Βόλτα και καθάρισμα

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ektorakoss
Saint Bernard
Όνομα: Στέλλα
Been thanked: 1 time
Re: Βόλτα και καθάρισμα

Δημοσίευση από Ektorakoss » 11 Μαρ 2016, 16:32

Σε ευχαριστώ και πάλι. Μπορώ να σου πω ότι κάθε μέρα τον χτενίζω και το τι τρίχα βγάζει δεν περιγράφεται. Βέβαια του αρέσει πολύ το χτένισμα. Από μικρό τον έμαθα να δέχεται το χτένισμα και όταν τελειώνουμε του δίνω λιχουδιά ή παίζουμε. Τώρα πια όταν δει την χτένα θα χοροπηδήσει θα γαβγίσει και γενικώς θα κάνει τα πάντα μέχρι να τον χτενίσω. Καταλαβαίνεις τι άγχος έχω. Πρώτη φορά για κούρεμα και όσο να ναι έχω μια αγωνία, μια περίεργια.

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 11 Μαρ 2016, 16:38

Ε, άμα τον έχεις μάθει έτσι, δεν τίθεται κανένα θέμα ! ΄Ίσως να ενοχληθεί που θα ασχοληθεί άλλος μαζί του, αλλά μέχρι εκεί.
Και εμένα αυτό τον καιρό, βγάζει πολύ μαλλί με το χτένισμα, ευτυχώς πάνω στη χτένα !

Πάντως, δεν μπορώ να πω ότι απολαμβάνει τόσο το χτένισμα, όσο το πιστολάκι ! Μπορώ να σου πω ότι μετά από λίγη ώρα, την παίρνει ο ύπνος ! και δεν ξυπνάει με τίποτα !

ΥΓ
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, γιατί θα τον κουρέψεις; βλέπω τη ζωγραφιά στο avatar αλλά δεν καταλαβαίνω τι ράτσα είναι.
ΥΓ 2
Εμένα η Μπαλλού έχει διπλό τρίχωμα και δεν την κουρεύω, παρά μόνο το καλοκαίρι για τα μπάνια στη θάλασσα. Όταν γράφω στα προηγούμενα ποστ για κούρεμα, εννοούσα φρεσκάρισμα (συγγνώμη που δεν το διευκρίνισα νωρίτερα). :oops: :oops:
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Ektorakoss
Saint Bernard
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Ektorakoss » 11 Μαρ 2016, 16:49

Εμένα και πάλι φοβάται το μπιστολάκι. Όταν το ακούει εξαφανίζεται.
Είναι ημιαιμος Yorkshire.. Θέλω να τον κουρέψω γιατί το τρίχωμα του είναι πολύ μακρύ (με το ζόρι βρήκα δέρμα για να τον βάλω αμπούλα) όταν βρέχει και βγαίνουμε έξω όλο το τρίχωμα του είναι χάλια (λάσπες νερά) και γιατί πλησιάζει και το καλοκαίρι και όταν πάμε στην θάλασσα με γλιστράει γεμίζει άμμο κτλ. Δεν θα τον κουρέψω τώρα την μεγάλη βδομάδα περίπου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”