ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Άβαταρ μέλους

Topic author
rena_myst
Bullmastiff

Re: ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από rena_myst » 16 Ιουν 2010, 11:10

Ναι ηδη το δουλευουμε......ελπιζω μεχρι τοτε να το εχουμε λυσει το θεμα.Αν και τα παραπαιρνει ευκολα και γρηγορα το πουλακι μου.....ξυραφι ειναι ........ th:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

efraimkyr
Beagle

Δημοσίευση από efraimkyr » 28 Ιουν 2010, 14:46

Θέλω να γράψω εδώ τη δικιά μας εμπειρία, μιας και είναι σχετική.
Με τη γυναίκα μου έχουμε έναν μπέμπη 2 μηνών.

Όταν μάθαμε ότι έμεινε έγκυος η γυναίκα μου είχαμε ήδη πάρει τη Joy 2-3 βδομάδες πιο νωρίς. Στην πρώτη μας επίσκεψη στο γυναικολόγο, όταν του το είπαμε ξέρεις τι μας απάντησε; " Μπράβο, τι ράτσα είναι;"!!
Τον ρωτήσαμε αν υπάρχει πρόβλημα, ή αν θα υπάρχει αργότερα πρόβλημα και μας είπε όχι , αρκεί να τηρούμε αυτά που πρέπει (εμβόλια, αποπαρασίτωση κτλ). Πρόβλημα έχουν οι έγκυες με τις γάτες μόνο, όχι με τα σκυλιά (δε μιλάω για αδέσποτα , μιλάω για εμβολιασμένα).
Φυσικά , ρωτήσαμε κι άλλους γιατρούς. 2 κτηνίατρους που ρωτήσαμε μας είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Την παιδίατρο μας (απόφοιτος Harvard), που τη ρώτησα 2 φορές και της τόνισα κιόλας ότι αφήνει πολύ τρίχα , μήπως έχουμε πρόβλημα με αυτό, μου είπε κι αυτή ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Γενικώς , οι γιατροί δεν είχαν πρόβλημα με το σκύλο. Η παιδίατρος μας , μας είπε όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι, να πλένει τα χέρια του και οι ηλικιωμένοι και τα μωρά όσο γίνεται να μην το πλησιάζουν. Για το σκυλί ΤΙΠΟΤΑ!!! Τώρα πώς θα πείσεις τον παπού και τη γιαγιά , ότι αυτοί δεν κάνει να πλησιάζουν ενώ ο σκύλος είναι δίπλα του..... καλό κουράγιο! :beg

Τώρα όσον αφορά τη συμπεριφορά του σκύλου μας:
Καταρχήν όταν πρωτομπήκαμε στο σπίτι, τον κρατούσα εγώ αγκαλιά (ο αρχηγός της αγέλης... cc1: ) και την άφησα να τον μυρίσει.
Το μύρισε και μετά άρχισε τις χαρές στη γυναίκα μου που είχε να τη δει 5 μέρες.
Στην αρχή όταν ήταν ξύπνιο το μωρό, πήγαινε και έφερνε τα παιχνίδια της στον μπέμπη και καθόταν μπροστά του για να παίξουνε! Ίσως παίζει ρόλο που είναι μόλις 12 μηνών (λαμπραντόρ) , δεν ξέρω. Γενικά τον λατρεύει. Όποτε ...προλαβαίνει πάει και του γλύφει τα πόδια του , αλλά δεν την αφήνουμε. Περιττό να πω ότι άμα κλάψει , βήξει ή κάνει οποιοδήποτε θόρυβο το μωρό τρέχει να δει αν είναι καλά!

Άλλο παράδειγμα:
Τις πρώτες μέρες , καλέσαμε μαία στο σπίτι για να μας δείξει ορισμένα πράγματα. Όταν την είδε η Joy, άρχισε να γαυγίζει συνεχώς (ευτυχώς η μαία είχε κι αυτή σκύλο). Όταν όμως πήρε τον μπέμπη και είδε ότι την αφήνουμε, σταμάτησε το γαύγισμα και δεν ξαναγαύγισε!

Να σημειώσω βέβαια εδώ ότι την πρώτη φορά που την αφήσαμε μόνη στο σπίτι, από τη μέρα που φέραμε τον μπέμπη έκανε σαν τρελή, διέλυσε το σπίτι και γαύγιζε ασταμάτητα. Αλλά ευτυχώς μόνο την πρώτη φορά. Οπότε πριν την πρώτη σας έξοδο με τον μπέμπη μόνοι σας.. προετοιμάστε την .

Άβαταρ μέλους

Topic author
rena_myst
Bullmastiff

Δημοσίευση από rena_myst » 28 Ιουν 2010, 15:06

Κι εγω που το συζητησα με τον γιατρο μου, απο την αρχη μου ειπε πως δεν υπηρχε προβλημα.Οσο το συζηταω και με ανθρωπους που εχουν Rott και μαθαινω οτι δενονται πολυ με τα παιδια ησυχαζω.Η μονη μου εννοια ειναι μη ζηλεψει γιατι μαζι μου εχει ψυχολογικη αγαπη o Oscarakos.Θα φροντισω να μην νιωσει παραμελημενος και ελπιζω ολα να πανε καλα.Την λατρεια που του εχω ετσι κι αλλιως ειμαι σιγουρη πως την καταλαβαινει.Θα εισπρατει την αγαπη μου στον ιδιο βαθμο και μετα τον ερχομο του μωρου, το εχω ξαναπει αλλωστε.....ο Oscarakos ειναι το πρωτο μας παιδι..... (bs)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 28 Ιουν 2010, 15:11

