Ποτε θα θελησει?

Μπορώ να ζευγαρώσω το σκύλο μου; Γιατί ΟΧΙ;
Επιπτώσεις και κίνδυνοι ενός επιπόλαιου ζευγαρώματος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πολλά καινούργια μέλη δεν κατάλαβαν την χρησιμότητα του forum Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ» ίσως διότι δεν το διάβασαν από την αρχή. Υπενθυμίζουμε ότι ο χώρος αυτός δημιουργήθηκε για να μιλήσουμε για το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και τις επιπτώσεις αυτού. Οι αγγελίες του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
zaf132
Dog Star ¤
Όνομα: Ζαφείρης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ποτε θα θελησει?

Δημοσίευση από zaf132 » 01 Μαρ 2016, 17:32

Ο Ρεξ ειναι 9 μηνων. Εχει σεξουαλικη ελξη για θυλικα. Υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσει αν τον αφησω με θυλικο που δεν ειναι στειρωμενο? Σε ποια ηλικια τα σκυλια εχουν ορμες?

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Re: Ποτε θα θελησει?

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 01 Μαρ 2016, 19:08

Απο την ηλικια των εξι μηνων και μετα μπορει ενας σκυλος να ζευγαρωσει ειτε θηλυκο ειτε αρσενικο!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

mariannakostas
Old Member

Δημοσίευση από mariannakostas » 01 Μαρ 2016, 19:43

9 μηνών...σίγουρα θα προσπαθήσει να ζευγαρώσει εάν έρθει σε επαφή με θηλυκό σε οίστρο!
Μαριάννα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 02 Μαρ 2016, 14:07

Ζαφείρη πρόσεξε πολύ γιατί δε θέλει πολύ να γίνει το ατύχημα. Τα μάτια σου τέσσερα γιατί έχει γεμίσει ο τόπος αδέσποτα! Ο Ρεξ κυκλοφορεί καθόλου ελεύθερος;

Άβαταρ μέλους

Topic author
zaf132
Dog Star ¤

Δημοσίευση από zaf132 » 02 Μαρ 2016, 15:22

Εγω Βανα οπως ξερεις πηγαινω Σαββατο η Κυριακη ή και τις δυο μερες. Βολτες ειμαστε ολη την μερα γιατι ο καημενος στερειται ολη την βδομαδα. ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΟΥΡΙ ΠΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.Παραμονο αν ειμαστε σε κλειστο χωρο( π.χ σχολειο) . Το προβλημα προκυπτει σε σχεση με τον θειο μου. Ο θειος μου πηγαινει 1-2 φορες την βδομαδα για περπατημα 6 χλμ. Παιρνει τον Ρεξ μαζι του για βολτα. Μολις φτανουν σε χωματοδρομο,τον αφηνει ελευθερο. Εχει και αγριοσκυλα εκει. Και μολις το ακουσα τσατιστικα πολυ. Του εξηγησα οτι αν θελει να ζευγαρωσει με θυλικο θα φυγει. Οτι αν φοβηθει απο καποιο ερεθισμα επισης. Οτι, σε λιγους μηνες θα υπαρχει προβλημα να τραυματισει αλλο αρσενικο η να τραυματιστει απο αλλο αρσενικο. Φυσικα τον διακατεχει η ηλιθια χωριατικη ξεροκεφαλια που νομιζει οτι τα ξερει ολα ενω δεν ξερει τιποτα. . Ειναι κατι που με τσατισε κ με πειραξε πολύ. Οσο μπορω μεσω συζητησης θα προσπαθησω να διορθωθει αυτος ο τομεας της βολτας.

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 02 Μαρ 2016, 15:31

Αυτο που κανει ο θειος σου ειναι πολυ επικινδυνο,επισης η πλειοψηφια που εχει τετοιον τροπο σκεψης συνηθως σκεφτεται''ελα μωρε τι πειραζει να ζευγαρωσει αρσενικο ειναι'' δεδομενου οτι δεν προκειται να τους φορτωθουν κουταβια δεν τους απασχολει καθολου αν ο σκυλος ζευγαρωσει η οχι,αν ο ρεξ ηταν θηλυκο δεν θα ειχε την ιδια αντιμετωπιση!
Παρ ολα αυτα οσο υπακουος και αν ειναι ο σκυλος εφοσον μυρισει θηλυκο θα την κοπανησει και θα μαλωσει αν χρειαστει.
Καθε βραδυ βγαινουμε βολτα με εναν φιλο μου ο οποιος παιρνει τον σκυλο(Εκτορα τον λενε) ενος γειτονας μας βολτα εδω και χρονια, γιατι ο ιδιοκτητης του ειναι αναπηρος! Λοιπον σε πληροφορω οτι ο σκυλος κοιταζει τον φιλο μου στα ματια δεν απομακρυνεται απο αυτον πανω απο δεκα μετρα,μολις τον φωναξει θα ρθει σφαιρα και θα κατσει διπλα του και δεν δινει σημασια σε κανενα ερεθισμα,τον εχει σαν Θεο του! Ελα ομως μια μερα που τον χασαμε,το φωναζαμε και δεν ερχοτανε γιατι ο κυριος βρηκε θηλυκο και φυσικα δεν την αφηνε με τιποτα.Τον επιασα εγω την επομενη μερα. Τα σκυλια μπροστα στο ενστικτο της αναπαραγωγης δεν λογαριαζουν τιποτα και κανεναν.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
zaf132
Dog Star ¤

