ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

joyklx
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Χαρά
Been thanked: 1 time

Re: ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από joyklx » 23 Σεπ 2011, 18:50

mariag έγραψε:Χαρά πιστεύω πως ο σκύλος σου γενικά πρέπει να αλλάξει αυτή τη συμπεριφορά, όχι λόγω του μωρού σας, το οποίο με το καλό να έρθει. Είμαι φρέσκια μαμά, οπότε με είχε απασχολήσει κι εμένα πώς θα παρουσιάσουμε το μωρό στην Ίρμα. Αποφασίσαμε τελικά να την αφήσουμε να το βρει μόνη της κι όχι να της το εμφανίσουμε στην αγκαλιά μας για να αποφύγουμε όποια εκδήλωση ζήλίας (αν και η Ίρμα έχει πολύ ήπιο χαρακτήρα και γενικά δεν τη φοβόμαστε). Την βρήκε στο κρεβατάκι της, την αφήσαμε να τη μυρίσει και γενικά την αφήνουμε να τη μυρίζει και να την "επεξεργάζεται", αλλά η διαφορά είναι ότι εμείς την εμπιστευόμαστε την Ίρμα. Δλδ δεν νιώθω φόβο όταν έρχεται να τη μυρίσει την ώρα που τη θηλάζω ή γενικά όποτε τη μυρίζει. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να το δουλεύεις από νωρίτερα το κτητικό που του βγαίνει με σένα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί δεν είναι φυσιολογικό.
Καταρχήν Μαρία σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Ίσως η λέξη επιθετικός που χρησιμοποίησα να δημιούργησε παρεξηγήσεις.. :rry

Δεν έχει προσπαθήσει να δαγκώσει κανέναν άνθρωπο ή σκύλο (για τέτοιο λόγο τουλάχιστον!.. bigg: ),είναι απλά "φωνακλάς", θα γαβγίσει άγρια, θα γρυλίσει (περισσότερο με ήχο-χωρίς να δείξει δόντια) και θα χωθεί ανάμεσα σε εμένα και στον άνθρωπο/σκύλο, για να του δηλώσει ότι "προηγείται".Την αντίδραση του Βοφ την θεωρώ φυσιολογική και αναμενόμενη, αφού τον έχω μεγαλώσει δίνοντας του την αποκλειστική μου αγάπη και προσοχή. Ήταν πάντα η 1η μου προτεραιότητα...

Το πρόβλημα μου λοιπόν έγκειται περισσότερο στο πως θα αντιληφθεί και στο πως θα αντιδράσει στο γεγονός, ότι θα μπει σε "2η μοίρα".. ή πιο σωστά ότι δεν θα έχει πλέον την αποκλειστικότητα της αγάπης-προσοχής μου και ότι θα τη μοιράζεται με το νέο μέλος της οικογένειας.

Ο τρόπος που παρουσιάσατε το μωράκι σας στην Ίρμα ήταν θαύμασιος και νομίζω, ότι θα ακουλουθήσουμε τον ίδιο, όταν αποφασίσουμε και έρθει η ώρα (τώρα το επεξεργαζόμαστε.. sm:) ) Φαντάζομαι τα κάγκελα της κούνιας θα μας χαρίσουν χρόνο αντίδρασης για παν ενδεχόμενο,ε? lau2:
Η αληθινή μεγαλοφυία πηγάζει απ' την καρδιά και όχι απ' το κεφάλι...

Άβαταρ μέλους

thessaloniki1975
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από thessaloniki1975 » 23 Σεπ 2011, 19:32

Γεια σου Χαρά μου!

