παράλυση σκύλου

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Μάιος 2017, 03:59

Γιώργο μου μην μας ευχαριστείς, δεν κάναμε άλλωστε τίποτα, αυτόν τον μεγάλο και δύσκολο αγώνα τον δώσατε και τον κερδίσατε μόνοι σας, εμείς δυστυχώς δεν μπορούσαμε παρά να είμαστε μόνο θεατές..., μακάρι να γινόταν να βοηθήσουμε περισσότερο και ουσιαστικότερα...

Τα νέα σας μου έδωσαν μεγάλη χαρά, έχω αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις και γι αυτό γνωρίζω από πρώτο χέρι, πόσο μεγάλη είναι αυτή η νίκη..., πόσο μεγάλη είναι η χαρά που σου χαρίζει... Τι σημαίνει να βλέπεις και πάλι το αγαπημένο σου πλάσμα να σηκώνεται στα πόδια του, να κάνει μετά από καιρό και πάλι τα πρώτα του βήματα και στην συνέχεια σιγά σιγά να αρχίζει να ξαναβρίσκει τον εαυτό του... Είναι ένα συναίσθημα που κυριολεκτικά αγγίζει τα όρια της ευτυχίας... Και σας αξίζει...!!!
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
billy-free
Akita
Όνομα: Γιώργος
Been thanked: 34 times

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από billy-free » 13 Απρ 2018, 08:39

Καλημέρα σας , χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη
Δυστυχώς αν και ήθελα να σας γράψω ευχάριστα, γιατί θ΄αναρωτιόσασταν τι κάνει φέτος ο bandit (αφού κάθε χρόνο Μάρτιο έχουμε προβλήματα), μόλις πριν 4 ημέρες ξεκίνησε ξανά η αρρώστια του. Ωστόσο και ο ίδιος και εμείς το αντιμετωπίζουμε με ψυχραιμία, αφού γνωρίζουμε πλέον κάθε στάδιο της ασθένειας. Ελπίζουμε κι αυτή την φορά να την νικήσουμε και να την στείλουμε από εκεί που ήρθε. Ο bandit μου είπε να σας πώ ότι πλέον δεν κλαίει και δεν διαμαρτύρεται, αλλά ούτε δέχεται να τον καταβάλει η παλιαρρώστια.

Δεν μας ξυπνάει το βράδυ, τηρεί κανονικά το ωράριό ως αναφορά τις ανάγκες του κι είναι γενικά ψύχραιμος, απλά μετράει αντίστροφα τον χρόνο!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Απρ 2018, 21:24

Χρόνια πολλά φίλε Γιώργο!
Είναι σημαντικό το ότι δεν τον καταβάλει ψυχολογικά η παλιοαρρώστια, είναι έξυπνο σκυλί και τώρα ξέρει ότι πρέπει να κάνει λίγο υπομονή και θα περάσει..., άλλωστε ξέρει επίσης ότι έχει δίπλα του εσάς, ανθρώπους που τον λατρεύουν και που δεν τον αφήνουν απροστάτευτο και μόνο...

Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου περαστικά του γρήγορα και να μου τον φιλήσεις... :002
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times
παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από Μυρτώ » 16 Απρ 2018, 02:38

Καλησπέρα Γιώργο! Σωστά μαντεύεις πως αναρωτιόμασταν τι να κάνει φέτος ο Bandit sm:)
Μα στ' αλήθεια τι παλιαρρώστια κι αυτή πιστή στο ραντεβού της να σας επισκέπτεται κάθε άνοιξη...
Ευτυχώς την μάθαμε πια και δεν μας πτοεί κι ούτε μας τρομάζει. Ξέρετε πια κι εσείς κι αυτός ακριβώς τι πρέπει να κάνετε. Υπομονή, λοιπόν, εύχομαι περαστικά το συντομότερο δυνατόν στον αγαπημένο μας Bandit :skkk
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Topic author
billy-free
Akita

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από billy-free » 17 Απρ 2018, 22:44

