Πως να προστατεύσετε τον σκύλο σας από τα βεγγαλικά το βράδυ της Ανάστασης

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Giorgis T » 25 Μαρ 2018, 19:43

Η Ανάσταση πλησιάζει και οι περισσότεροι κηδεμόνες ζώων προβληματίζονται για το πώς μπορεί να αντιδράσουν τα κατοικίδια τους στους ήχους το βράδυ της Ανάστασης.

Ο φόβος σε ήχους από κροτίδες, βεγγαλικά, βαρελότα και πυροβολισμούς είναι ένα συχνό φαινόμενο που παρατηρείται σε μεγάλο ποσοστό τόσο στους σκύλους όσο και στις γάτες.

Τα συμπτώματα ποικίλουν ανάλογα την ευαισθησία του κάθε ζώου και μπορεί να παρατηρηθούν τρέμουλο, σιελόρροια, ταχυκαρδία, μάζεμα της ουράς, κρύψιμο, προσπάθεια διαφυγής μέχρι και έμετος ή διάρροια.

Για αυτό και η παραμονή ζώου σε εξωτερικό χώρο ακόμα και αν είναι δεμένο αντενδεικνύεται και μπορεί εύκολα να προκαλέσει τη φυγή και το τραυματισμό του ή το πνίξιμο του με την αλυσίδα.

Δείτε μερικές συμβουλές που θα σας βοηθήσουν να λάβετε τα κατάλληλα μέτρα, ώστε να κάνετε το βράδυ της Ανάστασης όσο γίνεται λιγότερο επώδυνο για το κατοικίδιο σας.

Δεν παίρνουμε το σκύλο μας μαζί στην Ανάσταση. Ακόμα και αν δεν φοβάται τους ήχους ο θόρυβος που επικρατεί εκείνη τη στιγμή είναι τέτοιος, που το πιθανότερο είναι να αποκτήσει μόνιμη φοβία.

Φροντίζουμε νωρίς πριν την Ανάσταση να έχει βγει βόλτα, να έχει κάνει την ανάγκη του και να έχει φάει.

Επιλέγουμε ένα δωμάτιο στο οποίο θα κλείσουμε ερμητικά πόρτες, παράθυρα και παντζούρια και στο οποίο το ζώο θα παραμείνει με την επίβλεψη ενός ενήλικα.

Βάζουμε ραδιόφωνο ή τηλεόραση τόσο δυνατά που να καλύπτει τους ήχους των βεγγαλικών. Επίσης μπορούμε να βάλουμε χαλαρωτική μουσική για σκύλους από το youtube.

Στο δωμάτιο μπορούμε να έχουμε τοποθετήσει φερομόνη για σκύλους. Η φερομόνη είναι προϊόν που βοηθά στην αναστολή και στην προστασία από την κατάσταση του άγχους και αβεβαιότητας σε κουτάβια και ενήλικα σκυλιά.

Μπορούμε να του δώσουμε (ακόμα και προληπτικά) rescue remedy. Πρόκειται για Ανθοιάμα Bach‎ που βοηθάει στην καταπολέμηση του άγχους.
Κατά τη διάρκεια που επικρατούν οι θόρυβοι της Ανάστασης και εφόσον δούμε ότι φοβάται μπορούμε να δοκιμάσουμε να του αποσπάσουμε τη προσοχή με το αγαπημένο του παιχνίδι, με ένα κόκκαλο από petshop και με ασκήσεις βασικής υπακοής.

Στο δωμάτιο φροντίζουμε να έχουμε το κλουβί (crate) του ζώου έτσι ώστε αν το θελήσει να μπει μέσα σε αυτό. Αν δεν έχουμε κλουβί να υπάρχει ένα κρεβάτι ή ένα τραπέζι στο οποίο θα μπορεί να κρυφτεί. Το αφήνουμε να μείνει όσο θέλει και δεν το εξαναγκάζουμε για να βγει.

Παραμένουμε ήρεμοι ακόμα και όταν το σκυλί δείχνει ιδιαίτερα αγχωμένο. Ωστόσο μπορούμε να το χαϊδέψουμε για να το καθησυχάσουμε. Το χάδι παράγει ενδοφρίνες που προκαλούν μείωση του άγχους και δεν είναι επιβράβευση του φόβου.

Δεν χρησιμοποιούμε βία, φωνές, απειλές ή τιμωρία. Τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα.

Αν γνωρίζουμε ότι το σκυλί μας φοβάται τα βαρελότα και τις καμπάνες μπορούμε με την καθοδήγηση κτηνιάτρου να του χορηγήσουμε από πριν κάποιο φάρμακο (αγχολυτικό ή ηρεμιστικό). Εδώ να σημειώσω ότι δεν επιτρέπεται η χορήγηση φαρμάκων χωρίς την συμβουλή γιατρού (και στην προκειμένη περίπτωση εξειδικευμένου στη συμπεριφορά). Κάτι τέτοιο μπορεί να βάλει σε σοβαρό κίνδυνο τη ζωή του ζώου.

