Εγκυμοσύνη και κατοικίδια ζώα..

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 114 times

Εγκυμοσύνη και κατοικίδια ζώα..

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 14 Μαρ 2014, 15:10

Διανύω τον τέταρτο μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης.
Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά, με ελάχιστα μικροπροβλήματα, που δεν με δυσκολεύουν ιδιαίτερα, οπότε θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό.

Λόγω αυτού απέχω από την ενεργή φιλοζωία, μιας και δεν μπορώ να σηκώνω βάρος και φυσικά δεν θέλω να συγχύζομαι. Εξακολουθώ να προσέχω τα αδέσποτα της γειτονιάς μου και να έχω πέντε πολύ ζωηρά και απαιτητικά ζώα μέσα στο σπίτι, που από μόνα τους αρκούν για να με κρατούν απασχολημένη όλη μέρα.

Να σας πω την αλήθεια, το τελευταίο διάστημα το μόνο που με νοιάζει είναι το τι θα φάω και πότε θα είναι ο επόμενος υπνάκος μου, μιας και οι ορμόνες μου έχουν τρελαθεί και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τίποτα. Δεν μπορώ να πω πως με χαλάει, γιατί για αρκετό καιρό είχα παραμελήσει τον εαυτό μου και την οικογένεια μου, και το τελευταίο εξάμηνο συνέβησαν κάποια περιστατικά προκειμένου να ξυπνήσω και να συνέλθω.

Είναι οι λεγόμενες συμπαντικές σφαλιάρες, όταν νομίζεις πως μόνο με το πείσμα και την επιμονή θα τα καταφέρεις, κόντρα σε όλα τα δεδομένα.
Το μοναδικό που καταφέρνεις είναι να εγκλωβίζεσαι σε μια κατάσταση κινούμενης άμμου, που όσο πιο πολύ παλεύεις, τόσο πιο γρήγορα βυθίζεσαι. Και φυσικά όσο βουλιάζεις, τόσο συνειδητοποιείς ότι μάλλον είσαι μόνος.

Αν φτάσεις στο σημείο να εξοντώνεις τον εαυτό σου, προφανώς κάτι δεν κάνεις σωστά.

Επειδή το έχω ζήσει, μπορώ να σας πω ότι άντεξα τρία χρόνια συστηματικής καταπόνησης σε όλους τους τομείς, μέχρι που κόντεψε να μη μείνει τίποτα. Ευτυχώς δηλάδη που προέκυψε η εγκυμοσύνη, ώστε να μπορέσω να ηρεμήσω, χωρίς να αισθάνομαι τύψεις για την αποχή μου.
Το μόνο αρνητικό αυτό το διάστημα, μπορώ να πω πως είναι μόνο ένα.

Το ότι πρέπει να δίνω την ίδια απάντηση στο ερώτημα γνωστών, για το τι θα κάνω τα ζώα μου. Τα ζώα μου θα μείνουν μέσα στο σπίτι και θα εξακολουθούν να ζουν εντός και μετά την έλευση του βρέφους. Βέβαια, και μόνο που με ρωτάνε δείχνει πολλά για το τι θα κάνανε αυτοί στη θέση μου.

Σημειώνω στη νοητή μου μαύρη λίστα τα ονόματα τους, για μελλοντική αναφορά, σε περίπτωση που μου ζητήσουν κάνα κουτάβι για υιοθεσία. Κάποιοι έχουν ιδιαίτερο κόλλημα με τις γάτες μου, λόγω της εσφαλμένης εντύπωσης πως είναι οι μοναδικοί φορείς τοξοπλάσματος.

Αυτό που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι είναι πως οι γάτες που ζουν μέσα στα σπίτια και δεν βγαίνουν έξω σε χώματα και αυλές, και φυσικά αποπαρασιτώνονται, δεν έχουν τοξόπλασμα. Ακόμα και να είναι φορείς όμως, για να επωασθεί το τοξόπλασμα στα κόπρανα τους, χρειάζονται 48 ώρες.

Οπότε, ένα σωστός κηδεμόνας γάτας που καθαρίζει καθημερινά το αμμοδοχείο, πάλι δεν κινδυνεύει. Και πάλι, για να κολλήσεις, πρέπει να φας τα μολυσμένα κόπρανα. Κομματάκι δύσκολο, εκτός αν είσαι κοπρολάγνος, οπότε πάω πάσο.

Ο γυναικολόγος μόνο τις σαλάτες μού απαγόρευσε, μιας και δεν τρώω κρέας.

Με τις γατούλες μου δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε με την ανάπηρη σκυλίτσα μου τη Ρούνα, που πρέπει να τη σηκώνω κάθε μέρα για τα μπάνια και τις βόλτες της. Για αυτό μην ακούτε τίποτα όσες είστε σε ενδιαφέρουσα και έχετε κατοικίδια.

Δεν χρειάζεται ούτε πανικός, ούτες χαζές αντιδράσεις. Και αν τυχόν ο γιατρός που σας παρακολουθεί σας πει καμιά βλακεία, ζητήστε και μια άλλη γνώμη. Ακόμα καλύτερα, μπορείτε να βάλετε τον κτηνίατρο σας να του ζητήσει τα ρέστα. Θα δείτε πως συνήθως είναι απλά η προσωπική και όχι η επιστημονική γνώμη, την οποία φυσικά δεν μπορεί να σας την επιβάλει κανείς, ούτε να σας την πλασάρει σαν δόγμα.

Προσωπικά είμαι τυχερή που ο γιατρός μου πέρα από εξαιρετικός επιστήμονας, είναι και φιλόζωος, και δεν χρειάζεται να αναλώνομαι σε ανούσιες αντιπαραθέσεις.

Είπαμε, δεν αφήνω να χαλάσει την ηρεμία μου κανένας και τίποτα, και αν βρίσκεστε στην ίδια κατάσταση με μένα, σας συμβουλεύω να κάνετε το ίδιο -ακόμα καλύτερα, παρέα με τα τριχωτά παιδιά σας.

Από την Ζωή Louper
Ευσταθίου

Πηγή: http://www.eyedoll.gr
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”