Αυχενικό πρόβλημα στο σκύλο μου

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Ιούλ 2018, 18:38

Τατιάνια μου δεν την πηγαίνεις μαζί με την μαγνητική και όλες τις άλλες εξετάσεις της, να την δει ο κ. Στέργιος Βλαχόπουλος, που για μένα είναι ο καλύτερος μακράν... σε ότι αφορά τα νευρολογικά θέματα.

Έχεις κάνει τόσο αγώνα... δεν κάνεις την θυσία να κάνετε και εκεί μια επίσκεψη, αξίζει να ακούσεις την γνώμη του και μόνο!
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 13 Ιούλ 2018, 19:58

Ακόμα και νεφρική ανεπάρκεια να έχει, το αίμα στα ούρα δε δικαιολογείται. Έχετε κάνει κάποιο υπέρηχο κοιλίας; Οι τιμές των βιοχημικών ποιες είναι;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 26 Ιούλ 2018, 12:20

ktp έγραψε:
11 Ιούλ 2018, 19:15
...Συνηθως το καθε επεισοδιο κρατουσε 1-2 λεπτα και μετα ηρεμουσε και επεφτε για υπνο. ..... Σε αυτες τις πιο εντονες περιπτωσεις, καποιες φορες παθαινε ακρατεια στην αγκαλια μου στη διαρκεια της κρισης και μετα ειχε εντονη σιελοροια. Κανενας κτηνιατρος δεν μας εδωσε σαφη εξηγηση. Ουτε γιατι το παθαινε, ουτε τι να κανουμε για να τη βοηθησουμε να μην το παθαινει. Τους δειξαμε και βιντεο για να δουν ακριβως το περιστατικο. Καναμε ακτινογραφιες, υπερηχους, αιματολογικες βιοχημικες κτλ. Τοσες εξετασεις και παλι δεν μπορουσαν να κανουν μια διαγνωση. ..... Καπου εκει ξεκινησα να νιωθω οτι το τελος ερχεται. Δεν ετρωγε μονη της, ουτε επινε και ειμασταν συνεχεια απο πανω της να προλαβουμε την κριση. Παντα καποιος εμενε σπιτι μαζι της, δεν την αφηναμε ποτε μονη της. Την ταιζα 3 φορες τη μερα με το ζορι, λιωμενη κονσερβα k/D και της εδινα νερο με τη συριγγα. Και της εδινα 1/4 neurobion. Σιγα σιγα αυξησα το νερο (το μισο το επινε, το μισο το λουζομουν) και σιγα σιγα ως εκ του θαυματος μειωθηκαν τα επεισοδια και εξαφανιστηκε το αιμα στα ουρα. Σημερα εχουμε κλεισει 2 μηνες και 1 μερα απο το τελευταιο επεισοδιο. Της εχει μεινει ασταθεια στο βαδισμα, μαλλον απο τα επεισοδια που επαθε (συνολο 28), δεν πινει νερο καθολου μονη της (εξακολουθω και της δινω με τη συριγγα ανα 3,5 ωρες το ωραδυ και ανα 1,5 με 2 ωρες τη μερα), την ταιζω με το ζορι αλλα εχει 2 βδομαδες τωρα που μια φορα τη μερα παιρνει τις μπουκιτσες μονη της απο το χερι μου. Επισης τις τελευταιες μερες εχει πιο πολυ ζωντανια ενω μεχρι προτινος δεν την ενοιαζε τιποτα και ολο κοιμοταν. Μαλιστα σημερα προσπαθησε να χοροπηδησει οπως παλια. Εξακολουθουμε και δεν την αφηνουμε μονη της στο σπιτιλογω της ασταθειας που εχει αλλα τουλαχιστον δειχνει σταθεροτητα και μικρη βελτιωση. Παντως μετα απο ολα αυτα, δεν ξερουμε ουτε τι ηταν, ουτε απο τι να την προφυλαξω μην το ξαναπαθει. Καμια γνωμη???
Τατιάνα κατ' αρχήν μπράβο σου που το παλέυεις τόσο να βοηθήσεις το κορίτσι σου. Εύχομαι γρήγορα να βρεις την άκρη και όλα να πάνε καλά για το κορίτσι σου.
Η περιγραφή που μας δίνεις για τις κρίσεις μου θύμισαν πολύ έντονα τις κρίσεις που πάθαινε και η δικιά μου, στην αρχή ήταν σπάνιες και σποραδικές, αλλά όπως λες κι εσύ έπεφτε κάτω με τα πόδια τεντωμένα και το κεφάλι προς τα πάνω, είχε όμως συναίσθηση και η κρίση κρατούσε λίγα λεπτά, μετά συνερχόταν από μόνη της, σηκωνόταν λίγο τρεκλίζοντας και μετά έπεφτε και κοιμόταν πολλές ώρες. Μερικές φορές κατά την διάρκεια της κρίσης έκανε εμετό ή ακράτεια και είχε έντονη σιελόρροια. Κανείς γιατρός δεν μπορούσε να μου πει τι συμβαίνει, ότι εξετάσεις κι αν κάναμε...
Κάποια στιγμή, πριν 2,5+ χρόνια και σε ηλικία 12 χρονών, (μαζί με διάφορες άλλες δερματικές περιπέτειες που ήταν -ή φαίνονταν- άσχετες με τις κρίσεις και δεν είναι του παρόντος) η Ντίκα μου έφτασε να μη έχει καθόλου ενέργεια, να μην τρώει, να μην πίνει νερό και να της τα δίνω με το ζόρι, αλλά ένοιωθα ότι το σκυλί μου ...έφευγε...
Για να μην στα πολυλογώ, τελικά ο σωτήρας μας ήταν ο Δρ. Παπαδογιαννάκης, έκανε τη σωστή ''υπόθεση'' της έκανε ACTH test και διέγνωσε νόσο του Addison. Μετά από ''δοκιμές'' και επανεξετάσεις καταφέραμε να ρυθμίσουμε την ημερήσια δόση κορτιζόνης που χρειάζεται να παίρνει και τώρα η γριούλα μου ζει και βασιλεύει ακόμα (η τελευταία σοβαρή κρίση ήταν τον Αύγουστο του '16 και η μέχρι στιγμής τελευταία αλλά πολύ ελαφριά τον Απρίλη του' 17, δηλαδή πάνω από 1 χρόνο!!!)