Αν και εγώ δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία, διάβασα κάποτε σε κάποια sites, και θυμάμαι τα εξής:

Επειδή όταν με το καλό έρθει το μωρό, θα απαιτεί πολύυυυυυυυυυυ χρόνο από τη ζωή σου, καλό θα ήταν να αρχίσεις σιγά σιγά να εξοικειώνεις τον Βολφάκο-αυταράκο (χαχαχα) με λιγότερο χρόνο ενασχόλησης, σταδιακά πάντα. Αν το κάνεις απότομα εκείνη την περίοδο, μπορεί να εντείνει τη ζήλια. Δεν ξέρω αν το κάνετε αυτό με τον άντρα σου, αλλά καλό θα ήταν να αποκτήσει όσο το δυνατόν πιο ισχυρό δέσιμο με τον άντρα σου, ώστε να "μοιράζεστε" την αγάπη του και αυτός να μην αισθανθεί εντελώς παραμελημένος όταν έρθει η ώρα.

Επίσης, αν έχετε τη δυνατότητα, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε εγκαίρως σε κάποιον "συμπεριφοριστή" εκπαιδευτή, και να προσπαθήσετε να ξεπεράσετε όσο γίνεται το πρόβλημα της κτητικότητας που αναφέρεις. Ίσως και να προσπαθήσετε να κοινωνικοποιήσετε τον κούκλο με μικρά παιδιά (αν δεν είναι ήδη άνετος με αυτό). Και επίσης είχα διαβάσει ότι βοηθάει να τον φέρετε σε επαφή με μία κούκλα στο μέγεθος μωρού (εννοείται από πολύ πριν τη γέννα) για να συνηθίσει το χειρισμό σου. Εννοείται την κούκλα δεν τη δίνεις στο Βολφ, αλλά την κουβαλάς εσύ σαν μωρό, σα να αλλάζεις πάνα κτλ. Να χρησιμοποιήσεις κάποια βρεφικά προϊόντα για να συνηθίσει τις μυρωδιές (baby oil κτλ).

Όταν γεννηθεί το μωρό και είναι να το φέρετε σπίτι, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα ρουχαλάκι με τη μυρωδιά του μωρού, να το δώσετε στον Βολφ να το μυρίσει μερικές μέρες πριν φέρετε το μωρό μέσα, για να συνηθίσει την οσμή, και εκείνη την ώρα να του μιλάτε όμορφα και ίσως και μία λιχουδιά, για να το πάρει θετικά. Τη μέρα που θα είναι να φέρετε το μωρό σπίτι, μπορεί να το πάει ο άντρας σου μέσα όσο εσύ θα χαιρετίσεις το Βολφ (που θα έχει να σε δει μέρες) ήρεμα και όμορφα. Και αφού το έχει βάλει στην κούνια, μπορείς να φέρεις τον Βολφ μέσα στο δωμάτιο και να τον αφήσεις να το μυρίσει κτλ. Ναι, τα κάγκελα θα είναι προστατευτικά, αλλά δεν πιστεύω ότι ο Βολφ θα κάνει κάτι επιθετικό αν όλα γίνουν ήρεμα όπως τα περιγράφουμε.

Φυσικά όπως προείπα, δεν έχω ιδέα αν αυτά που διάβασα και γράφω εδώ έχουν αποτέλεσμα, αλλά υποθέτω πώς ακούγονται αρκετά λογικά.

Φιλάκιαααααα
Μαρίνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

mariag
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Maria

Δημοσίευση από mariag » 23 Σεπ 2011, 20:18

joyklx έγραψε:
Καταρχήν Μαρία σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Ίσως η λέξη επιθετικός που χρησιμοποίησα να δημιούργησε παρεξηγήσεις.. :rry

Δεν έχει προσπαθήσει να δαγκώσει κανέναν άνθρωπο ή σκύλο (για τέτοιο λόγο τουλάχιστον!.. bigg: ),είναι απλά "φωνακλάς", θα γαβγίσει άγρια, θα γρυλίσει (περισσότερο με ήχο-χωρίς να δείξει δόντια) και θα χωθεί ανάμεσα σε εμένα και στον άνθρωπο/σκύλο, για να του δηλώσει ότι "προηγείται".Την αντίδραση του Βοφ την θεωρώ φυσιολογική και αναμενόμενη, αφού τον έχω μεγαλώσει δίνοντας του την αποκλειστική μου αγάπη και προσοχή. Ήταν πάντα η 1η μου προτεραιότητα...

