Βολτα!!

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Πιχιος
Beagle
Όνομα: Pavlos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Βολτα!!

Δημοσίευση από Πιχιος » 11 Απρ 2018, 19:06

Καλησπερα παιδια.6 μηνων πλεον το γαλλικο μ μπουλντογκ βγαινουμε βολτα καθημερινα..εχω καταφερει να του μαθω να μενει διπλα μ (με λουρι εννοειται) αλλα δν ακουει με τιποτα στο να μη τρωει απο κατω.Βρε με χαδια βρε με φωνες βρε με ελαφρυ ξυλο δν καταλαβαινει τιποτα.Τα νευρα μου ειναι κροσια δν αντεχω αλλο.Οχι γτ ειμαι νευρικος αλλα στ γειτoνια μ πεθαναν 4 ζωντανα τν τελευταιο μηνα απο φολες.Και δν θελω να κλαιμε οικογενειακως.Τι μπορω να καμω για να γινει πιο υπακουος?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Βολτα!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Απρ 2018, 20:49

Παύλο μου δεν αντιμετωπίζεται εύκολα αυτό το πρόβλημα, δυστυχώς...
Και δεν είναι μόνο ο μικρός σου που συμπεριφέρεται έτσι, το κάνουν τα περισσότερα σκυλιά.
Χρειάζεται να έχουμε τα μάτια μας 14 σε κάθε βόλτα και να είμαστε πάντα σε ετοιμότητα να αντιδράσουμε αστραπιαία κάθε φορά που κάτι αρπάζει από τον δρόμο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να καταφέρεις να του παίρνεις όσο πιο γρήγορα γίνεται ότι έχει στο στόμα του, ακόμα και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο, επειδή μερικά σκυλιά δεν το δέχονται με τίποτα και γρυλίζουν ακόμα και στον άνθρωπό τους.

Η άλλη λύση είναι να έχεις μαζί σου κάποια λιχουδιά που του αρέσει πολύ και να αποσπάς την προσοχή του έτσι...

Βέβαια κάποια στιγμή θα σου γράψει την άποψή του και ο Γιώργος ο εκπαιδευτής μας, που είναι ο πιο ειδικός για να σου δώσει λύση, αλλά κάνε λίγο υπομονή, γιατί έχει και αυτός φορτωμένο πρόγραμμα και δεν προλαβαίνει να μας απαντάει καθημερινά.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Πιχιος
Beagle
Όνομα: Pavlos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Βολτα!!

Δημοσίευση από Πιχιος » 11 Απρ 2018, 21:12

Δν εχω θεμα περιμενω απλα θελω γνωμες!! Επισης δν καθεται με τιποτα να του βαλω το λουρι-γιλεκο..το βλεπει σαν κατι κακο.Ενω οταν του λεω "ελα παμε βολτα" τρεχει μολις πηγαινω προς το μερος του με το λουρι απομακρυνεται απο μενα.Δν εχω καταλαβει το γιατι

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Βολτα!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Απρ 2018, 06:14

Mάλλον το φοβάται... Δώστου χρόνο και κάθε φορά που του το φοράς, αμέσως μετά δώστου λιχουδιά που του αρέσει, ώστε να καταλάβει ότι μόλις το φοράει θα παίρνει και λιχουδιά και σιγά σιγά θα συνηθίσει...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Natasa 2018
Akita
Όνομα: Νατασα
Been thanked: 12 times

Βολτα!!

