Εμετος και κουνουπια.

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Πιχιος
Beagle
Όνομα: Pavlos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Εμετος και κουνουπια.

Δημοσίευση από Πιχιος » 09 Απρ 2018, 18:23

Καλησπερα παιδια.Μιας κ ερχεται καλοκαιρι και μενω σε περιοχη με πολλα κουνουπια κ εχω ακουσει πραγματα που με εχουν τρομαξει,θελω να ρωτησω τι μπορω να κανω για τα κουνουπια. Επισης ο σκυλος εχει αρχισει και κανει τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα εμετο.Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Εμετος και κουνουπια.

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Απρ 2018, 00:55

Σχετικά με τον εμετό... θα διαβάσεις σύντομα την άποψη του καλού μας φίλου και κτηνιάτρου Ηλία Κορσαββίδη που είναι και ο πλέον αρμόδιος για να εκφέρει άποψη επί του θέματος...

Όσο τώρα για την προστασία από τα κουνούπια, θα του βάζεις κανονικά όπως λένε πάνω στο κουτί οι οδηγίες μια αμπούλα περίπου κάθε μήνα, κατά προτίμηση κάποια από αυτές που παρέχουν προστασία και από την σκνίπα, επίσης θα του φοράς αντιπαρασιτικό λουράκι επίσης κατά προτίμηση κάποιο από αυτά που παρέχουν προστασία και για την σκνίπα και κάθε απόγευμα απαραιτήτως θα τον ψεκάζεις και με σπρέι σιτρονέλας, πάντα πριν το σούρουπο, ώστε να μην προλάβουν να τον τσιμπήσουν κουνούπια και οι σκνίπες που κατά κανόνα τσιμπούν περισσότερο εκείνη την ώρα.

Θεωρητικά θα είναι υπερ-καλυμμένος, αλλά και πάλι πρακτικά έχει αποδειχθεί, ότι καμιά μέθοδος προστασίας δεν είναι 100% σίγουρη, γι΄αυτό και εγώ ποτέ δεν αφήνω τα σκυλιά μου το βράδυ να κάθονται έξω στις βεράντες και στον κήπο, τα κρατώ πάντα στον εσωτερικό χώρο μαζί μου, εκεί που έχω πάντα και για δική μου προστασία αντικουνουπικά φιδάκια, ταμπλέτες κλπ, ότι χρησιμοποιώ την κάθε φορά.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”