Σκυλακι για διαμερισμα

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ioannaco
Puppy

Σκυλακι για διαμερισμα

Δημοσίευση από ioannaco » 16 Αύγ 2010, 17:32

Γειά σας!
ΕΙμαι φοιτητρια στη θεσσαλονικη και σκεφτομαι εδω και καιρο να παρω ενα μικρο σκυλακι εχω σκεφτει μαλτεζακι ή pomeranian..Αλλα θελω να μη χανει πολλες τριχες γιατι θα ειναι προβλημα μεσα στο σπιτι και να μη γαυγιζει πολυ γιατι φοβαμαι για προβληματα με γειτονες!Επισης θα ηθελα να μαθω αν ειναι προτιμοτερο αρσενικο η θηλυκο, και ποσο ευκολα θα μπορεσω να το εκπαιδευσω σχετικα με την τουαλετα!Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια ρατσα μικροσωμου σκυλου και οποια συμβουλη δεκτη!!!
Ευχαριστω πολυ!
Ιωαννα

Άβαταρ μέλους

Nteti
Dog Star ¤¤

Re: Σκυλακι για διαμερισμα

Δημοσίευση από Nteti » 16 Αύγ 2010, 18:59

Γεια σου Ιωάννα και καλώς μας ήρθες.
Τώρα πάμε να αναλυσουμε αυτά που είπες.. Καταρχήν το θέμα τρίχα υπάρχει σχεδόν σε όλα τα σκυλιά και ειδικά αυτά τα δύο που είπες... Οποτε αν δεν θελεις τριχες πολλες ειδικά τα πομερανιαν αστα στην άκρη.. Τώρα στο δευτερο για την φασαρία, υπάρχουν σκύλοι που έχουν μια προδιάθεση αλλα αυτό δεν έχιε να κάνει με τις ράτσες που λες.. Αν ο σκύλος εκπαιδευτεί σωστά τότε και ο πιο γκρινιάρεις σκύλςο γίνεται γατούλα.. Το κεφάλαιο τουαλέτα ειναι μεγάλη ιστορία.. Κάποιοι τα καταφέρνουν ευκολα κάποιοι λιγότερο.. και πάλι θέμα εκπαιδευσης και όχι ράτσας.. Πάντως μεχρι και τους 7 μήνες θα έχεις ατυχήματα.. πολλά...
Φευγοντας απο όλα αυτά είσαι φοιτητρια όπως ειπες και αγαπάς τα σκυλάκια. Έχεις την οικονομική δυνατοτητα( αγορά απο εκτροφέα) της συντηρησης και αγοράς ενός σκύλου?Επίσης μπορείς να μας πεις λίγο σχετικά με το προγραμμα σου και τον ελευθερο σου χρόνο? Εννοείται ότι ποτέ δεν αγοράζουμε απο πετ σοπ η απο σελίδες του ιντερνετ..Στα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ έχω περάσει όλη την φάση αυτή όταν ημουν φοιτητρια και επειδη το πρόγραμμα μου ήταν ασταθές όσο και αν το ηθελα τότε δεν αγόρασα σκύλο.. Δεν μου έφταιγε σε τιποτα το καημένο να μένει σπίτι με τις ώρες.. Επιπλέον κάτι που ξέχασα να σε ρωτήσω είναι αν είχες ποτέ αλλον σκύλο και τι λένε οι γονείς σου γι αυτό..

Υ.Γ. Συγνώμη αν σε κούρασα!
[url=http://pitapata.com][img]http://pdgf.pitapata.com/bINlp3.png[/img][/url]

Άβαταρ μέλους

irenegate77
Dog Star ¤¤¤¤
Όνομα: Ειρήνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από irenegate77 » 16 Αύγ 2010, 23:47

Όσον αφορά το μαλτεζακι θα μπορούσα να σου πω ότι θέλεις να γνωρίζεις αφού μαλτεζακι έχω και εγώ.

Από θέμα τρίχας

Δεν μαδάει, μαδάει ελάχιστα. Θέλει καθημερινό βούρτσισμα για την αποφυγή κομπων. Επίσης για το αν θα μαδάει η όχι παίζει και η διατροφή ρόλο...