Δημοσίευση από Natasa 2018 » 13 Απρ 2018, 01:08

Καλησπερα!!!Μπορεις να εχεις μαζι σου ενα μικρο αντικειμενο(δεν ξερω πως λεγεται να σου πω την αληθεια αλλα οι εκπαιδευτες ξερουν) που το πατας και κανει εναν ηχο σαν βατραχακι... Αυτο συνηθως τους αποσπα την προσοχη..Ετσι καθε φορα που θα παει να κανει καποια κινηση , πατα το...Εννοειται πως πρεπει να εχεις τα ματια σου 14 που παει το σκυλι και τι κανει οπως αναφερει και το κοριτσι μας πιο πανω..!
Οσο για το λουρι , απλα θα κανεις υπομονη..που θα παει θα το μαθει...Και η δικια μου ειχε ακριβως το ιδιο θεμα..Μολις το.ακουγε εκανε σαν τρελη γιατι καταλαβαινε πως θα βγει, αλλα μεχρι να της το βαλουμε..........ασε....Ε μετα απο 3 χρονια το εμαθε.....Πλακα κανω, αρχισε να το συνηθιζει μετα απο τον χρονο...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Βολτα!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Απρ 2018, 01:59

Νατάσα το κλίκερ εννοείς προφανώς!

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Βολτα!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Απρ 2018, 02:05

Σωστό είναι αυτό που σου προτείνει η Νατάσα μας σαν μέθοδος, μόνο που για να έχει αποτέλεσμα, για να καταφέρνει δηλαδή αυτός ο ήχος να αποσπά την προσοχή του ζώου, πρέπει να τον έχει συνδέσει με τις λιχουδιές που παίρνει από σένα, έτσι μόλις θα ακούει τον ήχο του κλίκερ επειδή θα ξέρει ότι ακολουθεί λιχουδιά, θα αφήνει οτιδήποτε άλλο και θα στρέφει την προσοχή του σε σένα, θα πρέπει όμως και εσύ να του δίνεις λιχουδιά, γιατί διαφορετικά... θα γυρίσει μια φορά, θα γυρίσει δύο-τρεις και θα δει ότι δεν του δίνεις όταν είσαστε στο δρόμο και μετά θα αδιαφορεί... wink:

Τo πως θα το μάθεις να συνδέσει τον ήχο του κλίκερ με τις λιχουδιές, είναι απλό.

Από σήμερα και πέρα πριν του δώσεις λιχουδιά, θα κλικάρεις μια φορά και αμέσως μετά θα του δίνεις. Μόλις το επαναλάβεις αυτό 5-6 φορές και πολλές λέω..., θα διαπιστώσεις ότι μόλις ακούει τον ήχο θα γυρίζει και θα κοιτάζει τα χέρια σου και θα περιμένει...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

KONMAC
Beagle
Όνομα: KOSTAS
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Βολτα!!

Δημοσίευση από KONMAC » 14 Απρ 2018, 21:22

Μόνο με φίμωτρο δεν θα τρώει από κάτω.
Κανένα μα κανενα σκυλί δεν εκπαιδεύεται στο να μην τρώει.

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 358 times
Been thanked: 153 times
Βολτα!!

Δημοσίευση από Μυρτώ » 16 Απρ 2018, 04:00

Τείνω να συμφωνήσω με τον Κώστα. Δυστυχώς είναι πάρα πολύ δύσκολο, για να μην πω ακατόρθωτο, να εκπαιδευτεί ένα σκυλί στο να μην τρώει, ειδικά αν είναι από τη φύση του λιχούδικο (και μάλιστα να εκπαιδευτεί με κλίκερ και λιχουδιές δηλαδή με ενίσχυση της ήδη ''λιχούδικης'' συμπεριφοράς του... ??? )

Η μόνη ''λύση'' Παύλο είναι να είσαι συνεχώς σε όλη τη διάρκεια της βόλτας στην τσίτα για να τον προλαβαίνεις και να μην τον αφήνεις να τρώει από κάτω.
(Εγώ π.χ. εδώ και χρόνια έχω εκπαιδευτεί πια επαρκώς ώστε 9 φορές στις 10 να εντοπίζω πιο γρήγορα από την γριά πια λιχούδο μου τον ''κίνδυνο'', αποφάγια, κόκαλα, κοκαλάκια και άλλα ύποπτα cc1: ).

Όσο για το λουρί μην ανησυχείς, θα το συνηθίσει sm:)
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”