Καλησπέρα Μυρτώ
Πάνω που νόμιζα ότι έφυγε ο Μάρτης και την γλυτώσαμε! Το άσχημο είναι ότι μπαίνουμε και σε τουριστικη περίοδο κι έχουμε ετοιμασίες και πολλές δουλειές. Επίσης από πέρυσι και το μέσα έξω απόκτησα επικονδυλίτιδα στον αγκώνα. Η σύζυγος πρόπερσι την μέση, έτσι φέτος τον μεταφέρουμε μέσα έξω μαζί πάνω σε κουβέρτα που χρησιμοποιούμε σαν φορείο. Το καλό είναι ότι είναι πιο ήρεμος, νομίζω ότι κάτι θυμάται από τις τελευταίες φορές που του συνέβει. Και να σκεφθείς ότι του κάναμε δύο τεστ. Ένα το φθινόπωρο κι ένα τον Φεβρουάριο για τοξόπλασμα. Πιο καθαρά δεν γίνονταν, δεν βρέθηκε τίποτε!

Ανησυχώ για το πόσο καιρό θα πάρει κι εάν και φέτος θα τα καταφέρει. Σύμφωνα με τα περυσινά μετά από μια εβδομάδα θα είμαι σε θέση να δω κάποια μικρή βελτίωση. Πλέον κοιμάται στα πόδια μας για να έχει body-contact ώστε να μην αισθάνεται μόνος.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Απρ 2018, 01:16

Θα τα καταφέρει φίλε Γιώργο, θα τα καταφέρει επειδή έχει την φροντίδα και την αγάπη σας... και αυτό είναι πολύ σημαντικό για ένα σκυλί.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Απρ 2018, 02:46

Γιώργο μου πως πάτε...? 'Εχουμε καμιά εξέλιξη...?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
billy-free
Akita

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από billy-free » 21 Απρ 2018, 21:38

Καλησπέρα σας έχω καλά νέα
Ο bandit είναι καλύτερα, φαίνεται η μόλυνσή του να είναι λιγότερη από την τελευταία φορά. Ελέγχει καλύτερα το σώμα του, κρατάει το κεφάλι του, μπορεί με αυτό να βρίσκει τα πίσω πόδια του και να τα πλένει με την γλώσσα του, πράγμα αδύνατο πέρυσι. Τώρα μένει να δούμε πότε θ΄αρχίσει να στηρίζεται στα πόδια του.

Πάντως είναι γενικά σε καλή ψυχολογία και κατάσταση. Δεν κουνηθήκαμε από το σπίτι, δεν επισκεφθήκαμε αυτή την φορά κτηνίατρο γιατί πλέον ξερουμε τι συμβαίνει. Ενεργείται κάθε ημέρα έξω στο χορτάρι. Παιδεύεται και σιχαίνεται που δεν μπορεί ν΄απομακρυνθεί και λερώνεται, όμως με το λάστιχο τον πλένουμε κι όλα οκ. Κοιμάμαι δίπλα του όπως πέρυσι, με ξυπνά όταν πιάνεται και τον γυρίζω, αλλά γενικά είμαστε πιο άνετα. Πλέον όλοι ξέρουμε και περιμένουμε να περάσουν οι ημέρες.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Απρ 2018, 21:57

Μπράβο Βandit!!! :yah

Γιώργο μου πολύ χάρηκα με τα νέα σας...!!!
Πιστεύω ότι είναι σε καλή ψυχολογία φέτος, επειδή πλέον ξέρει ότι είναι μια άσχημη κατάσταση η οποία όμως θα περάσει και θα είναι πάλι καλά!
Βέβαια οπωσδήποτε θα παίζει σημαντικό ρόλο και το ότι αισθάνεται καλύτερα από πέρσι γενικότερα, αφού όπως δείχνει η κλινική του εικόνα, φέτος η κατάσταση που αντιμετωπίζει είναι σαφώς πιο ελαφριά από την περσινή. wink:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
billy-free
Akita

παράλυση σκύλου

Δημοσίευση από billy-free » 09 Μάιος 2018, 09:44

Καλημέρα

Ο bandit περπατάει ξανά εδώ και τρεις ημέρες. Για την ώρα δεν ανεβαίνει σκαλιά , όμως σίγουρα κι αυτό σε λίγο θα μπορεί να το κάνει. Τις "ανάγκες" του πλεον τις κάνει όρθιος . Νομίζω πως το μεγαλύτερό του θέμα είναι ξανά παρελθόν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”