Δεν ξέρω αν μπορεί να σας βοηθήσει η περίπτωσή μας, απλά μια ''ιδέα'' για ψάξιμο ρίχνω, καθώς αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις, δυστυχώς απ 'ό,τι έχω καταλάβει, είναι κοινά σε διάφορες περιπτώσεις... Αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι ότι αν κάποιος μπορεί να σας βοηθήσει, ό,τι κι αν έχει η σκυλίτσα σου, αυτός είναι ο Παπαδογιαννάκης.

Και πάλι σας εύχομαι περαστικά! να βρείτε γρήγορα την άκρη και να πάνε όλα όσο καλύτερα γίνεται (bs)
Αναμένουμε τα νέα σας (bs)
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Ιούλ 2018, 02:21

Αν το πρόβλημα Τατιάνα μου δεν είναι νευρολογικό και είναι οτιδήποτε άλλο, ο κ. Παπαδογιαννάκης συμφωνώ και εγώ ότι θα είναι ο μόνος που μπορεί να σας βοηθήσει...
Αν είναι καθαρά νευρολογικό, τότε ο κ. Βλαχόπουλος.,

Εννοείται ότι αν αποφασίσεις να πας σε κάποιον θα έχεις μαζί σου και την μαγνητική και όλες τις άλλες εξετάσεις που έχετε κάνει.

Πάντως από την στιγμή που οι κρίσεις δεν είναι επιληπτικές, αυτό είναι σίγουρο αφού δεν χάνει την επαφή της με το περιβάλλον και όπως μας είπε η Βίκυ κάπως έτσι ήταν και οι κρίσεις της Ντικούλας της, είναι πολύ πιθανόν να μην πρόκειται για νευρολογικό πρόβλημα και να πρόκειται για νόσο του Addison. wink:

Και αν είναι νόσος του Addison, δεν είναι καθόλου παράξενο που δεν έχουν μπορέσει τόσοι κτηνίατροι να καταλάβουν τι συμβαίνει, αφού το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και με την περίπτωση της Βίκης!!! Χρόνια προσπαθούσε να βρει άκρη με το πρόβλημα της Ντικούλας και δεν έβρισκε... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ktp
Puppy
Όνομα: tatiana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από ktp » 07 Αύγ 2018, 09:27

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!!! Ειδικα η περιπτωση της Ντικας νομιζω μοιαζει παρα πολυ στη δικη μας και πραγματικα σε ευχαριστω πααααρα πολυ που απαντησες!!!!! Θα απευθυνθω αρχικα στον κυριο Παπαδογιαννακη γιατι μαλλον η νοσος του Αντισον μοιαζει πολυ στα συμπτωματα της Λορυς.