Γαυγισμα

Σπάνια γαυγιζει χωρίς λόγο και είναι αρκετά ήσυχο

Τουαλέτα

Είναι καθαρά θέμα εκπαίδευσης. Αυτή η εκπαίδευση αρχίζει από την πρώτη μέσα που θα έρθει στο σπίτι.

Σκέψου καλά πριν πάρεις σκύλο γιατί θα είστε μαζί για τα επόμενα 15 χρόνια και θα έχεις πολλές υποχρεώσεις...

Άβαταρ μέλους

Topic author
ioannaco
Puppy

Δημοσίευση από ioannaco » 17 Αύγ 2010, 12:24

Αρχικά ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!
Τωρα οσον αφορα τις ερωτήσεις που μου εκανες Nteti ναι εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω απο εκτροφεα(ετσι και αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να παρω απο pet shop) και οσον αφορα τη τροφη και αυτα τα βγαζω περα..
Τωρα για τον χρονο που εχω, λειπω απο το σπιτι περιπου 3-4 ωρες την ημερα πρωινα κυριως..Για εξοδους και τετοια αντε να βγω 1 βραδυ.
Ειχα και πιο παλια ενα σκυλακι στα 15 μου περιπου που το ειχα βρει στο δρομο,αλλα ηταν διαφορετικα γιατι εμενε στην αυλη και ουτε το ειχα εκπεδευσει για τουαλετα και τετοια...Δυστυχως καποια στιγμη χαθηκε...
Οι γονεις μου δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα,ετσι και αλλιως εγω θα το φροντιζω,και δεν ειχαν αντιρηση!
Υ.Γ. Α, και εννοειται οτι δεν με κουρασες!

Άβαταρ μέλους

flora99
Beagle

Δημοσίευση από flora99 » 31 Αύγ 2010, 01:33

ΧΜΜΜ...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΛΤΕΖΑΚΙΑ ΜΑΔΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΜΕΡΑΝΙΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ (b> !!!Α ΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΣΚΥΛΩΝ ΟΠΩΣ ΓΙΟΡΚΣΑΙΡ,ΚΑΝΙΣ sm:) ΣΚΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ th: .Π.Χ. ΑΜΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΡΙΨΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΞΙΔΙ Η ΧΤΥΠΑ,ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ,10 ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ :razz: .

Χρησιμοποιείτε πεζούς χαρακτήρες. Ευχαριστούμε

Άβαταρ μέλους

flora99
Beagle

Δημοσίευση από flora99 » 31 Αύγ 2010, 01:34

ΧΜΜΜ...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΛΤΕΖΑΚΙΑ ΜΑΔΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΜΕΡΑΝΙΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ (b> !!!Α ΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΣΚΥΛΩΝ ΟΠΩΣ ΓΙΟΡΚΣΑΙΡ,ΚΑΝΙΣ sm:) ΣΚΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ th: .Π.Χ. ΑΜΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΡΙΨΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΞΙΔΙ Η ΧΤΥΠΑ,ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ,10 ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ :razz: .

Χρησιμοποιείτε πεζούς χαρακτήρες. Ευχαριστούμε

Άβαταρ μέλους

xaroula
Dog Star ¤¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xaroula » 31 Αύγ 2010, 04:20

τα γιορκακια δεν μαδανε καθολου παντως και στο λεω γιατι εχω εγω γιορκακι!!!οσο για την τουαλετα ειναι καθαρα θεμα εκπαιδευσης αλλα μεχρι να μαθει να ελεγχει την κυστη του θα εχεις ατυχηματακια μεχρι και τον 6ο με 7ο μηνα οπως σου ειπε και η nteti wink: τα θηλυκα μαθαινουν πιο γρηγορα να ελεγχουν την κυστη τους και δεν μαρκαρουν...όσο για το γαβγισμα και αυτο ειναι θεμα εκπαιδευσης... wink:

Άβαταρ μέλους

Topic author
ioannaco
Puppy

Δημοσίευση από ioannaco » 31 Αύγ 2010, 11:13

Δηλαδη για το γαυγισμα πως μπορω να το μαθω να μη γαυγιζει?Κυριως ανησυχω για τις ωρες που θα λειπω γιατι τοτε μπορει να γαυγιζει και να μη το ξερω..!Επισης ως προς την ρατσα σκεφτηκα και το Cavalier King charles spaniel....Τι νομιζετε?

