εγκυμοσυνη και σκυλος (ματάκια - τσιμπουρια)

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
lina1604
Puppy
Όνομα: lina

εγκυμοσυνη και σκυλος (ματάκια - τσιμπουρια)

Δημοσίευση από lina1604 » 19 Αύγ 2012, 22:02

γειά σας! Μολις έκανα εγγραφή στο forum γιατι θελω απεγνωσμένα μια λύση....!!! Είμαι έγκυος στον 8 μήνα και έχω στο σπίτι δυο σκυλάκια (μαμά και κόρη). Το ένα ειναι 5 χρονών και το άλλο ακόμα δεν έχει κλείσει χρόνο. Και τα δυο είναι συνέχεια δίπλα μου και κοιμούνται κάθε βραδυ μαζί μου στο κρεβάτι. Μέχρι εδώ καλά δεν έχω πρόβλημα, το πρόβλημα προέκυψε όταν (επειδη μένω σε εξοχη - χωματα κλπ) ανακαλυψα οτι και τα δυο μου σκυλάκια ειναι γεμάτα ματάκια... Τα έκανα μπάνιο με ειδικο σαμπουαν (φυτικο λόγω εγκυμοσυνης) και τους ανανεωσα το λουράκι τους (επισης φυτικο) αλλά αποτελεσμα δεν ειδα!!!!! Χρειάζομαι κάτι που να κάνει δουλειά αλλά να μην επιβαρύνει την κατασταση μου και φυσικά το μωρακι... Επίσης θα ήθελα να επισημανω οτι όταν γεννηθει το μωρό λόγω έλλεψης χώρου (μένω στο πατρικο μου μαζι με τους γονεις μου...) το μωρο δεν θα έχει δικό του δωμάτιο αλλά θα είμαστε όλοι μαζί στο δικό μου υπνοδωμάτιο... Δεν θέλω να παθει κάτι το μωρακι μου αλλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να διώξω κ τα σκυλάκια μου που αγαπάω παααααρα πολυ!
συγνώμη για το μεγάλο post ελπιζω κάποιος να μου δώσει απάντηση!!!
ευχαριστώ!! :help :help

Άβαταρ μέλους

lizagrifoterie
Beagle
Όνομα: Μάνος

Re: εγκυμοσυνη και σκυλος (ματάκια - τσιμπουρια)

Δημοσίευση από lizagrifoterie » 19 Αύγ 2012, 22:53

Κατ' αρχήν καλή λευτεριά και να σου ζήσουν τα άλλα δύο "παιδάκια".
Συνήθως , τα κολάρα έχουν αποτέλεσμα μετά τις πρώτες ώρες, οπότε δεν χρειάζεται πανικός. Αν είναι αξιόπιστα, θα εξουδετερώσουν τα τσιμπούρια.

Θα πρέπει όμως κάποιος, με ένα τσιμπιδάκι να τα αφαιρέσει, καθώς και να "ψάξει" τα σκυλιά, μήπως έχουν κάποιο ακόμα σε πιο απόκρυφο σημείο (μασχάλες για παράδειγμα).

Για το θέμα της εγκυμοσύνης δεν γνωρίζω και το καλύτερο σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν να πάρεις τις γνώμες, τόσο του γυναικολόγου σου, όσο και του κτηνίατρου, για να εξασφαλίσεις τόσο την υγεία σας, όσο και την ευζωϊα των σκύλιων!

Άβαταρ μέλους

alexis4x4
Puppy

Δημοσίευση από alexis4x4 » 19 Αύγ 2012, 22:59

να πας σε κτηνιατρο να σου δωσει σπρει αλκοολουχο
θα σου ελεγα ποιο εχω χρησιμοποιηση αλλα θα θεωρηθη
διαφημηση.με το που το ριξεις εφυγαν αμεσως

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 19 Αύγ 2012, 23:07

Μπορείς να το πείς Αλέξη, αρκεί να είσαι βέβαιο ότι ενδείκνυται για την συγκεκριμένη περίπτωση. sm:)

Υ.Γ. Με το καλό το μωράκι sm:)

Άβαταρ μέλους

alexis4x4
Puppy

Δημοσίευση από alexis4x4 » 19 Αύγ 2012, 23:08

Effipro spray

Άβαταρ μέλους

Topic author
lina1604
Puppy

Δημοσίευση από lina1604 » 20 Αύγ 2012, 00:05

lizagrifoterie έγραψε:
Θα πρέπει όμως κάποιος, με ένα τσιμπιδάκι να τα αφαιρέσει, καθώς και να "ψάξει" τα σκυλιά, μήπως έχουν κάποιο ακόμα σε πιο απόκρυφο σημείο (μασχάλες για παράδειγμα).

!
ευχαριστώ πολυ για την απαντηση! τα ψαχνω εγώ κάθε μέρα (δεν μπορει δυστυχως να το κανει αλλος) και τους βγαζω αρκετα.... κάθε μερα! και αφου φορανε το περιλαιμιο.... αρα μάλλον δεν ειναι αξιοπιστο... αλλά τα αξιοπιστα δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπονται....

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 20 Αύγ 2012, 00:09

Γιατί δεν ρωτάς τον κτηνίατρό σου?

Άβαταρ μέλους

Topic author
lina1604
Puppy

Δημοσίευση από lina1604 » 20 Αύγ 2012, 00:17

mpoumpoukaki αυτό θα κάνω... Έλεγα να το αποφυγώ και να εξαντλούσα κάθε πιθανη λύση κυριώς για το οικονομικο... λογω του μωρου (...κ της κρισης!!) δεν εχω την οικονομική άνεση για το ραντεβου που κάθε φορά και για τα δυο ανέρχεται απο 50 εως 70 ευρω....
Αλλά προέχει η υγεία μας (οταν λεω μας εννοω φυσικά και τα σκυλάκια μου που πραγματικα τα εχω μεγαλη αδυναμια!)...
ευχαριστώ και παλι για τις απαντησεις σας!

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 20 Αύγ 2012, 00:57

Και από το τηλέφωνο μπορεί να σου απαντήσει. Εξάλλου δεν νομίζω πως για μια ερώτηση θα σου χρέωνε επίσκεψη.

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 20 Αύγ 2012, 09:19

Πολλη προσοχη στο πως τους βγαζεις τα τσιμπουρια, μηπως μεινει μεσα το κεφαλι τους κ εχεις προβλημα. Καλο θα ηταν επισης να μιλησεις κ με τον γυναικολογο σου για το αν κανει να χρησιμοποιησεις το συγκεκριμενο σπρευ εφοσον ειναι η μονη σου λυση αυτη τη στιγμη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”