η Μαιρη μου έχει λεισμανιωση, παρακαλώ την βοήθειά σας

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
vagelisvolos
Beagle
Όνομα: βαγγέλης
Has thanked: 2 times

Δημοσίευση από vagelisvolos » 08 Μαρ 2017, 18:31

Νεότερα από την Μαίρη.
Αύγουστος 2016 Λεισμανιαση τιτλος 1/200 λίγες πρωτείνες στα ουρα.
Φεβρουάριος 2017 Λεισμανίαση τίτλος 1/1600 Βοήθεια!!!!!!
Πρωτείνες ούρων 2,53 τι συμβαίνει?
αρχισα αμέσως CILROTON ( DONPERIDONE ) ΚΑΙ Ο ΔΟΚΤΩΡΑΣ λέει για ενέσεις glucantine .
Διαβάζω ότι είναι τοξικές.
Έχει δοκιμάσει κάποιος MILTEFORAN για δεύτερη φορά?
Κάθε άποψη δεκτή. Μεγάλη στεναχώρια!!!!!!!!'Οσοι αντιμετωπίζουν την Λεισμανίαση πιστεύω με καταλαβένουν
Σας ευχαριστώ!!!!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 381 times

Re: η Μαιρη μου έχει λεισμανιωση, παρακαλώ την βοήθειά σας

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Μαρ 2017, 19:37

Βαγγέλη μου διαχώρισα το θέμα για να το μεταφέρω στην ενότητα της Υγείας, προκειμένου να διαβάσεις και την άποψη του κτηνιάτρου μας του Ηλία, που είναι και ο πλέον αρμόδιος για να σου δώσει μια συμβουλή.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Μαρ 2017, 20:04

Σχετικά τώρα με αυτό που ρωτάς, θα σου πω την δική μου εμπειρία, αλλά με κάποια επιφύλαξη στο αν έγινε την πρώτη φορά η θεραπεία σωστά, επειδή δεν την έκανα εγώ και γι΄αυτό και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη...

Ο Αλήτης μου πριν από 1,5 χρόνο μετά από το χειρουργείο που υπέστη για τον τραυματισμό του στην σπονδυλική στήλη από αυτοκίνητο, σε εξετάσεις που κάναμε είχε τίτλο 1/3200!!!!! Απ΄ότι καταλαβαίνεις ήταν ένας πολύ υψηλός τίτλος και γι΄αυτό και ο χειρούργος νευρολόγος δεν έπαιρνε με κανέναν τρόπο το ρίσκο να τον υποβάλει σε ένα ακόμα νευρολογικό χειρουργείο που χρειαζόταν, επειδή φοβόταν ότι το σκυλί δεν ήταν σε θέση να αντέξει κάτι τέτοιο. Μας συνέστησε λοιπόν να κάνουμε θεραπεία για το καλαζάρ πρώτα και στην πορεία θα βλέπαμε...

Ο Αλήτης ήταν μέχρι τη στιγμή που έπαθε το ατύχημα ένα σκυλάκι αδέσποτο, που όμως προστάτευε μια κοπέλα, δηλαδή το τάιζε και προσπαθούσε να του βρει σπίτι για υιοθεσία. Όταν λοιπόν άκουσε για το πρόβλημα της λεισμανίωσης, μας είπε έκπληκτη ότι εκείνη 6 μήνες πριν, του είχε κάνει εξετάσεις στις οποίες φάνηκε θετικός στο καλαζάρ και στην συνέχεια του έκανε θεραπεία με μιλτεροράν!
Εκείνη διατείνεται ότι είχε κάνει την θεραπεία σωστά, αλλά εγώ δεν μπορώ να σου πω τίποτα με απόλυτη σιγουριά από την στιγμή που δεν την έκανα εγώ.

