σπιτι χωρις περιφραξη

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
giannisM
Puppy
Όνομα: Γιαννης
σπιτι χωρις περιφραξη

Δημοσίευση από giannisM » 20 Ιουν 2016, 12:24

Γεια σας ειμαι σχετικα κενουργιο μελος :ole: και εχω να κανω μια ερωτιση .Γινετε να εκπαιδευσω την σκιλιτσα μου να ειναι ελευθερη στο σπιτι χωρις να φευγει? Μενω σε χωριο και το σπιτι μου δεν εχει περιφραξη. Αρα η ροξη ειναι δεμενη. Μην φανταστειτε πολυ, την περισοτερη ωρα της ημερας κανουμε βολτες και παιζουμε. Οταν την ελινα πιο μικρη εκανε μια βολτα κοντα στο σπιτι και ερχοταν μεχρι που ενας την χτυπησε στην μουσουδα και γεμισε αιματα kez:: .Απο τοτε φοβαμαι να την αφησω μην γινει τιποτα me:: (επισης αμα της μαθω να μην φευγει δεν θα σταματησουν οι βολτες)

Δυο χρονων
Ειναι ημίαιμο τεριε με κυνηγοσκυλο

Ευχαριστω προκαταβολικα
(bs) th:

Άβαταρ μέλους

baby_taz
Bullmastiff
Όνομα: anna
Been thanked: 1 time
Re: σπιτι χωρις περιφραξη

Δημοσίευση από baby_taz » 20 Ιουν 2016, 14:33

καλημερα και καλωσηρθες!!
σιγουρα στην ερωτηση σου θα μπορουν να σου απαντησουν οι πιο ειδικοι απο μενα αλλα μεχρι τοτε θα σου πω και γω την γνωμη μου..

δεν ξερω αν γινεται να εκπαιδευσεις εναν σκυλο για κατι τετοιο, και εμενα προσωπικα μου φαινεται πολυ δυσκολο να το μαθει γιατι νταξει οταν εισαι εκει και την επιβλεπεις αλλα οταν χρειαστεις να λειψεις για λιγο?
ειδικα τα κυνηγοσκυλα τους αρεσει να μυριζουν και να εξερευνουν...
βεβαια εξαρταται και πολυ στην προσωπικοτητα του σκυλου! η δικια μου (jtr) ειναι λιγο ανασφαλης σαν σκυλος, καθολου ανεξαρτητος και οταν ειμαστε μαζι πρεπει να χει συνεχεια οπτικη επαφη και να ειναι κοντα μου. μια φορα ειχαμε μεινει λιγες μερες σε χωριο με σπιτι χωρις περιφραξη και οσο ειμασταν στην αυλη δεν ειχε σκεφτει ποτε να φυγει και καθοταν συνεχεια διπλα μου...αλλα σκυλια ομως που εχουν μεινει στο ιδιο σπιτι κοβανε βολτες και τα ψαχνανε μετα!

το καλυτερο πιστευω θα ηταν να μπει μια περιφραξη...εστω και μια μικρη δεν ειναι μεγαλη υποθεση! θα βοηθησει τον σκυλο να καταλαβει μεχρι που ειναι τα ορια του σπιτιου του!
Αν αγαπάς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Αν μισείς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Βασικά άσ'τους όλους να φύγουν και πάρε ένα σκύλο!!
Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι!!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Ιουν 2016, 16:38

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Γιάννη! (bs)

Θα συμφωνήσω με την φίλη μας που σου έγραψε ότι εξαρτάται από την προσωπικότητά της το αν μπορεί να εκπαιδευτεί σε αυτό που θα ήθελες, όμως επειδή ο κίνδυνος κατά την γνώμη μου πάντα θα είναι υπαρκτός, γιατί όσο εκπαιδευμένο και να είναι ένα σκυλάκι, μπορεί κάποια στιγμή να δει κάτι και να του κινήσει την περιέργεια, ή αφού πρόκειται και για ημίαιμο κυνηγόσκυλο... δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να πιάσει μια μυρωδιά και να την ακολουθήσει, οπότε καλύτερα που την έχεις δεμένη και είσαι σίγουρος ότι είναι ασφαλής, παρά να ρισκάρεις την ζωή της ή την ακεραιότητά της...

Δεν υποστηρίζω φυσικά το δέσιμο, όμως σε περιπτώσεις που δεν μπορεί διαφορετικά να είναι ασφαλές ένα σκυλί, το προτιμώ από το να κινδυνεύει...

