εγκυμοσυνη και σκυλος (ματάκια - τσιμπουρια)

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Re: εγκυμοσυνη και σκυλος (ματάκια - τσιμπουρια)

Δημοσίευση από MGP » 20 Αύγ 2012, 09:57

Την αμπούλα γιατι δεν σκεφτόμαστε; ??? (βλακεία είπα; ) μεσα σε ενα 24ωρο οτι υπάρχει θα εχει πέσει, αν φοβάσαι μπορείς να βάλεις γάντια κατα την εφαρμογή της ή να την βάλει κάποιος άλλος για εσένα.
Εγω αυτο που κανω είναι να τους προσθέτω φρέσκο σκόρδο στο φαί (υπάρχει σε διάφορες μορφές). Βοηθά στο καρδιαγγειακό και λειτουργεί και σαν απωθητικό παρασίτων.
Βέβαια οι απόψεις διίστανται για την αποτελεσματικότητα του. Κάποιοι υποστηρίζουν οτι στην σωστή ποσότητα είναι ευεγερτικό, κάποιοι είναι κατα της χορήγης του, λόγω της τοξικότητας που εμφανίζεται σε μεγάλες ποσότητες. Αυτο βέβαια συμβαίνει για διάφορα θέματα....
Επίσης τα ψεκάζω με φυτικό σπρεί πριν την βόλτα, βάζω φυτικό λουράκι, αλλα για να είμαι ειλικρινής, τους επικίνδυνους μήνες βάζω αμπούλες για να είμαι πιο σίγουρη. sm:)

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 36 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 20 Αύγ 2012, 12:45

Το πιο σωστό, όπως λέει και η Σοφία, είναι η αμπούλα.
Το σπρέυ καλύτερα να το αποφύγετε, καθώς θα το εισπνεύσετε και εσείς.
Θα βάλετε αμπούλα, και απλά δε θα έρθετε σε επαφή με τα σημεία εφαρμογής μέχρι να απορροφηθεί.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

cool dad
Puppy

Δημοσίευση από cool dad » 22 Αύγ 2012, 13:58

Σχετικά με το δεύτερο σου ερώτημα, θα σου πω πως όταν με το καλό έρθει το μωράκι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μικρότερο από τα δύο παιδιά μου είναι 19 μηνών -στο γράφω για να καταλάβεις πόσο πρόσφατο είναι. Ακόμα και όταν απέκτησε δωμάτιο, ο σκύλος -εκλιπών πλέον- κοιμόταν στο ίδιο δωμάτιο. Το ίδιο συνέβη και με την λίγο μεγαλύτερη όσο ήταν μωρό. Κανένας φόβος αρκεί να προετοιμάσεις τα σκυλιά σου ψυχολογικά και όταν με το καλό έρθει ο μπέμπης ή η μπέμπα στο σπίτι, να μην διστάσεις να το φέρεις (με τον "πισινό" πάντα) να το μυρίσουν για όσο θελήσουν.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Cool dad :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”