Δεν βγάζουμε το ζώο βόλτα με το ζόρι και το αφήνουμε να ηρεμήσει.

Αν για κάποιο λόγο είμαστε έξω, φροντίζουμε το περιλαίμαιο και το σαμαράκι να είναι σωστά τοποθετημένα και κρατάμε το ζώο σφιχτά κοντά μας. Αν ξεφύγει από τα χέρια μας, κινδυνεύει τρέχοντας να τραυματιστεί ή να τον χάσουμε εντελώς.

Εξαιρετικά χρήσιμο είναι πριν φτάσουμε στο Πάσχα να έχουμε ξεκινήσει με θετικό εκπαιδευτή τη διαδικασία της απευαισθητοποίησης θετικής ενίσχυσης. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόοδος πρέπει να απευθυνθούμε σε κτηνίατρο εξειδικευμένο στη συμπεριφορά προκειμένου να δοθεί και η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή. Όμως να τονίσω ότι ΔΕΝ είναι όλοι οι κτηνίατροι εξειδικευμένοι στη συμπεριφορά, οπότε σωστό είναι να απευθυνθούμε στους κατάλληλους και όχι στον οποιοδήποτε έχουμε στο νου μας. Σε κάθε περίπτωση θυμηθείτε ότι η αντιμετώπιση του φόβου των σκύλων για τους δυνατούς ήχους δεν είναι κάτι εύκολο ούτε γρήγορο. Θα χρειαστεί πολύ δουλειά και υπομονή από μέρους σας.

Τέλος να υπενθυμίσω ότι τα ζώα μας πρέπει να έχουν ταυτότητα με το τηλέφωνο μας και microchip.

Γιώργης Ταξιδευτής

Άβαταρ μέλους

mafaldita
Puppy
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από mafaldita » 27 Μαρ 2018, 17:30

Είμαι η Ματίλντα, "μαμά" των Ορφ, Τσόκο, Εύα, Χάρη και Κίρα.
Δεν είμαι εκπαιδεύτρια και δεν φιλοδοξώ να πάρω κανενός είδους εύσημο.
Όπως πολλοί, ξεκίνησα την πορεία μου σε πλήρη άγνοια με τη συντροφιά του Ορφ. Τα τελευταία χρόνια πέρασα από το σύνδρομο της μάνας, του διασώστη, του εθελοντή, σχεδόν του συλλέκτη και τώρα πια βρίσκω τον εαυτό μου. Μέσα από αυτή την πορεία συνέλεξα πληροφορίες τόσο από ανθρώπους και βιβλία όσο και από προσωπικές εμπειρίες. Μακάρι όλες αυτές οι "γνώσεις" να βοηθήσουν οποιονδήποτε και οπουδήποτε.
Δύο από τα πέντε σκυλιά που σας σύστησα "παίζουν" με το φόβο και τη φοβία.
Ο Τσόκο άρχισε να φοβάται βεγγαλικά, πυροβολισμούς και βροντές μετά από τη διάρρηξη του σπιτιού του (ποιός ξέρει τι εκφοβισμό πέρασε ο ταλαίπωρος). Ο Τσόκο φοβάται και ο φόβος του είναι διαχειρίσιμος. Προσπαθεί να ελαχιστοποιήσει την έκθεσή του στο αντικείμενο του φόβου του με το να χώνεται σε κρυψώνες, "προστατευμένα" σημεία, όπως κάτω από τη σκάλα, το τραπέζι, ή στα πόδια μου αν είμαστε μαζί. Το μόνο που έχω κάνει είναι να του επιτρέπω να αυτοπροστατεύεται όπως εκείνος νομίζει και φυσικά να προσπαθώ να μην τον αφήνω εντελώς εκτεθειμένο σε καταιγίδες, βεγγαλικά, κλπ. Δεν έχει χρειαστεί να τον απομονώσω, να προσπαθήσω να καλύψω τους ήχους που τον φοβίζουν. Την ανάσταση την περνάμε όλοι μαζί στο σπίτι, με ανοιχτές μπαλκονόπορτες. Θα γαυγίσει, θα μπαινοβγεί στο σπίτι σε αναζήτηση επιβεβαίωσης ασφάλειας, αλλά ως εκεί. Ο Τσόκο φοβάται, δεν είναι φοβικός κι εγώ προσέχω να μη μετατρέψω το φόβο σε φοβία, απλά παρακολουθώντας τις αντιδράσεις του, όντας παρούσα και βοηθώντας τον ν' απομακρύνει τις εστίες του φόβου του όταν το "ζητήσει". Τι θέλω να πω... ένας διαχειρίσιμος φόβος μπορεί να μετατραπεί σε φοβία από τις δικές μας αντιδράσεις.
Η Εύα από την άλλη είναι ένα σκυλί που φοβάται γενικά και αόριστα... τον αέρα, τις καταιγίδες, το τηλέφωνο (αν δεν απαντήσουμε άμεσα). Οι αντιδράσεις της Εύας αγγίζουν τη φοβία (διεσταλμένες κόρες, σιελόρροια, φαινομενική υπερκινητικότητα μέχρι να αισθανθεί "ασφαλής", τρέμουλο), αλλά μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει αυτοκαταστροφικότητα ή επιθετικότητα που είναι πραγματικά σημάδια φοβικής αντίδρασης. Ίσως τη βοηθάει το γεγονός πως τις περισσότερες ώρες της ημέρας είμαστε μαζί. Ίσως... Η Εύα παρουσιάζει μυοκλονικές κρίσεις οι οποίες είναι ανεξάρτητες από τις φοβίες της αλλά πιστεύω πως υποδεικνύουν ένα σκύλο με αυξημένη ευαισθησία σε αισθητηριακό και νευρολογικό επίπεδο. Η Εύα παίρνει ανθοϊάματα και πιστεύω πως τη βοηθούν τόσο προληπτικά όσο και την ώρα της "κρίσης".