Τον Αλήτη τον είχε αναλάβει για τα νευρολογικά προβλήματα που αντιμετώπιζε ο κύριος Βλαχόπουλος και τον ανέλαβε για την λεισμανίωση το κύριος Αφεντουλίδης που συνεργάζεται με τον κύριο Βλαχόπουλο σε τέτοια περιστατικά... Αφού του έκανε κάποιες εξετάσεις ώστε να δει ποια θεραπεία έπρεπε να ακολουθήσει (όπως μας εξήγησε...) κατέληξε να δώσουμε και πάλι μιλτεφοράν, αλλά επειδή ήδη τον είχα αναλάβει εγώ, ξέρω με σιγουριά ότι του την έκανα με πολύ προσοχή, δηλαδή καθημερινά το φάρμακο του το χορηγούσα την ίδια ακριβώς ώρα με τις οδηγίες του κτηνιάτρου κατά γράμμα και αφού τελειώσαμε με το μιλτεφοράν συνεχίσαμε το ζιλαπούρ για αρκετό διάστημα, πάλι βάση των οδηγιών του... Όταν λοιπόν κάναμε μετά από ένα εξάμηνο πάλι εξετάσεις, δεν ανιχνεύτηκε καθόλου η ασθένεια. Είχαμε δηλαδή πολύ καλά αποτελέσματα, καλύτερα και απ΄ότι μπορούσαμε να ελπίζουμε... th:

Κάθε σκυλί όμως είναι διαφορετικό, το καθένα έχει διαφορετικό οργανισμό, διαφορετικές αντιδράσεις στα φάρμακα κλπ, κλπ, γι΄αυτό και δεν μπορώ να σου πω ότι θα έχει τα ίδια αποτελέσματα και στην Μαίρη το να της κάνεις δεύτερη φορά θεραπεία με μιλτεφοράν.
Κάτσε να διαβάσεις και την γνώμη του Ηλία, που σαν κτηνίατρος έχει σίγουρα πιο εμπεριστατωμένη άποψη και μετά βλέπεις τι θα αποφασίσεις...

Αν πάντως δεν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στον κτηνίατρό σου γι΄αυτό το πρόβλημα, εγώ θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα Αφεντουλίδη για λεισμανίωση και αυτό γιατί λόγω μεγάλης εμπειρίας επάνω στα σκυλιά και επειδή το καλαζάρ θερίζει κυριολεκτικά, έχει τύχει να παρακολουθήσω πολλές περιπτώσεις και να δω την αντιμετώπιση πολλών κτηνιάτρων και η αλήθεια είναι ότι δεν είδα κανέναν άλλον να ασχοληθεί και να ψάξει τόσο τις λεπτομέρειες όσο ο κ. Αφεντουλίδης. Και για μένα φίλε μου τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος...!!! wink:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 09 Μαρ 2017, 13:59

To glucantime δεν είναι τοξικό. Απλά επιβαρύνει αρκετά τα νεφρά, οπότε σε ζώα με βεβαρυμένα νεφρά (κάτι που δεν είναι σπάνιο σε σκυλιά με λεϊσμανίαση) θέλει πολύ προσοχή.
Αν τα νεφρά είναι σε καλή κατάσταση, μπορείτε να το χορηγήσετε.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
vagelisvolos
Beagle

Δημοσίευση από vagelisvolos » 09 Μαρ 2017, 19:17

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!! ΚΥΡΙΕ ΗΛΙΑ.

Άβαταρ μέλους

Topic author
vagelisvolos
Beagle

Δημοσίευση από vagelisvolos » 29 Αύγ 2018, 00:23

Νεότερα από την Μαίρη Αύγουστος 2018
η τελευταία μέτρηση ήταν το Μάρτιο του 2018 1/400 - τώρα αύγουστος χάσαμε 2 κιλά βάρους μέσα στο καλοκαίρι. ξαφνικά η Μαίρη έκανε εμετούς για μια μέρα έχει ανορεξία υπνηλία αιματοκρίτη χαμηλό 32, ανεβασμένες ολικές πρωτείνεςαίματος 10,
το ALT ηπατικές εκτός ορίων δεν το διάβαζε ούτε το μηχάνημα έπεσε όμως μέσα σε 2 ημέρες μόλις τριπλάσιο από το όριο, μας έδωσε η ιατρός κορτιζόνη για 10 ημέρες
πήραμε αίμα για έλεγχο λεισμάνιας και περιμένουμε τις απαντήσεις . Η ιατρός υποπτεύεται πάλι υποτροπή της ( νόσου )
Τι γίνεται κάθε χρόνο θεραπεία......πήρα ένα αδεσποτάκι και όλο προβλήματα
Είναι όμως καλύτερο από άνθρωπος με αγνά αισθήματα,πανέξυπνο, στο κρεβάτι κοιμάται μαζί μας ,είναι τώρα περίπου 5 ετών της έχω δώσει μέχρι τώρα 3,5 χρόνια ποιοτικής ζωής με αγάπη , να μπορούσα να της δώσω λίγα χρόνια ακόμη ας έκοβα λίγα από εμένα αν μπορούσα!!!!!!! θα τα ξαναπούμε συνάνθρωποί μου..........σας ευχαριστώ που με καταλαβαίνετε και αγαπάτε τους φίλους μας τα ζώα!!!!!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 30 Αύγ 2018, 01:02

