"Σημάδεμα" περιοχής

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
"Σημάδεμα" περιοχής

Δημοσίευση από vanavana » 15 Ιαν 2016, 13:46

Παιδιά θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το "σημάδεμα" που κάνουν οι σκύλοι. Η Σπίθα όταν τη βγάζω βόλτα ή όταν βρίσκεται σε έναν καινούριο ανοιχτό χώρο, τρελαίνεται να σημαδεύει. Πάει παντού να αφήσει επισκεπτήριο. Μυρίζει και μετά αφήνει λίγα ούρα. Η Ρόζι από την άλλη ποτέ μα ποτέ δεν την έχω δει να σημαδεύει στη βόλτα ή σε καινούριο χώρο. Θα πηγαίνει με την κεφάλα κάτω για να μυρίσει τα πάντα, θα χώνει τη μουσούδα της παντού, αλλά για "σημάδεμα" ποτέ. Για τις ανάγκες τους, η Σπίθα τις κάνει στη βόλτα έξω από τον κήπο- πρέπει να ζοριστεί πολύ για να πάει έστω και σε τμήμα του κήπου που δεν επισκέπτεται συχνά- η Ρόζι από την άλλη, πάντα σε ένα - δύο συγκεκριμένα σημεία που κήπου, ποτέ έξω.

Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με το σημάδεμα αλλά υπάρχει εξήγηση για το λόγο που η μία "αφήνει τα ίχνη της" και η άλλη όχι; Είναι θέμα αυτοπεποίθησης η ανασφάλειας το να αφήνει ο σκύλος το σημάδι του; Να προσθέσω οτι μέσα στον κήπο καμία από τις δύο δεν οριοθετεί περιοχές και δε σημαδεύει καμία θέση, ούτε τις αγαπημένες τους.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 394 times

Re: "Σημάδεμα" περιοχής

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Ιαν 2016, 17:55

Μέσα στον κήπο Βάνα μου δεν χρειάζεται να σημαδέψουν για να μείνει το στίγμα τους, υπάρχει η μυρωδιά τους παντού έτσι και αλλιώς... anw:

Το που κάνει τις ανάγκες της η κάθε μία, πιστεύω ότι έχει να κάνει με το πως είχε μάθει από μικρή.
Μπορεί την Ρόζη να μην την έβγαζαν 2-3 βόλτες καθημερινά, οπότε έμαθε να τα κάνει στον κήπο, ενώ την Σπίθα να την έβγαζαν και να έμαθε να τα κάνει έξω.

Όσο όμως για το σημάδεμα σε ξένες περιοχές, αυτό θα πρέπει να ξέρεις ότι είναι κάτι που το κάνουν όλα τα αρσενικά σκυλιά, το κάνουν όμως και ελάχιστα θηλυκά, που κατά την γνώμη μου έχουν τάση κυριαρχίας...
Τουλάχιστον στα 2 θηλυκά που έζησα εγώ και το έκαναν αυτό, είχα παρατηρήσει ότι ήταν αρκετά κυριαρχικά, αν τώρα ήταν τυχαίο, τι να σου πω... δεν νομίζω όμως. :nop:
Η μία μάλιστα, η Τριέστη σημάδευε και όρθια, σηκώνοντας το πόδι, κανονικά σαν αρσενικό!!! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό ποτέ και σε κανένα άλλο θηλυκό!!! :nop:

Η αλήθεια είναι βέβαια, ότι εγώ έχω μεγαλύτερη αδυναμία στα αρσενικά και γι΄αυτό και η συντριπτική πλειοψηφία των ζώων που έχει περάσει από τα χέρια μου ήταν αγόρια!!! :002
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που δεν υπήρχε ζήτημα επιλογής, υιοθετώ ή φιλοξενώ κορίτσια και στην καθημερινότητα πάντα μου δημιουργούν προβλήματα για να τα βρουν μεταξύ τους... πολύ περισσότερα απ΄ότι τα αγόρια. Ίσως επειδή δεν έχω εγώ τόση μεγάλη εμπειρία επάνω τους και δεν γνωρίζω να τα χειρίζομαι το ίδιο καλά με τα αγόρια, τι να πω... μπορεί να είναι και αυτός ο λόγος. anw:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 400 times
Been thanked: 169 times
Re: "Σημάδεμα" περιοχής

Δημοσίευση από Μυρτώ » 15 Ιαν 2016, 20:56

Το ''σημάδεμα περιοχής'', απ' όσο ξέρω, το κάνουν αρκετά θηλυκά (με σηκωμένο πόδι μάλιστα σαν τα αρσενικά) και είναι όντως κυριαρχική στάση και οριοθέτηση (''από δω περνάω ΕΓΩ'' bigg: ). Η δικιά μου το έκανε πολύ συχνά στη βόλτα από μικρή και το κάνει ακόμα αραιά και πού, συνήθως όταν συναντάμε άλλα θηλυκά σκυλάκια στο δρόμο ή περνάμε έξω από αυλή με θηλυκό(;) σκύλο.
Όσον αφορά το γιατί η μια κάνει τις ανάγκες της πάντα έξω και η άλλη πάντα μέσα στον κήπο... δεν ξέρω, αλλά μάλλον, όπως λέει και η Δώρα, έχει να κάνει με το πώς συνήθισαν από κουτάβες.
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

BELLA 1 +
Akita
Όνομα: Isidora
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

"Σημάδεμα" περιοχής

Δημοσίευση από BELLA 1 + » 20 Ιαν 2019, 05:43

Εχω κι εγω ενα σιχ τσου που μου το εδωσε η κορη μου απο τον Ιουνιο. Ειναι 19 μηνων. Καπου καπου ενω υπαρχει πανα και παει εκει και επισης τον βγαζω 2 φορες βολτα μαρκαρει σε ορισμενα σημεια! Τον μαλωνω οταν τον βλεπω αλλα παλι τα ιδια. Υπαρχουν στην αγορα απωθητικα, θα κανουν κατι αν τα χρησιμοποιησω;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 394 times

"Σημάδεμα" περιοχής

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Ιαν 2019, 17:08

Ναι Ισιδώρα μου, βοηθούν τα απωθητικά.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

BELLA 1 +
Akita
Όνομα: Isidora
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

"Σημάδεμα" περιοχής

Δημοσίευση από BELLA 1 + » 27 Ιαν 2019, 05:52

Ευχαριστω πολυ συγνωμη που αργησα να απαντησω....θα τρεξω να παρω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”