Άβαταρ μέλους

aorb
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από aorb » 31 Αύγ 2010, 12:20

irenegate77 έγραψε:Όσον αφορά το μαλτεζακι θα μπορούσα να σου πω ότι θέλεις να γνωρίζεις αφού μαλτεζακι έχω και εγώ.

Από θέμα τρίχας

Δεν μαδάει, μαδάει ελάχιστα. Θέλει καθημερινό βούρτσισμα για την αποφυγή κομπων. Επίσης για το αν θα μαδάει η όχι παίζει και η διατροφή ρόλο...

Γαυγισμα

Σπάνια γαυγιζει χωρίς λόγο και είναι αρκετά ήσυχο
Μια φιλη μου εχει μαλτεζακι κάθε φορα που το παιρνω αγκαλια γεμιζω τριχες ενώ με το δικο μου πολύ λιγοτερες επισης και κάθε φορα που το φαιρνει σπιτι μου γαυγιζει ολη την ωρα οτιδηποτε και αν ακουσει ειδικα αν ακουσει αλλα σκυλια να γαυγιζουν εκει να δεις.

Για θεμα γαυγισματος μια είναι η λυση πιτ μπουλ δεν γαυγιζουν ποτε, εμενα, ημιαιμο πιτμπουλ, 2 μηνες το εχω εχει κανει όλα και όλα 5 γαβ
Και αυτό δεν ισχυει μονο για το δικο μου γιατι και σε ένα σαιτ για πιτμπουλ που εμπενα ολοι αυτό λεγανε
don't breed don't buy while strays die

Άβαταρ μέλους

irenegate77
Dog Star ¤¤¤¤
Όνομα: Ειρήνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από irenegate77 » 31 Αύγ 2010, 16:18

Μια φιλη μου εχει μαλτεζακι κάθε φορα που το παιρνω αγκαλια γεμιζω τριχες ενώ με το δικο μου πολύ λιγοτερες επισης και κάθε φορα που το φαιρνει σπιτι μου γαυγιζει ολη την ωρα οτιδηποτε και αν ακουσει ειδικα αν ακουσει αλλα σκυλια να γαυγιζουν εκει να δεις.

Για θεμα γαυγισματος μια είναι η λυση πιτ μπουλ δεν γαυγιζουν ποτε, εμενα, ημιαιμο πιτμπουλ, 2 μηνες το εχω εχει κανει όλα και όλα 5 γαβ
Και αυτό δεν ισχυει μονο για το δικο μου γιατι και σε ένα σαιτ για πιτμπουλ που εμπενα ολοι αυτό λεγανε

Δεν συμφωνω σε αυτα που λες για το οτι μαδαει owo::
κοιτα εδω :arrow: http://www.petcorner.gr/index.php?optio ... &Itemid=53

και συγκεκριμενα εδω

Καλλωπισμός
Το καθημερινό ξέμπλεγμα και βούρτσισμα είναι σημαντικό αλλά να κάνετε ήπιες κινήσεις, καθώς το τρίχωμα είναι πολύ μαλακό. Να καθαρίζετε τα μάτια καθημερινά για να προλαμβάνετε τις κοκκινίλες και να καθαρίζετε το υπογένειο μετά από κάθε γεύμα για τον ίδιο λόγο. Να καθαρίζετε τα αυτιά και να τραβάτε τις τρίχες που μεγαλώνουν μέσα στον ακουστικό πόρο. Τα μαλλιά πάνω στο κεφάλι συχνά πιάνονται κότσος για να μην μπαίνουν στα μάτια. Το Μαλτέζ μαδάει λίγο έως καθόλου.

Επισης το αν θα μαδαει ή οχι ειναι και θεμα διατροφης!

οσο για το γαυγισμα ειναι θεμα εκπαιδευσης!
πρεπει στην αρχη να το μαθεις με εντολη! να μιλαει ( γαυγιζει ) με εντολη και να σταματαει επισης με εντολη!
Χρειαζεται αρκετη ωρα για το τελευταιο! sm:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”