Βαγγέλη μου νάσαι καλά... ειλικρινά με συγκίνησες πολύ με αυτά που μας γράφεις... :hi

Σχετικά με το θέμα των τιμών στις εξετάσεις της μικρής σου, θα σου πει σύντομα την άποψή του ο Ηλίας μας, εγώ θέλω να ευχηθώ μέσα από την ψυχή μου να είναι όλα περαστικά της... και να σου πω, ότι είναι πολύ τυχερή που την έχεις κοντά σου...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 30 Αύγ 2018, 19:08

Ποια φάρμακα έπαιρνε το ζώο το τελευταίο χρόνο?
Κάνατε άλλες βιοχημικές εξετάσεις ενδιάμεσα;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
vagelisvolos
Beagle

Δημοσίευση από vagelisvolos » 03 Σεπ 2018, 18:26

Κύριε Ηλία ένα σύντομο ιστορικό .

1) Τα φάρμακα που έπαιρνε είναι ζυλαπουρ + cilroton ( το αντίστοιχο του leisguard ) 1 μήνα και μετα 3 μήνες διάλειμα.
2) propalin 3 φορές την ημέρα λόγω ακράτειας ούρων ( άλλο μεγάλο πρόβλημα ) στην αρχή βοήθησε αλλά τώρα οι σταγόνες ούρων έχουν μετατραπεί σε λίμνες ούρων το σκυλάκι ζει μαζί μας μέσα στο σπίτι οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται!!!!!
3) μετα την θεραπεία με glucantime μάρτιος του 2017 ανα 6 μήνες έλεγχο τίτλων λεισμανίασης.
4) διατροφή με ξηρα τροφή renal διότι από την αρχή υπάρχει μια μικρή πρωτεινουρία τακτικός έλεγχος νεφρικής λειτουργίας η οποία ήτανε πάντα καλή, κρεατινίνη πάντα πολύ χαμηλά ( αυτό είναι καλό για το ζώο ).
5) ο τελευταίος τίτλος μάρτιος 2018 1\ 400 και ενώ περιμέναμε να έχει πέσει......... αύγουστος 2018 1/3200
έστειλα αίμα και σε άλλο εργαστήριο και περιμένω τις απαντήσεις και έχω αρχίσει ήδη θεραπεία με milteforan για να μην χάνω χρόνο.

Τη μαίρη την πήρα περίπου 1,5 ετων, στειρωμένη , σε πρόσφατη ακτινογραφία αυγούστου είδαμε ότι έχει παλιά κατάγματα στο πίσω δεξί πόδι που έχουν βέβαια επουλωθεί + μία βολιδα σουβενίρ από αεροβόλο όπλο στον αριστερό μηρό.
Πάντως μετά την λεισμάνια η ακράτεια ούρων τεράστιο πρόβλημα και δεν βρίσκω λύση......

Άβαταρ μέλους

Topic author
vagelisvolos
Beagle

Δημοσίευση από vagelisvolos » 03 Σεπ 2018, 18:37

Να ευχαριστήσω και την κυρία ( Ισιδώρα ? ) Morgan Για τα καλά της λόγια!!! πριν από λίγο πληροφορήθηκα από μια φίλη μου
ότι μόλις διαγνώστηκε λεισμάνια στο ένα από τα δύο σκυλάκια της, πολλά κρούσματα έχουμε εδώ στον Βόλο. Θα σας ενημερώνω συνεχώς για να μαθαίνουμε και να βελτιωνόμαστε μέσα από τα προβλήματα των μικρών φίλων μας........

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”