Παράλυση στην αριστερή πλευρά του προσώπου.

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 06 Οκτ 2017, 17:53

Χαχαχα...!!! lau2:
Και πάλι καλά... να λες, αφού μόνο τρίβεται πάνω τους και δεν τα τρώει κι΄όλας όπως κάνουν μερικά από τα δικά μου!!!! bigg:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 06 Οκτ 2017, 21:10

Μακάρι να είναι αυτό και το αποτέλεσμα θα φανεί σύντομα.
Καμιά φορά για την παράλυση του προσωπικού νεύρου, όπως είναι η εικόνα που περιγράφετε, μπορεί να ευθύνεται και μια εμμένουσα ωτίτιδα.
Είχατε ποτέ πρόβλημα με ωτίτιδες;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
joleen
Beagle
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από joleen » 10 Οκτ 2017, 13:12

κυριε Ηλία γεια σας....
ωτίτιδα ποτέ, και κοίταξε και το αυτί μέσα η κτηνίατρος και είπε ότι είναι εντάξει. μήπως λέτε να κάνω μια αξονική ούτως ή άλλως; το σκυλί με τη δεύτερη εβδομάδα αντιβίωσης είναι πιο κεφάτο και κινητικό, η πάρεση παραμένει. Νομίζω ότι έχει και ελαφρά βελτίωση στην αταξία που είχε. Αλλά μπορεί να είναι ιδέα μου.

Άβαταρ μέλους

Topic author
joleen
Beagle

Δημοσίευση από joleen » 16 Νοέμ 2017, 20:49

Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου
μετά από ενάμιση μήνα αντιβίωσης, οι δεύτερες εξετάσεις βγήκαν τελείως αρνητικές στο τοξόπλασμα. Το σκυλί είναι καλύτερα κινητικά με τη μικρή αταξία που είχε, αλλά η πάρεση στο πρόσωπο δεν έχει υποχωρήσει. Η γιατρός φοβάται μήπως οι πρώτες εξετάσεις ήταν ψιλοπαραπλανητικές λόγω έκθεσης στο πρωτόζωο, από το περιβάλλον χωρίς όμως να έχει κολλήσει -αν κατάλαβα καλά. Είπαμε να προχωρήσουμε σε αξονική την άλλη βδομάδα για να έχουμε μια πιο σίγουρη κλινική εικόνα...ελπίζω να πάνε όλα καλά..σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους

Topic author
joleen
Beagle

Δημοσίευση από joleen » 16 Νοέμ 2017, 20:51

Α, και σταματήσαμε την αντιβίωση, ενόψει των δεύτερων εξετάσεων..συνεχίζουμε μόνο τα κολλύρια για το μάτι..

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 17 Νοέμ 2017, 05:12

Μπράβο σας!!! :yah
Πολύ ευχάριστα τα νέα σας, πάντα τέτοια να έχουμε...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
joleen
Beagle

Δημοσίευση από joleen » 30 Μάιος 2018, 12:14

Φίλοι, long time no see
το σκυλί μηδένισε δείκτη τοξοπλάσμωσης με την αγωγή, της έκανα και αξονική και δεν είδαν τίποτα. αυτά τότε τον οκτώβριο - νοέμβριο.
αλλά ποτέ δε συνήλθε εντελώς στην αριστερή πλευρά που είχε παραλύσει. όλο αυτό τον καιρό βάζουμε κολλύρια και υπάρχει αλλοίωση ελαφρά -είναι σαν κηλίδα θόλωσης μικρή πάνω στον κερατοειδή, η οποία μένει σταθερή, στο ένα μάτι, από την προβληματική πλευρά. Τον τελευταίο καιρό την έβλεπα κάπως ανόρεχτη και στα, πλέον εκπαιδευμένα σε αυτή τη φάση, μάτια μου κάπως ασταθή και την πήγα για αιματολογικές ξανά. τοξοπλάσμωση πάλι, 1/200. ξεκινάει την ίδια αγωγή με νταλασίν των 300 δύο φορές την ημέρα. Είναι 19 κιλά. αυτή τη φορά την πρόλαβα νωρίς, πριν αρχίσει να πέφτει στο ίσωμα, τουλάχιστον. Επειδή έχω στενοχωρηθεί παρότι εδώ στο φόρουμ βλέπω και άλλες περιπτώσεις που επανεμφανίστηκε το κακό. Επειδή θα ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατό για να γίνει γρήγορα καλά το σκυλί και να μην ταλαιπωρείται άλλο. Θα ήθελα, αν και εμπιστεύομαι τον κτηνίατρό μου, να πάρω και μια δεύτερη γνώμη, έχετε κάποιο τύπου νευρολόγο να μου συστήσετε, να διαβάσει και την αξονική, και μετά κανένα χριστιανό που να έχει εμπειρία από τοξοπλάσμωση; θενξ.

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 30 Μάιος 2018, 18:14

Αθήνα μένετε;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
joleen
Beagle

Δημοσίευση από joleen » 31 Μάιος 2018, 11:08

ΗΛΙΑΣ έγραψε:
30 Μάιος 2018, 18:14
Αθήνα μένετε;
Ναι κε Ηλία

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”