Δημοσίευση από zaf132 » 02 Μαρ 2016, 17:01

JOSE-NICOLE έγραψε:Αυτο που κανει ο θειος σου ειναι πολυ επικινδυνο,επισης η πλειοψηφια που εχει τετοιον τροπο σκεψης συνηθως σκεφτεται''ελα μωρε τι πειραζει να ζευγαρωσει αρσενικο ειναι'' δεδομενου οτι δεν προκειται να τους φορτωθουν κουταβια δεν τους απασχολει καθολου αν ο σκυλος ζευγαρωσει η οχι,αν ο ρεξ ηταν θηλυκο δεν θα ειχε την ιδια αντιμετωπιση!
Παρ ολα αυτα οσο υπακουος και αν ειναι ο σκυλος εφοσον μυρισει θηλυκο θα την κοπανησει και θα μαλωσει αν χρειαστει.
Καθε βραδυ βγαινουμε βολτα με εναν φιλο μου ο οποιος παιρνει τον σκυλο(Εκτορα τον λενε) ενος γειτονας μας βολτα εδω και χρονια, γιατι ο ιδιοκτητης του ειναι αναπηρος! Λοιπον σε πληροφορω οτι ο σκυλος κοιταζει τον φιλο μου στα ματια δεν απομακρυνεται απο αυτον πανω απο δεκα μετρα,μολις τον φωναξει θα ρθει σφαιρα και θα κατσει διπλα του και δεν δινει σημασια σε κανενα ερεθισμα,τον εχει σαν Θεο του! Ελα ομως μια μερα που τον χασαμε,το φωναζαμε και δεν ερχοτανε γιατι ο κυριος βρηκε θηλυκο και φυσικα δεν την αφηνε με τιποτα.Τον επιασα εγω την επομενη μερα. Τα σκυλια μπροστα στο ενστικτο της αναπαραγωγης δεν λογαριαζουν τιποτα και κανεναν.
Θα κανω ότι μπορώ να ανατραπει αυτη η λογική του.

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 02 Μαρ 2016, 17:04

Καταλαβαίνω λοιπόν οτι η ζημιά είναι θέμα χρόνου να γίνει, γιατί δε νομίζω να πειστεί ο θείος σου να βγάζει 6χλμ βόλτα με λουρί το σκύλο... :pl: Ελπίζω να τα καταφέρεις αλλά επειδή γνωρίζω κι εγώ αυτήν τη ξεροκεφαλιά που λες, το κόβω χλωμό. Ερώτηση- και μη με αποπάρετε- τη στείρωση την έχεις σκεφτεί ως ενδεχόμενο;

Άβαταρ μέλους

Topic author
zaf132
Dog Star ¤

Δημοσίευση από zaf132 » 02 Μαρ 2016, 18:39

vanavana έγραψε:Καταλαβαίνω λοιπόν οτι η ζημιά είναι θέμα χρόνου να γίνει, γιατί δε νομίζω να πειστεί ο θείος σου να βγάζει 6χλμ βόλτα με λουρί το σκύλο... :pl: Ελπίζω να τα καταφέρεις αλλά επειδή γνωρίζω κι εγώ αυτήν τη ξεροκεφαλιά που λες, το κόβω χλωμό. Ερώτηση- και μη με αποπάρετε- τη στείρωση την έχεις σκεφτεί ως ενδεχόμενο;
Ναι, ειναι κατι που σκεφτομαι ως ενδεχομενο. Ειμαι προς το παρων προς το να μην κανω ειδικα αν ερθει να ζησει μαζι μου που θα ελεγχω τις πραξεις του περισσοτερο. Η διαφωνια μου εγγυται στο οτι πολλοι ισχυριζονται οτι χανει στοιχεια της ζωηραδας του και ειναι κατι που δεν θελω να συμβει. Αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα. Θα ζυγισω τα υπερ και τα κατα.

Άβαταρ μέλους

Χριστόφορος
Dog Star ¤
Has thanked: 3 times

Δημοσίευση από Χριστόφορος » 02 Μαρ 2016, 19:17

Μην στειρώσεις το σκύλο για κανένα λόγο εκτός και αν όντως πρέπει για ιατρικούς λόγους. Να ξέρεις όμως ότι φέρεις 1000% ευθύνη αν ζευγαρώσει ανεξέλεγκτα.
Αυτή η πιπίλα πρέπει να σταματήσει από τους ''φιλόζωους'', ναι το καταλαβαίνω ότι είναι ένα μέτρο να βοηθήσουμε την κατάσταση με τα αδέσποτα αλλά αν είναι έτσι όσοι είναι σαν τον κουασιμόδο να πάνε να στειρωθούνε και αυτοί...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ»”