Το πρόβλημα μου λοιπόν έγκειται περισσότερο στο πως θα αντιληφθεί και στο πως θα αντιδράσει στο γεγονός, ότι θα μπει σε "2η μοίρα".. ή πιο σωστά ότι δεν θα έχει πλέον την αποκλειστικότητα της αγάπης-προσοχής μου και ότι θα τη μοιράζεται με το νέο μέλος της οικογένειας.

Ο τρόπος που παρουσιάσατε το μωράκι σας στην Ίρμα ήταν θαύμασιος και νομίζω, ότι θα ακουλουθήσουμε τον ίδιο, όταν αποφασίσουμε και έρθει η ώρα (τώρα το επεξεργαζόμαστε.. sm:) ) Φαντάζομαι τα κάγκελα της κούνιας θα μας χαρίσουν χρόνο αντίδρασης για παν ενδεχόμενο,ε? lau2:
Εφόσον ο σκύλος σου είναι ένας φυσιολογικός σκύλος και γενικά τον εμπιστεύεσαι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Θα δεις ότι από την εγκυμοσύνη σου θα έχει ήδη καταλάβει ότι κάτι αλλάζει. Είναι τετραπέρατα πλάσματα, τίποτα δεν τους ξεφεύγει. Για να καταλάβεις, η Ίρμα, έχει το κακό συνήθειο να χοροπηδάει σε όποιον βλέπει sm:) Όσο ήμουν έγκυος ούτε μια φορά δεν ανέβηκε πάνω μου, ούτε με πολυτραβούσε με το λουρί (τώρα βέβαια επανήλθαμε στα κλασικά). Ο σκύλος σε διαβάζει και ξέρει τι θέλεις και τι δε θέλεις να κάνει. Έτσι και με το μωράκι, όταν με το καλό το αποφασίσετε και έρθει θα το κατευθύνεις σωστά και δεν θα νιώσει παραμελημένο.
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

joyklx
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από joyklx » 24 Σεπ 2011, 02:45

Μαρίνα μου γλυκιά :002 γειά σου!
thessaloniki1975 έγραψε:Επειδή όταν με το καλό έρθει το μωρό, θα απαιτεί πολύυυυυυυυυυυ χρόνο από τη ζωή σου, καλό θα ήταν να αρχίσεις σιγά σιγά να εξοικειώνεις τον Βολφάκο-αυταράκο (χαχαχα) με λιγότερο χρόνο ενασχόλησης, σταδιακά πάντα. Αν το κάνεις απότομα εκείνη την περίοδο, μπορεί να εντείνει τη ζήλια. Δεν ξέρω αν το κάνετε αυτό με τον άντρα σου, αλλά καλό θα ήταν να αποκτήσει όσο το δυνατόν πιο ισχυρό δέσιμο με τον άντρα σου, ώστε να "μοιράζεστε" την αγάπη του και αυτός να μην αισθανθεί εντελώς παραμελημένος όταν έρθει η ώρα.
Για καλή μου τύχη στη προκειμένη περίπτωση -λόγω διάφορων αναποδιών και τραγελαφικών γεγονότων- ήδη έχει μειωθεί ο χρόνος που περνάω μαζί του.. :cry: (μοιράζουμε τις ημέρες που τον έχω με τον πατέρα μου), όποτε την συμβουλή σου -χωρίς να το θέλω- την έχω ακολουθήσει.(Πολύ σωστό και λογικό αυτό που σκέφτηκες th: αν και πονάει.. me:: ) Δυστυχώς η 2η ωραία ιδέα σου είναι δύσκολο να πραγματοποιηθεί, γιατί ο άνδρας μου δουλεύει πολύ περισσότερες ώρες από εμένα, οπότε πάλι εγώ "μένω" μαζί του.
thessaloniki1975 έγραψε:Επίσης, αν έχετε τη δυνατότητα, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε εγκαίρως σε κάποιον "συμπεριφοριστή" εκπαιδευτή, και να προσπαθήσετε να ξεπεράσετε όσο γίνεται το πρόβλημα της κτητικότητας που αναφέρεις. Ίσως και να προσπαθήσετε να κοινωνικοποιήσετε τον κούκλο με μικρά παιδιά (αν δεν είναι ήδη άνετος με αυτό). Και επίσης είχα διαβάσει ότι βοηθάει να τον φέρετε σε επαφή με μία κούκλα στο μέγεθος μωρού (εννοείται από πολύ πριν τη γέννα) για να συνηθίσει το χειρισμό σου.... Να χρησιμοποιήσεις κάποια βρεφικά προϊόντα για να συνηθίσει τις μυρωδιές (baby oil κτλ)
Μακάρι να υπήρχαν σωστοί εκπαιδευτές! 2 γνωρίζω και έχουν μείνει στους πνίχτες και στα ηλεκτρικά κολάρα. Όσο για την κοινωνικοποίηση που αναφέρεις..άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα! Όποτε βρίσκω παιδάκια -και γονείς!- που δεν φοβούνται, τον βάζω να παίζει μαζί τους. Αλλά όταν είναι στο χώρο του -ή κάνει χώρο του το μέρος που καθόμαστε-θέλει πολύυυυυ προσοχή και συγκεκριμένη διαδικασία, για να πλησιάσει κάποιος. Εκεί δεν ξεχωρίζει ούτε παιδί, ούτε ενήλικα, ούτε ηλικιωμένο.. Υποθέτω, ότι θέλει πολύ δουλειά σε αυτό και να δω πως θα βρω ευκαιρίες τέτοιες στην μέση του πουθενά που μένουμε!