Θα ηθελα απλα για επιβεβαιωση να μου πειτε οτι τα παρακατω link ειναι των γιατρων που μου αναφερατε (Παπαδογιαννακη & Βλαχοπουλο) ωστε να μην κανω λαθος.
http://www.papadogiannakis.gr
https://www.veterinarysurgery.gr

Ενημερωτικα για την πορεια μας, εξακολουθουμε να μην εχουμε επεισοδια αλλα εχουν αρχισει καποια προβλήματα γαστρικης φυσης. Μου κανει ενιοτε εμετο το φαγητο της μετα απο πολλες ωρες αχωνευτο. (Κονσερβα K/D) Εφοσον συμβει συτο την πρωτη φορα, πρεπει να της μειωσω πολυ την τροφη και το νερο (ετσι κι αλλιως παντα με το ζορι τρωει και πινει πια, ποτε μονη της) ωστε να σταματησει να την βγαζει. Δηλαδη περιπου το 1/7 της κονσερβας ολη μερα σε σπασμενα μικρα γευματα. Και απο νερο περιπου 180 ml (γυρω στα 250ml δινω αλλα υπολογιζω οτι το υπολοιπο το λουζομαι εγω). Αυτο κραταει 1-2 μερες και μετα σιγα σιγα αυξανω τροφη και νερο. Προς το παρον τις τελευταιες 2 εβδομαδες δεν εχουμε καταφερει να φτασουμε στα κανονικα μας (μιση κονσερβα τη μερα και περιπου καθαρα 250ml νερο), πριν φτασουμε εκει, μου κανει εναν εμετο και ξανα απο την αρχη. Για παραδειγμα μου εκανε χθες το βραδυ. Σημερα εμπειρικα μιλωντας δεν θα κανει και οταν αυξησω λιγο την τροφη καπου σε 2-3 μερες θα ξανακανει και φτου κι απο την αρχη. Μεχρι χθες το απεδιδα στην ηλικια, (κλεινουμε τα 15 αυτο το μηνα) αλλα διαβασα τωρα μετα τις απαντησεις σας οτι η νοσος του αντισον κανει τετοια. Επισης εχουμε και τα δερματικα μας θεματακια. Η γουνα της εχει αραιωσει λιγακι, τα πατουσακια μας εχουν ξεραθει και αφηνουν μαυρακια κατω οταν περπαταει τωρα και εχει δημιουργησει αρκετες τυπου κρεατοελιες αλλα και παλι τα απεδιδα ολα αυτα στην ηλικια. Το 2016 ειχαμε αφαιρεσει μια τετοια ελια που ειχε μεγαλωσει και καποια στιγμη ματωσε και μετα τη βιοψια μου ειπαν οτι ηταν καρκινοματακι. Τωρα τους τελευταιους 3 μηνες μια απο αυτες τις ελιες μεγαλωσε αρκετα, μαυρισε και σκληρηνε αλλα ολοι μου ελεγαν να μη δινω σημασια λογω ηλικιας. Μιας και η αντισον κανει και δερματικα θεματα, ισως φταιει αυτο. Επισης την τελευταια βδομαδα (ισως και λογω των εμετων και του μειωμενου φαγητού) δεν εχει καθολου ενεργεια. Κοιμαται ολη μερα (με την κυριολεκτικη έννοια ομως ολη μερα) και απλα την σηκωνω εγω για να της δωσω νερακι (τωρα της δινω μονο 10ml για να μην της ανακατευω το στομαχι ανα μια ωρα ομως, ολο το 24ωρο), να της δωσω φαγητο ή να την παω στην πανα της για τσισα και μετα παλι την αφηνω στο κρεβατι της και συνεχιζει τον υπνο σαν να μην την σηκωσα ποτε. Αν την αφησω κατω, θα τρεκλισει λιγο, θα κανει 1-2 μισοβηματα, θα κατσει να κοιταει το κενο κανα λεπτο και μετα θα κατσει κατω επιτοπου, οπου βρισκεται. Δεν παει μονη της σε κρεβατι ποτε. Ενω αν την βαλω εγω βολευεται αμεσως και συνεχιζει τον υπνο. Φερεται σαν να εχει αννοια η σκυλιτσα μου. (Παρεμπιπτοντως ειναι θηλυκο spitz παντα 6 κιλων αλλα τα τελευταια χρονια ολο και μειωνεται. Τον Ιουνιο ηταν 4.7. Τωρα θα ειναι σιγουρα λιγοτερο). Αυτα τα νεα μας, θα επικοινωνησω με τον κυριο Παπαδογιαννακη αρχικα να δουμε πως θα προχωρησουμε. Και παλι ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”