Το μπάνιο του σκύλου μας !!!

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

andreasloui
Beagle
Όνομα: andreas
Re: Το μπάνιο του σκύλου μας !!!

Δημοσίευση από andreasloui » 18 Σεπ 2015, 19:16

Καλησπερα κ απο εμενα, σε συζητηση που ειχα σημερα με το γιατρο μου πανω σε αυτο το θεμα μου ειπε οτι ο σκυλος θα πρεπει να κανει μπανιο καθε 15 μερες με σαμπουαν- αραιωμενο οχι παντα με νερο αναλογα τον τυπο..Για τα πατουσακια απλα μου ειπε μετα απο καθε βολτα μονο με μωρομαντηλο

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 18 Σεπ 2015, 20:30

Τα μωρομαντηλα καλό είναι να τα αποφευγεις.
Πανακι με νεράκι ή ειδικά σκυλο-μαντηλα είναι μια χαρά για τα πατουσακια.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

zaf132
Dog Star ¤
Όνομα: Ζαφείρης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από zaf132 » 21 Μαρ 2016, 12:04

Morgan_A έγραψε:Το μπάνιο μόνο με νερό, δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα...!!! :nop:

Εγώ για να καταλάβεις, τον γεράκο μου..., τον οποίο έχασα σε ηλικία 17 ετών, πριν από δύο μήνες, τον έπλενα με σχέτο νερό, τρεις φορές την ημέρα !!!
Δηλαδή μετά από κάθε βόλτα...!!! wink:

Επειδή ήταν μικρόσωμος και κοντούλης και του άρεσε και να σκαρλάει... τα χώματα, σε κάθε βόλτα που τον έβγαζα, μόλις γυρίζαμε πίσω, δεν γινόταν χωρίς να πλύσιμο να ανέβει ξανά στους καναπέδες και τα κρεβάτια... sm:)

Είχε μάθει βέβαια και μόλις γυρίζαμε σπίτι, πήγαινε απ΄ ευθείας στην μπανιέρα και περίμενε... και μόλις τον έπλενα, του έδινα και την πετσέτα του και σκουπιζόταν μόνος του... και ήταν μια χαρά έτοιμος...!!! :s:

Το νερό σχέτο, μην σε ανησυχεί... καθόλου !!! :nop:
Το νερο σκετο δεν καταστρεφει την ληποηδη ουσια δηλαδη? Επισης ο Ρεξακος οταν τον κανουμε μπανιο κλαψουριζει λιγο. Καταλαβαινει οτι πρεπει να γινει για οποιονδηποτε λογο η νομιζω οτι θελω να του κανω κακο?

Άβαταρ μέλους

Soulaki1
Bullmastiff
Όνομα: Σουλα

Δημοσίευση από Soulaki1 » 21 Μαρ 2016, 21:34

Μπράβο βρε παιδιά πολύ χρήσιμο θέμα, όσο ζω μαθαίνω λένε....

Άβαταρ μέλους

zerom
Akita
Όνομα: Maria
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από zerom » 01 Ιούλ 2016, 15:34

Ολα τα σαμπουάν χρειάζονται αραίωση; Μου έφεραν από τη σειρά SPA της Tropiclean και δεν αναγράφει πουθενά κάτι για αυτό..

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 01 Ιούλ 2016, 15:57

Όλα τα σαμπουάν χρειάζονται αραίωση -ακόμη και αυτό που χρησιμοποιούμε εμείς οι άνθρωποι. Έτσι, δεν χρησιμοποιείται παραπάνω σαμπουάν από όσο χρειάζεται και δεν σπαταλιέται άδικα νερό για το ξέβγαλμα.

Εγώ αραιώνω το σαμπουάν της Μπαλλού την ώρα του μπάνιου στο ποτήρι της φραπεδιέρας της κουζίνας. Χαχαχα !
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 02 Ιούλ 2016, 00:24

Σωστήηηηηηηηηηηη....!!!
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Stella_ral
Akita
Όνομα: Στελλα

Δημοσίευση από Stella_ral » 02 Ιούλ 2016, 19:20

Πολυ ωραία συζήτηση ... Πάντως ούτε εγω ήξερα οτι πρέπει να αραιωνουμε το σαμπουάν ... Θα το εφαρμόσω .. (bs) τα πατουσακια καθε βράδυ πριν ξαπλώσουμε τα σκουπίζουμε με μωρόμαντηλα για σκυλακια η με ένα υγρό πανάκι! Όσο για το μπάνιο την έκανα κ εγω καθε 20 μερες περίπου .. Γιατι συνήθως έσκαβε κυλιοταν... Τωρα βέβαια κλείνει μήνα χωρίς μπάνιο αλλά ειναι πεντακάθαρη ... Μόλις κλείσουμε 2 μήνες χωρίς μπάνιο τότε θα κάνουμε ... Την χτενίζω καθε δεύτερη με Τρίτη μέρα ..πάντως όταν έρθει η ώρα να μπούμε στην μπανιέρα γίνεται χαμός ... Προς το παρών την βάζω αγκαλιά μέσα .. Δεν θέλει με τιποτα ... Ενώ παντα της μιλούσα γλυκά της ειχα της λιχουδιές της ... Στη θαλασσα όμως ειναι κυρία ... Της αρέσει πολυ !

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 02 Ιούλ 2016, 20:11

Τα πατουσάκια μπορείτε καθημερινά να τα ξεπλένεις με νεράκι, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Και φυσικά και μετά το μπάνιο στην θάλασσα, μπορείς καθημερινά να την κάνεις μπανάκι ολόκληρη αλλά μόνο με νερό, όχι καθημερινά σαμπουάν.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 04 Ιούλ 2016, 09:13

Το μυστικό για να μην μυρίζουν τα σκυλιά είναι να στεγνώνει καλά το τρίχωμά τους όταν τα κάνουμε μπάνιο. Ένα άλλο μυστικό -που υπάρχει και σε προηγούμενες σελίδες την παρούσας θεματικής, μόνο μυστικό δεν είναι- είναι το θαυματουργό μηλόξυδο. Ειδικά για τα σκυλούνια με ανοιχτόχρωμο τρίχωμα, το μηλόξυδο είναι θαυματουργό. Κάνω πολύ συχνά την Μπαλλού με μηλόξυδο σε μία βρεγμένη πετσέτα ! Είναι πολύ καλό φυσικό μαλλακτικό μαλλιών !
ΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”