Τα υπόλοιπα που μου γράφεις, τα έχω διαβάσει και εγώ και θα τα ακολουθήσω πιστά!
Όσο γι' αυτό
thessaloniki1975 έγραψε:Εννοείται την κούκλα δεν τη δίνεις στο Βολφ, αλλά την κουβαλάς εσύ σαν μωρό, σα να αλλάζεις πάνα κτλ.)
το είχα απορία..αμέσως μου ήρθε η εικόνα στο μυαλό, να κρατάω τη κούκλα αγκαλιά και ο Βολφ να προσπαθεί να την πάρει.. lau2: και φυσικά θα την βρει μετά από ώρα "απροστάτευτη" κάπου στο σπίτι και την συνέχεια..την γνωρίζεις από 1ο χέρι!!! lau2: :lol: lau2:

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου για τις συμβουλές!!
Πολλά πολλά φιλιά και κουράγια στο έργο σου..

Άβαταρ μέλους

joyklx
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από joyklx » 24 Σεπ 2011, 02:52

mariag έγραψε: Εφόσον ο σκύλος σου είναι ένας φυσιολογικός σκύλος και γενικά τον εμπιστεύεσαι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Θα δεις ότι από την εγκυμοσύνη σου θα έχει ήδη καταλάβει ότι κάτι αλλάζει. Είναι τετραπέρατα πλάσματα, τίποτα δεν τους ξεφεύγει. Για να καταλάβεις, η Ίρμα, έχει το κακό συνήθειο να χοροπηδάει σε όποιον βλέπει sm:) Όσο ήμουν έγκυος ούτε μια φορά δεν ανέβηκε πάνω μου, ούτε με πολυτραβούσε με το λουρί (τώρα βέβαια επανήλθαμε στα κλασικά). Ο σκύλος σε διαβάζει και ξέρει τι θέλεις και τι δε θέλεις να κάνει. Έτσι και με το μωράκι, όταν με το καλό το αποφασίσετε και έρθει θα το κατευθύνεις σωστά και δεν θα νιώσει παραμελημένο.
Σε αυτό ελπίζω για να καθησυχάζομαι..στο ότι είναι τετραπέρατα! Μακάρι να έρθουν όλα όπως τα λες!
(Φοβερή η Ίρμα..επανήλθε με τα χοροπηδητά,ε? bigg: )

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”