Οι κανόνες μου...
1. Δεν μαλώνω ένα ζώο, ό,τι συμπεριφορά κι αν έχει, όταν φοβάται.
2. Παρατηρώ το ζώο από απόσταση για να εντοπίσω σημάδια φόβου και δεν συμμετέχω στις αντιδράσεις του.
3. Αν δω πως φοβάται, φροντίζω να μην το εκθέτω ανεξέλεγκτα στο αντικείμενο του φόβου του, αλλά του παρέχω δικλείδες ασφαλείας (μέρη να κρυφτεί, ανθρώπινη παρουσία) πάντα όμως αφήνοντάς το να επιλέξει.
4. Η υπερβολική "έγνοια" μας περνάει στο ζώο σαν ανασφάλεια. Διατηρώ τις αποστάσεις.
5. Αν ένα ζώο δείξει φοβική συμπεριφορά (αυτοκαταστροφικές αντιδράσεις, καταστροφές στο χώρο, επιθετικές αντιδράσεις, γενικά ανεξέλεγκτες αντιδράσεις) απευθύνομαι σε ειδικό γιατί όσο κι αν το αγαπάω κι όσα κι αν έχω διαβάσει δεν ρισκάρω να επιβαρύνω την κατάσταση με λανθασμένους χειρισμούς.

Ψυχραιμία λοιπόν κι όλα θα πάνε καλά! Αρκεί να καταλάβουμε το όριο μεταξύ φόβου και φοβίας...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Μαρ 2018, 22:03

Ματίλντα μου συμφωνώ με τους κανόνες σου και με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το συγκεκριμένο πρόβλημα, εκτός από το σημείο που μας γράφεις ότι :
Την ανάσταση την περνάμε όλοι μαζί στο σπίτι, με ανοιχτές μπαλκονόπορτες.
Επειδή τυχαίνει να έχω δει κάποια σκυλάκια, επάνω στον πανικό τους..., να εκδηλώσουν τάσεις άτακτης φυγής..., γι΄αυτό εγώ φροντίζω την βραδιά της Ανάστασης, να είμαι πάντα στο σπίτι μαζί με τα σκυλιά μου όπως και εσύ, αλλά με την διαφορά ότι έχω φροντίσει από νωρίς να έχουν κάνει τις ανάγκες τους και να είναι ήδη μέσα στο σπίτι, έτοιμα για ύπνο... με τις πόρτες όλες κλειστές, για την ακρίβεια θεόκλειστες!!! Επίσης το ίδιο και τα παράθυρα. ΄Ωστε να μην έχουν πρόσβαση ούτε στον κήπο, αλλά ούτε και στις βεράντες του σπιτιού. :nop:
Εννοείται βέβαια, ότι δεν κοιμούνται, αλλά έτσι είμαι πιο ήσυχη ότι δεν θα έχουμε κανένα απρόοπτο... wink:

Δεν ξέρω κορίτσι μου γλυκό, μπορεί μερικές φορές να γίνομαι υπερβολική, αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου και έχω πάθει εγώ μεγαλύτερη φοβία από τα σκυλιά σε ότι αφορά το θέμα της φοβίας της δικής τους...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”