδυνος για πνευμονική οίδημα. Είπε ναα κάνουμε ένεση λασιξ και κορτιζόνης επειγόντως. Ο σκύλος είναι διακοπές με τους γονείς μου, οπότε έτρεξαν να βρουν τα φάρμακα και ευτυχώς βρήκαν έναν κτηνιατρο στην περιοχή να του κάνει τις ενέσεις. Οι δικοί μου φοβήθηκαν ότι τον χάνουμε.
Μας είπε να κάνει 3 ενέσεις λασιξ σήμερα. Τώρα συνήλθε αλλά είναι ταλαιπωρημενος και φοβόμαστε πάρα πολύ. Αύριο το πρωί θα επιστρέψουν και θα τρέξουν σε κτηνίατρο και καρδιολόγο, αλλά εγώ φοβάμαι πάρα πολύ αυτή τη στιγμή.
Έχετε καμία γνώμη σχετικά με το τι μπορεί να έγινε και πως θα θεραπευτεί?? Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια περιστατικά?
Αν έρθουν στο ιατρείο σας θα μπορέσετε να τον είτε εσείς?

Άβαταρ μέλους

Topic author
Eva vou
Puppy

Δημοσίευση από Eva vou » 18 Ιουν 2018, 23:18

Γειά σας και πάλι,

Πήγαμε στον καρδιολόγο και κάναμε όλες τις εξετάσεις. Δε βρήκε κάτι πάρα μόνο μια άρχουσα καρδιοπαθεια λόγω ηλικίας. Τα πνευμονια του ήταν εντάξει και οι αιματολογικες του φυσιολογικές πέρα από λίγο πεσμένα αιμοπετάλια που μας είπε είναι φυσιολογικό λόγω του περιστατικό. Μας εδώσε λασιξ 1/4 τη μέρα και cardalis 1 τη μέρα προληπτικά. Ωστόσο, δεν είχαν κάτι να μας πουν για το περιστατικό της Κυριακής και το απέδωσαν σε πιθανή χρόνια βρογχιτιδα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να καθησυχαζομαστε όμως, γιατί φοβάμαι μην υπάρχει κάτι που δεν το έχουν δει. Τι λέτε εσείς κύριε Ηλία? Σας φαίνονται φυσιολογικά? Μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχουμε σκεφτεί η δε φαίνεται?

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 83 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από dogo1 » 19 Ιουν 2018, 23:49

κυριε ηλια,αν αποκλειστουν μετα τις εξετασεις σοβαρα αιτια,ενδεχεται να ειναι γριπη?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”