ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ CUSHING?

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Λένα
Puppy
Όνομα: Ελένη

Re: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ CUSHING?

Δημοσίευση από Λένα » 04 Απρ 2014, 15:37

Καλησπέρα, το 8χρονο πιντσεράκι μου εχει την ιδια αρρώστια και από βδομάδα ξεκιναμε θεραπεία με vetoryl 30mg , ψαχνω στο εξωτερικό μπας και τα βρω φθηνότερα

Άβαταρ μέλους

Marianthi25
Puppy

Δημοσίευση από Marianthi25 » 28 Φεβ 2017, 13:28

Καλησπέρα σας, ψάχνω το φάρμακο Vetoryl για το σκυλάκι μου με σύνδρομο Cushing και δεν μπορώ να το βρω στην Ελλάδα. Ξέρετε που αλλού μπορώ να ψάξω?

Άβαταρ μέλους

petp
Club Member
Όνομα: petros
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από petp » 01 Μαρ 2017, 18:54

Άβαταρ μέλους

fidel2006
Bullmastiff
Όνομα: Νατασα
Has thanked: 1 time

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ CUSHING ?

Δημοσίευση από fidel2006 » 25 Ιουν 2019, 07:22

ninetta3170 έγραψε:
02 Μαρ 2010, 01:47
dear siboulis,
η περίπου 14χρονη σκυλίτσα μου διαγνώστηκε πρόσφατα με αυτή τη νόσο. είχε αρκετά από τα συμπτώματα εδώ και πάνω από 6 μήνες.
δυστυχώς, η κτηνίατρος που την παρακολουθεί απείχε για ένα διάστημα λόγω εγκυμοσύνης και απευθυνόμενη σε άλλο γιατρό δεν του ανέφερα ΟΛΕΣ τις αλλαγές που έχουν συμβεί στη σκυλίτσα μου τον τελευταιο καιρό (αποδίδοντάς τες από μόνη μου σε..."γεράματα") με αποτέλεσμα να τον κάνω να οδηγηθεί σε λάθος διάγνωση.
ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τώρα ΣΙΓΟΥΡΑ ότι πάσχει από τη συγκεκριμένη νόσο μετά από την τελευταία εξέταση που της έκανα ως εξής:
νηστική έδωσε πρώτα πρωινά ούρα και έκανε μια αιμοληψία. αμέσως μετά η γιατρός της έκανε ένεση μια κάποιο τύπο κορτιζόνης.
2η αιμοληψία σε 4 ώρες από την 1η και άλλη μια (3η) αιμοληψία σε άλλες 4 ώρες.
ξεκινήσαμε αμέσως αγωγή με Vetoryl. σε 10 μέρες θα επαναλάβει κάποιες εξετάσεις και μετά από λίγες βδομάδες πάλι εξετάσεις.
αυτή τη στιγμή είμαστε στην 5η μέρα της αγωγής. παρενέργειες: ελάχιστες και όχι σοβαρές.
αλλάξαμε ΕΝΤΕΛΩΣ διατροφή: απαγορεύεται παντελώς το αλάτι και τρώει ειδική τροφή (νομίζω για νεφροπαθείς).
διάβασα πάρα πολύ για τη συγκεκριμένη ασθένεια, ξέρω για το συγκεκριμένο φάρμακο από πού συμφέρει να το προμηθευτείς και πώς (μην τολμήσεις από ελλάδα - είναι πολύ ακριβό) και είμαι στη διάθεσή σου να βοηθήσω όπως μπορώ.
μίλησα με πολλούς γιατρούς. ένας εξ αυτών μου είπε ότι κουράρει σκυλί με τέτοια ασθένεια που ζει καλά εδώ και 5 χρόνια από την εκδήλωσή της.
υ.γ.: υπερηχογράφημα που είχαμε κάνει αρχές οκτωβρίου δεν είχε δείξει τίποτε ύποπτο.
Δυστυχώς ενημερώθηκα χθες ότι και ο δικός μου σκύλος πάσχει από την νόσο του cushing. Μπορείς να μου πεις από που συμφέρει να πάρω το φάρμακο και τι έγινε τελικά με την σκυλίτσα μου, για να ξέρω τι με περιμένει;
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ CUSHING?

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Ιουν 2019, 19:54

Δυστυχώς δεν γνωρίζω εγώ, ίσως μπορέσει ο γιατρός μας να σας πει...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”