Το 1η Λύκειο Γιαννιτσών υιοθέτησε έναν αδέσποτο σκύλο

Τελευταίες ειδήσεις που αφορούν μόνο τους αγαπημένους μας φίλους.
Πάντα αναφέρουμε την πηγή της είδησης.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Το περιεχόμενο της ενότητας «Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ» είναι σύνδεσμοι (links) των οποίων τα δημοσιεύματα είναι πληροφορίες του υπογράφοντος και σε καμία περίπτωση δεν εγγυόμαστε την αξιοπιστία, και τη φερεγγυότητα των.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 18 Οκτ 2014, 04:07

Η εικόνα ενός σκυλάκου να ζει στην αυλή ενός ελληνικού σχολείου είναι σπάνια στη χώρα μας. Το 1ο Λύκειο Γιαννιτσών υιοθέτησε τον αδέσποτο σκύλο που βλέπετε στις φωτογραφίες αναλαμβάνοντας μαθητές και καθηγητές την φροντίδα του. Το σκυλάκι αυτό ζούσε στην περιοχή και ζητιάνευε για λίγο φαγητό κινδυνεύοντας καθημερινά από τα διερχόμενα αυτοκίνητα. Ο διευθυντής του 1ου Λυκείου Γιαννιτσών αποφάσισε να το μαζέψει από το δρόμο, βάζοντας το μέσα στο σχολείο. Φρόντισε για την κτηνιατρική του περίθαλψη και του αγόρασε κι ένα ξύλινο σπιτάκι που τοποθέτησε στην είσοδο του σχολείου.

Ο σκυλάκος, που ακούει πια στο όνομα Έκτορας, παραμένει δεμένος με μακρύ λουρί μόνο τις ώρες των μαθημάτων και αργότερα αφήνεται ελεύθερος για να τρέχει στην τεράστια αυλή του σχολείου. Το Σαββατοκύριακο πάντα υπάρχει κάποιος που θα επισκεφθεί τον Έκτορα, θα του βάλει τροφή και φρέσκο νερό, θα τον πάει βόλτα και θα ασχοληθεί μαζί του.

Ίσως να σκεφτείτε ότι δεν είναι η ιδανικότερη υιοθεσία. Όμως αυτό το σκυλάκι που ζούσε μέχρι πρότινος νηστικό στους δρόμους και ήταν εκτεθειμένο σε δεκάδες κινδύνους βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε ένα ασφαλές περιβάλλον, έχει τροφή και νερό, κοιμάται σε σπιτάκι και δέχεται τα χάδια των μαθητών του 1ου Λυκείου Γιαννιτσών, που τον υπεραγαπούν, παίζουν μαζί του και τον φροντίζουν καθημερινά. Μακάρι όλα τα αδέσποτα ζώα της Ελλάδας να έβρισκαν ένα στοργικό σπίτι για να ζήσουν εγκαταλείποντας μια για πάντα τη σκληρή ζωή στο δρόμο. Κι ο Έκτορας μπορεί να μην βρήκε ακόμη το δικό του παντοτινό σπίτι, έχει όμως αποκτήσει μια μεγάλη οικογένεια, που τον αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

Πηγή :
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Re: Το 1η Λύκειο Γιαννιτσών υιοθέτησε έναν αδέσποτο σκύλο

Δημοσίευση από ntoylis » 18 Οκτ 2014, 17:10

γεια σου πατριδα με τα ωραια σου !
''Στεγνωσαν τα δακρυα μας'' (ταινια του 61')

Άβαταρ μέλους

eleni nikolo
Bullmastiff
Όνομα: Ελενη

Re: Το 1η Λύκειο Γιαννιτσών υιοθέτησε έναν αδέσποτο σκύλο

Δημοσίευση από eleni nikolo » 18 Οκτ 2014, 18:21

πολυ καλο βημα,να το καναν και αλλα σχολεια.....
Ελπίζω μια μέρα οι άνθρωποι να καταλάβουν ότι δεν είναι “ΑΠΛΆ ένας σκύλος”. Αλλά αυτός που μου βγάζει την ανθρωπιά από μέσα μου και με κρατά μακριά από το να είμαι "ΑΠΛΆ ένας άνθρωπος”. Οπότε την επόμενη φορά που θα ακούσεις την φράση «ΑΠΛΆ ένας σκύλος», χαμογέλα γιατί ... “ΑΠΛΆ δεν καταλαβαίνουν”.

Άβαταρ μέλους

ikalia
Beagle
Όνομα: Ioanna

Δημοσίευση από ikalia » 10 Αύγ 2018, 23:44

Συγγενης μου που μενει Γερμανια μου ειπε πως το σχολειο του παιδιου του εχει υιοθετησει εναν σκυλο,το οποιο ουσιαστικα μενει με μια καθηγητρια και ειναι καθε μερα μεσα στην ταξη και το "χρησιμοποιουν" και για ψυχολογικη υποστηριξη των παιδιων.Μακαρι απο αυτο που εκανε ο διευθυντης του σχολειου να καταληξουμε καποτε στο παραδειγμα της Γερμανιας,ειναι μια πολυ σημαντικη αρχη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ”