Καλό ταξίδι στον Αγαπημένο μας Κανέλο

Αναμνηστική σελίδα στη μνήμη των αγαπημένων φίλων που χάσαμε, ας βάλουμε εδώ μια φωτογραφία σαν ελάχιστο φόρο τιμής………
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 63 times
Been thanked: 127 times

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 02 Ιουν 2016, 12:35

Καλό ταξίδι στον Αγαπημένο μας Κανέλο!!!
Στον αδεσποτούλη μου που τόσο τραγικά έφυγε από κοντά μας (βλ. http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=38 ... E%91%CE%A3)
Χτυπήθηκε από μεγάλη μηχανή και φυσικά ούτε λόγος να σταματήσει ή να κόψει ταχύτητα.
Τα λιγοστά αυτοκίνητα είχαν σταματήσει ενώ περνούσαν τα σκυλάκια το δρόμο, ο Κανέλος με το φίλο του.
Όμως η μηχανή μεγάλου κυβισμού ερχόμενη με μεγάλη ταχύτητα δε σταμάτησε, έκανε προσπέραση από το αυτοκίνητο το οποίο είχε σταματήσει για να περάσουν τα σκυλάκια, μπήκε παράνομα στο λεωφορειόδρομο και αντίθετα σε αυτόν και χτύπησε θανάσιμα τον Κανέλο.

Αλλά και μετά άτυχος ήσουν...όταν η "φιλοζωική" ήθελε να πάμε στο κτηνιατρείο με το οποίο συνεργάζεται. Το κτηνιατρείο υποτίθεται ότι εφημερεύει αλλά ποτέ δεν απαντούν στα τηλέφωνα και ήταν κλειστά. Με τα πολλά έστειλαν τον πιο άπειρο γιατρό, ανίκανο να ανταπεξέλθει σε ένα τέτοιο περιστατικό και οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες ενώ πληροφορήθηκαν τι είχε συμβεί και γνώριζαν και το σκυλάκι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ.
Δε ξέρω τι συνεννόηση έγινε με τη "φιλοζωική"...σαν να τον πήγαμε εκεί μόνο και μόνο για να...φύγει...για να δείξουν κάτι...
Άλλωστε και η ίδια η "φιλοζωική" δεν είχε κάνει καμία κίνηση μέχρι να πάω...κανένα τηλέφωνο...τίποτα...είχε κάνει και διάγνωση από μόνη της..."ελάτε γιατί μάλλον θα πεθάνει" μου είπε και απλά καθόταν και τον κοίταζε...Να μην τα γράψω όλα εδώ άλλωστε να αναφέρω όλα στο θέμα http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=38 ... E%91%CE%A3

Όσες "συγνώμες" και να γράφω, όσο και να στεναχωριέμαι, δε γυρίζεις πίσω , φίλε μου...Ούτε τον πόνο σου και την ταλαιπωρία σου παίρνω...
Έπρεπε να σε προστατεύω περισσότερο τα βράδια, έπρεπε σε άλλο γιατρό να πάμε και όχι εκεί που δε βοηθήθηκες ΚΑΘΟΛΟΥ και έφυγες στην ουσία από ασφυξία, πόνο, στρες και δε ξέρουμε σίγουρα από τι άλλο αφού τα στοιχεία είναι ανεπαρκή ... καμία εξέταση αίματος, μία ακτινογραφία θώρακος η οποία δεν ήταν αρκετή και αυτό μετά από πολλή ώρα που ο "γιατρός" σε χτυπούσε συνέχεια στα πόδια μπας και αντιδράσεις... O άσχετος γιατρός δεν είχε δει ούτε τη μετατόπιση σπονδύλου στην ακτινογραφία της κοιλιάς και είχε πει ότι είναι καλή. Ακόμα και ο πιο άσχετος θα το έβλεπε. Χρειάστηκε να πάω δύο φορές για να διορθώσουν την έκθεση που τους ζήτησα μια και αυτό δεν το ανέφερε

Έβαλα μερικές φωτογραφίες σου ως ελάχιστο φόρο τιμής και μαζί με την Αγαπημένη σου Πέρσα. Θέλω να πιστεύω ότι είστε πάλι μαζί.
Μαζί με την Περσούλα σου μια και μόνο μαζί της βρήκες καταφύγιο και ζεστασιά.
Δεν έχει σημασία που ήταν αδεσποτούλης όλα σκυλάκια είναι ...

Καλέ μου φίλε Κανέλο!!!

Άβαταρ μέλους

Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 114 times

Re: Καλό ταξίδι στον Αγαπημένο μας Κανέλο

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 07 Ιουν 2016, 20:53

Τα θερμά μου συλληπτήρια Ντέμη, συμπάσχω...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 07 Ιουν 2016, 21:57

Σ' ευχαριστώ, Γεράσιμε!

