Φοβος για το σεσουαρ....

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Natassouli
Bullmastiff
Όνομα: Natassa

Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από Natassouli » 19 Μάιος 2012, 21:14

Γεια σας!!! Ο μικρος μου φοβαται υπερβολικα το πιστολακι.... me:: Καθε φορα που το χρησιμοποιω στρεσαρεται.... τρεχει να κρυφτει κ αρχιζει να τρεμει για αρκετη ωρα.... me:: me:: Τι μπορω να κανω για να καταλαβει πως δεν κινδυνευει απο το πιστολακι;;; :help
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

aliki-08
Old Member

Re: Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από aliki-08 » 19 Μάιος 2012, 21:29

Καλησπέρα Νατάσσα !
Είχα το ίδιο πρόβλημα με τον Ερμή μου και όχι μόνο με το μπιστολάκι, και με τη σκούπα και το μίξερ.
Αρχίσαμε να παίζουμε μαζί τους σβηστά, κάποια στιγμή τα άνοιγα και τα ξαναέκλεινα και συνεχίζαμε να παίζουμε.
Τον άφηνα να τα μυρίσει να τα αγγίξει με το ποδαράκι του έτσι ώστε να καταλάβει ότι δεν χρειάζεται να φοβάται.
Κάθε φορά που γινόταν αυτό τα άφηνα όλο και πιο πολύ ανοιχτά και κάθε φορά που δεν φοβόταν τον επιβράβευα, έτσι σιγά σιγά τα συνήθισε. Στη συνέχεια όταν τα χρησιμοποιούσα τα γάβγιζε και τώρα αδιαφορεί πλήρως. Μόνο με το μίξερ έρχεται και ζητιανεύει να του δώσω από αυτό που φτιάχνω. mock:
Μπορεί κάποιος άλλος να έχει κάποια άλλη ιδέα ή να το έχει αντιμετωπίσει αλλιώς, έχε υπομονή και θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις!!!!!
Καλά να περνάτε οι δυο σας !!!!!!
Για να απολαύσει κάποιος πραγματικά τη συντροφιά ενός σκύλου, δεν πρέπει απλώς να προσπαθήσει
να τον εκπαιδεύσει ώστε να γίνει σχεδόν άνθρωπος.

Η ουσία είναι ότι πρέπει να είναι και ο ίδιος ανοιχτός στην πιθανότητα να γίνει εν μέρει σκύλος.
Edward Hoagland

Άβαταρ μέλους

Topic author
Natassouli
Bullmastiff
Όνομα: Natassa

Re: Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από Natassouli » 23 Μάιος 2012, 16:50

Σ'ευχαριστω πολυ !!! Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου κ ελπιζω να πιασει!!!!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

natassatsah
Puppy
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από natassatsah » 22 Αύγ 2018, 02:42

Καλησπέρα. Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα. Φοβάται η μικρή απίστευτα το πιστολάκι. Την έβαλα κάτω να παίξουμε με αυτό δεν ήθελα να το ακουμπήσει. Το θέμα είναι πως νομίζω ότι φοβάται τον αέρα. Γτ αν την φυσήξω με το στόμα μου είτε στο πρόσωπο είτε στο σώμα απαλά όχι βίαια όπου φύγει φύγει. Αρχίζει τρέμει κ έχει ταχυκαρδία. Τι να κάνω λέτε;;;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 255 times
Been thanked: 392 times

Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Αύγ 2018, 07:12

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Νατάσσα!

Είναι ένα πρόβλημα που χρειάζεται για να το ξεπεράσει πολύ υπομονή, επιμονή και αμέριστη κατανόηση...

Δεν είμαι εκπαιδευτής, πιστεύω όμως ότι αν την φέρνεις τακτικά σε επαφή με το αντικείμενο του φόβου της και παράλληλα της δίνεις κάτι που της αρέσει πάρα πολύ, ώστε σιγά σιγά να αρχίσει να συνηθίζει την ιδέα και να ξέρει ότι στην συνέχεια θα έχει και να πάρει και κάτι που αγαπάει πολύ, θα καταφέρει να το ξεπεράσει, αλλά θα χρειαστεί χρόνος και υπομονή μεγάλη από μέρους σου για να το επιτύχεις αυτό...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

natassatsah
Puppy

Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από natassatsah » 23 Αύγ 2018, 02:29

σε ε
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος natassatsah την 23 Αύγ 2018, 02:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους

natassatsah
Puppy

Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από natassatsah » 23 Αύγ 2018, 02:40

Morgan_A έγραψε:
22 Αύγ 2018, 07:12
Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Νατάσσα!

Είναι ένα πρόβλημα που χρειάζεται για να το ξεπεράσει πολύ υπομονή, επιμονή και αμέριστη κατανόηση...

Δεν είμαι εκπαιδευτής, πιστεύω όμως ότι αν την φέρνεις τακτικά σε επαφή με το αντικείμενο του φόβου της και παράλληλα της δίνεις κάτι που της αρέσει πάρα πολύ, ώστε σιγά σιγά να αρχίσει να συνηθίζει την ιδέα και να ξέρει ότι στην συνέχεια θα έχει και να πάρει και κάτι που αγαπάει πολύ, θα καταφέρει να το ξεπεράσει, αλλά θα χρειαστεί χρόνος και υπομονή μεγάλη από μέρους σου για να το επιτύχεις αυτό...
σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου...αυτο εχω ξεκινησει να κανω.προς το παρον την φυσαω με το στομα κ της δινω λιχουδια.εχει αρχισει κ καθεται παρολο που δεν το πολυ ανεχεται..σιγα σιγα θα παω κ στο πιστολακι...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 255 times
Been thanked: 392 times

Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από Morgan_A » 24 Αύγ 2018, 17:24

Ακριβώς!!!
Να θυμάσαι όμως, ότι απαιτείται πολλή υπομονή, επιμονή και πάρα πάρα πολλή κατανόηση, επειδή ο φόβος είναι ένα συναίσθημα το οποίο δεν ελέγχεται...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

natassatsah
Puppy

Φοβος για το σεσουαρ....

Δημοσίευση από natassatsah » 25 Αύγ 2018, 01:04

Morgan_A έγραψε:
24 Αύγ 2018, 17:24
Ακριβώς!!!
Να θυμάσαι όμως, ότι απαιτείται πολλή υπομονή, επιμονή και πάρα πάρα πολλή κατανόηση, επειδή ο φόβος είναι ένα συναίσθημα το οποίο δεν ελέγχεται...
ναι το εχω καταλαβει αυτο.ευχαριστω κ παλι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”