Στην θέση σου, αν δεν μπορούσα βέβαια να κάνω αλλιώς..., θα φρόντιζα να κάνουμε μαζί καθημερινά πολλές ώρες βόλτες και επίσης να παίζουμε όσο γίνεται περισσότερο, ώστε να εκτονώνεται το σκυλάκι όπως πρέπει... και στην συνέχεια θα το έδενα, τουλάχιστον έως ότου να βρω τρόπο να φτιάξω μια έστω και υποτυπώδη περίφραξη... wink:

Όμως η καλύτερη και η πιο άμεση λύση αυτήν την στιγμή, είναι να την παίρνεις μέσα στο σπίτι τις ώρες που δεν είσαστε έξω μαζί, ώστε και δεμένη να μην είναι, αλλά και να μην κινδυνεύει, γιατί δεν το κάνεις αυτό...??
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
giannisM
Puppy

Δημοσίευση από giannisM » 20 Ιουν 2016, 17:23

Ευχαριστω για της απαντισεις σας . Τωρα για μεσα στο σπιτι δεν το νομιζω . Αλλα για τα αλλα κατι θα γινει

Άβαταρ μέλους

baby_taz
Bullmastiff
Όνομα: anna
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από baby_taz » 21 Ιουν 2016, 10:10

Να συμπληρωσω κιολας οτι οταν εννοεις δεμενη το σκοινι ειναι αρκετα μεγαλο ετσι?
Αν αγαπάς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Αν μισείς κάποιον άσ'τον να φύγει!
Βασικά άσ'τους όλους να φύγουν και πάρε ένα σκύλο!!
Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι!!!

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 21 Ιουν 2016, 15:20

Αν και δυκολο μπορει ενας σκυλος να μαθει να μην βγαινει απο την αυλη! Τα δικα μου και τα δυο ειναι εκπαιδευμενα σε αυτο.Μια φορα επρεπε η πορτα να μεινει ανοιχτη γιατι ειχαμε εργατες,μπαινοβγαιναν οχηματα κλπ.. Τα σκυλια τα ειχαμε στην αυλη δεν εκαναν ρουπι(απο την αυλη βγαινουνε μονο με αδεια),ουτε την πορτα δεν πλησιασαν,ακομα και οταν εφυγα για το φροντηστηριο,αλλα ξερουνε τις ωρες που θα βγουμε βολτα,ποτε θα παιξουμε , ποτε θα φαμε και ποτε θα ξεκουραστουμε. Μονο το βραδυ τα εβαζα μεσα,οχι γιατι φοβομουνα μην φυγουνε,αλλα γιατι φοβομουνα μην μπει κανενας ξενος σκυλος μεσα στην αυλη και μαλωσουνε! Εμενα η δικια μου αποψη ειναι οταν ενας σκυλος αισθανεται ελευθερος δεν θα φυγει να παει βολτα!
Παντος,εαν δεν ειναι δυνατη η περιφραξη της αυλης,μπορειτε να φτιαξετε ενα περιφραγμενο χωρο,ωστε να βαζεται εκει μεσα το σκυλο,γιατι ειναι επικινδυνο,να μενει δεμενη σε ενα μη περιφραγμενο χωρο. Φανταζεστε τις ωρες που λειπετε η κοιμαστε να μπει καποιο σκυλι μεσα και να παει να μαλωσει με την δικια σου; Ουτε να ξεφυγει δεν θα μπορει(το χω δει, για αυτο στο λεω).
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Giannis ger
Puppy

σπιτι χωρις περιφραξη

Δημοσίευση από Giannis ger » 17 Οκτ 2018, 22:55

JOSE-NICOLE έγραψε:
21 Ιουν 2016, 15:20
Αν και δυκολο μπορει ενας σκυλος να μαθει να μην βγαινει απο την αυλη! Τα δικα μου και τα δυο ειναι εκπαιδευμενα σε αυτο.Μια φορα επρεπε η πορτα να μεινει ανοιχτη γιατι ειχαμε εργατες,μπαινοβγαιναν οχηματα κλπ.. Τα σκυλια τα ειχαμε στην αυλη δεν εκαναν ρουπι(απο την αυλη βγαινουνε μονο με αδεια),ουτε την πορτα δεν πλησιασαν,ακομα και οταν εφυγα για το φροντηστηριο,αλλα ξερουνε τις ωρες που θα βγουμε βολτα,ποτε θα παιξουμε , ποτε θα φαμε και ποτε θα ξεκουραστουμε. Μονο το βραδυ τα εβαζα μεσα,οχι γιατι φοβομουνα μην φυγουνε,αλλα γιατι φοβομουνα μην μπει κανενας ξενος σκυλος μεσα στην αυλη και μαλωσουνε! Εμενα η δικια μου αποψη ειναι οταν ενας σκυλος αισθανεται ελευθερος δεν θα φυγει να παει βολτα!
Παντος,εαν δεν ειναι δυνατη η περιφραξη της αυλης,μπορειτε να φτιαξετε ενα περιφραγμενο χωρο,ωστε να βαζεται εκει μεσα το σκυλο,γιατι ειναι επικινδυνο,να μενει δεμενη σε ενα μη περιφραγμενο χωρο. Φανταζεστε τις ωρες που λειπετε η κοιμαστε να μπει καποιο σκυλι μεσα και να παει να μαλωσει με την δικια σου; Ουτε να ξεφυγει δεν θα μπορει(το χω δει, για αυτο στο λεω).
Πως εκπαιδευσες τα σκυλιά σου να μην βγαίνουν από την αυλη;