Μου είναι πολύ δύσκολο...μου έπεσε πολύ βαρύ...δε μπορώ να το χωνέψω...
Σα να είναι εδώ αλλά δεν είναι...
Σα να είναι εγκλωβισμένος κάπου...
Ούτε να κυκλοφορώ θέλω. Παντού είναι Κανέλος...
Έχω συνέχεια την εικόνα του μπροστά μου...έτσι που τον είδα...δε ξεχνιέται αυτό με τίποτα...δε ξεπερνιέται...
Έχω πολύ θυμό μέσα μου...
Προσπαθώ για τα μικρά μου, τη Βασιλική Οικογένεια.
Αλλά δεν βλέπω να το ξεπερνάω. Δε νομίζω ποτέ...
Προς το παρόν...όλο και χειρότερα!!!

Να μπορούσαμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω. Να είχαμε αυτήν την ευκαιρία να διορθώσουμε πράγματα. Να είχαμε τη δυνατότητα να γυρνούσαμε πίσω μέχρι ένα μήνα? πολύ λέω, άντε έστω μια ημέρα...πριν γίνει τελεσίδικο κάτι...

Άβαταρ μέλους

Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 114 times

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 07 Ιουν 2016, 22:42

Ξέρω Ντέμη. αν και είναι η τρίτη φορά που νιώθω αυτό το συναίσθημα, δεν το ξεπερνάει κάποιος έτσι εύκολα.
Ακόμα τα βράδια που γυρίζω σπίτι λέω φωναχτά.. "που είναι το κοριτσάκι μου";
Άστα να πάνε :pl:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 194 times
Been thanked: 288 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 09 Ιουν 2016, 00:57

Καλό ταξίδι... γλυκέ Κανέλο :pl:

Ντέμη μου θερμά συλλυπητήρια, όλοι όσοι έχουμε χάσει αγαπημένα πλάσματα σε καταλαβαίνουμε... :cry:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 11 Ιουν 2016, 11:41

Σ' ευχαριστώ, Ισιδώρα!

Δε μπορώ να το χωνέψω...

Και είμαι πολύ θυμωμένη με το κτηνιατρείο που τον πήγαμε...

Δεν την παλεύω με τίποτα...

Άσε, είναι κι άλλα που δεν έχω αναφέρει ακόμη.

Όμως δεν πρόκειται για μένα. Ό,τι και να γράφουμε, εμείς υπάρχουμε ακόμα και για να στεναχωριόμαστε...εκείνος έχασε την ΖΩΗ του!!! Και όχι μόνο... υπέφερε τρομερά!!!...

Και αγαπούσε τόσο τη ζωή...ήθελε τόσο πολύ να ζήσει...να ζει...

Σε όλα άτυχος ο κακόμοιρος ο Κανελάκος!!!

Μακάρι να είχε χτυπήσει εμένα η κωλομηχανή...

Γιατί βλέπεται σε άνθρωπο θα είχαν δώσει περισσότερο σημασία (όλοι, γιατροί, αστυνομία ως και μμε) και δε θα είχα ψοφήσει (μάλλον όχι απαραίτητα).
Γιατί οι άνθρωποι ψοφάνε. Τα σκυλάκια πεθαίνουνε...

Και το σημαντικότερο δε θα υπέφερε ο κακομοιρούλης μου...

Άβαταρ μέλους

eleni236
Beagle
Όνομα: ελενη

Δημοσίευση από eleni236 » 17 Ιουν 2016, 03:45

Ποσο σε καταλαβαινω,να ζησεις να τον θυμασαι τον κανελακο σου,μολις 2μερες εχουν περασει απο τοτε που αποχαιρετησα τη σκυλιτσα μου,μετα απο 18 χρονια,λογω καρκινου,με ευθανασια....εχουμε χασει τον υπνο μας ,δεν μας χωραει το σπιτι,για μας ηταν το παιδακι μας,μεγαλη η απωλεια......
Η βασικη διαφορα αναμεσα σε ενα σκυλο και σε εναν ανθρωπο ειναι.....
πως αν μαζεψεις εναν πεινασμενο σκυλο και του προσφερεις μια καλη ζωη...
ΔΕΝ θα σε δαγκωσει..... th: th:

Άβαταρ μέλους

giorgost10
Puppy
Όνομα: Γιωργος
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από giorgost10 » 09 Μάιος 2018, 23:13

μεγαλος ο πονος..με πηρε το παραπονο...κλαιω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΘΑ ΤΟΥΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ!!”