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
σπιτι χωρις περιφραξη

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 20 Οκτ 2018, 15:19

Με την εντολη μεινε ή σπιτι και με προγγραμα! Αλλα και παλι ποτε δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος οτι δεν θα βγουν απλα προσπαθεις να το περιορισεις οσο πιο πολυ γινεται! Σε μενα βοηθαει πολυ το μερος που μενω,οταν πισω απο το σπιτι σου εχεις ολοκληρα στρεμματα(χωραφια) και τα αμμολας να τρεχουν,να παιζουν και να ξεχαρμανιαζουν οσο θελουν χωρις να υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος,τοτε ο σκυλος δεν εχει καμια αναγκη για περιπλανησεις και περιπετειες γιατι ξεδιδει! Οταν μενεις στην πολη και πρεπει να ειναι μονιμα περιορισμενος και στο σπιτι και στη βολτα τοτε με την πρωτη ευκαιρια που θα βρει θα την κοπανησει,θα παρει τους δρομους και θα χει δικιο!
Τωρα θα μου πεις δεν εχει τυχει να βγουν ποτε απο την αυλη; Φυσικα και εχει τυχει,απλως δεν εφυγαν να απομακρυνθουν!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Giannis ger
Puppy

σπιτι χωρις περιφραξη

Δημοσίευση από Giannis ger » 20 Οκτ 2018, 20:01

Σίγουρα ποτέ δεν μπορείς να είσαι ήσυχος ότι δεν θα φύγουν. Εγώ θέλω να μάθει να μην φεύγει παράδειγμα όταν ανοίγει η πόρτα για να βγει η να μπει κάποιος στο σπιτι με αυτοκίνητο η με τα πόδια.

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
σπιτι χωρις περιφραξη

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 21 Οκτ 2018, 15:05

Αυτο μπορεις να το πετυχεις με την εντολη μεινε! Στην αρχη μεχρι να μαθει μπορεις να δοκιμασεις το εξης(αφου πρωτα εχει μαθει το ''μεινε''),παιρνεις ενα μεγαλο λουρι-οσο πιο μεγαλο τοσο το καλυτερο-κι οπως θα κρατας το σκυλο με αυτο θα τον πας μπροστα στην πορτα και θα του δωσεις την εντολη. Μολις παρει την εντολη θα αρχισεις να ανοιγεις σιγα-σιγα την πορτα,αν δεις οτι περιμενει επιβραβεις με πολλα χαδια και παιχνιδια,αλλιως μπορεις να διορθωσεις με ενα κοφτο ''επ'' και γρηγορο κλεισιμο της πορτα.Και παλι απο την αρχη μεχρι να το καταλαβει! Αφου το καταλαβει αυτο ο σκυλος μπορεις μετα να πας ενα βημα παρακατω,να δωσεις δηλαδη την εντολη μεινε να ανοιξεις τερμα την πορτα(εννοειται οτι το κρατας δεμενο με το λουρι-στην πραγματικοτητα σε αυτο το σταδιο χρειαζεται το μεγαλο λουρι) και θα κανεις ενα βημα εξω αν δεις οτι παει να σε ακολουθησει τοτε την ξαναεπαναφερεις στο σημειο που ηταν,λεγοντας παλι ''μεινε''! Μεχρι να καταλαβει οτι ξεκιναει με την εντολη ''παμε'' η ''ελα''.Στην συνεχεια θα αρχισεις να απομακρυνεσαι ολο και πιο πολυ. Παντα φροντιζουμε να επιβραβεβουμε το σκυλο με πολλα χαδια και παιχνιδια οταν εχει την επιθυμητη συμπεριφορα!
Τωρα που ειναι κουταβι η εκπαιδευση δεν πρεπει να κρατει πανω απο 5'-10' καθε φορα γιατι θα αρχισει να βαριεται και θα μας αγνοει,επισης καθε εκπαιδευση πρεπει να τελιωνει με μια εντολη που ξερει καλα ο σκυλος και με πολλη επιβραβευση!
Θα πρεπει ολη η οικογενεια να ασχολειτε με την εκπαιδευση για να μαθει να τους ακουει ολους και οχι μονο εναν(εφοσον αυτο ειναι δυνατο)!
Παντος μην ανησυχεις τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πολυ εξυπνα και τους αρεσει πολυ να μαθαινουν καινουργια πραματα αλλα και να ευχαριστουν τον ιδιοκτητη τους,οποτε δεν πιστευω να χεις ιδιαιτερο προβλημα με την εκπαιδευση!
ΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”