Όλα καλά θα πάνε! Ησύχασε! (bs)
Να μην ανησυχείς υπερβολικά και κυρίως να μην επιτρέπεις σε τρίτους να σου φορτώνουν έγνοιες χωρίς αντικείμενο ουσιαστικά!
Χρειάζεσαι όλη την ηρεμία για να χαρείς αυτή την μοναδική περίοδο!
Καλή συνέχεια! (bs)
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

Topic author
rena_myst
Bullmastiff

Δημοσίευση από rena_myst » 01 Ιούλ 2010, 08:02

A καλα....αν ακουγα τι λενε οι γυρω....."να το δωσετε το σκυλι τωρα"...."μωρο και σκυλι δεν γινετε"....κλπ.Αναγκαστηκα προχτες και απαντησα σε μια ...."κοιτα τα χαλια σου και την μπιχλα στο σπιτι σου και ασε το σκυλακι μου ησυχο"....εεεεε...δεν αντεξα, πας σπιτι της και εχει 5 ποντους γλιτζα, και θα μου πει εμενα για βρωμια .....(δε θα μας ξαναμιλησει αυτη σιγουρα...... kez:: )
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 01 Ιούλ 2010, 13:46

Και έτσι βλέπουμε τις αγγελίες "αναγκαζόμαστε να δώσουμε το σκυλάκι μας λόγο εγκυμοσύνης". dv2:

Άβαταρ μέλους

Topic author
rena_myst
Bullmastiff

Δημοσίευση από rena_myst » 01 Ιούλ 2010, 14:05

Ουτε να το διανοηθω.Ακομα και οι ανησυχιες που ειχα, σε καμια περιπτωση δεν σημαιναν πως σκεφτηκα εστω και μια στιγμη να δωσουμε τον Oscarako μας.Απλα φροντιζω να ενημερωθω για το τι πρεπει να προσεξω σε σχεση με το μωρο γιατι εγω με τον Oscar ειμαστε ολη μερα αγκαλια, χαιδευομαστε, φιλιομαστε, σαλιωνομαστε και ολα τα καλα.
Πραγματικα απορω , πως νιωθει καποιος που δινει μετα απο τοσο καιρο το σκυλακι του.Εμεις κουταβια απο γεννα μεγαλωνουμε και οταν ερχεται η ωρα να τα δωσουμε κλαιμε .... me::
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

καψοραχη
Old Member

Δημοσίευση από καψοραχη » 01 Ιούλ 2010, 14:20

να σταματησετε να φιλιοσαστε και να σαλιωνοσαστε....αυτες δεν ειναι σκυλισιες συμπεριφορες..ειναι ανθρωπινες..αυριο θα θελει να φιλησει και να σαλιωσει το μωρο σου του οποιου θα ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΕΙΣ τα παντα!!!!θα φταιει το σκυλι σου τοτε????
αρχισε σιγα-σιγα να του φερεσαι σαν να ειναι σκυλι...χαϊδευε τον,αφηνε το χερι σου πανω του οταν ειναι διπλα σου καθιστος,ξυνε του με τα δακτυλα σου το κεφαλι και την κοιλιτσα...και αυτα παντα σε υψηλοτερο επιπεδο απο αυτον.....μην τον εξανθρωπιζεις..θα εχεις προβλημα αργοτερα με το παιδι
αυτα με πααααααρα πολυ καλη διαθεση και ....ΓΛΕΝΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ!!!!! :002 :002

Άβαταρ μέλους

joyklx
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Χαρά
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από joyklx » 23 Σεπ 2011, 15:03

:help Θερμή παράκληση για συμβουλές!

Έχω διαβάσει με μεγάλο ενδιαφέρον όλα τα post σχετικά με το θέμα και έχουν αρκετές πληροφορίες. Αλλά έχω ακόμα μερικές απορίες-φοβίες..

Τη στιγμή που μπαίνει το μωρό για 1η φορά σπίτι και αφήνουμε το τετράποδο παιδί μας να το μυρίσει, ΠΩΣ μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι η μοναδική αντίδραση θα είναι αυτή?! Αν πάει να το γλύψει ή να το πάρει στο στόμα του σαν παιχνίδι?.. owo::
(Για τον δικό μας δεν θα είναι σίγουρα λύση πάντως, να τον κρατήσουμε δεμένο εκείνη τη στιγμή, διότι θα αγριέψει -όπως κάνει πάντα με όλους τους καλεσμένους -και τα ζώα-, εάν δεν τον αφήσουμε ελεύθερο να τους μυρίσει)
Και υποθετικά ότι τον εκπαιδεύουμε να μην συμπεριφερθεί έτσι στη φάση προετοιμασίας με τη κούκλα, άλλο κούκλα όμως και άλλο μωρό! Αν πάει κάτι στραβά εκείνη τη στιγμή?! Το ΡΙΣΚΑΡΟΥΜΕ? :pl:

Και κάτι ακόμα: ο δικός μου ο μούργος ζηλεύει κάθε φορά που θα μιλήσω γλυκά είτε σε άνθρωπο είτε σε άλλο ζώο και γίνεται επιθετικός σε αυτό/-ν που απευθύνομαι. Γρυλίζει και αγριεύει γενικά, μέχρι να "νιώσει" ότι είναι αυτός πάλι στο επίκεντρο της προσοχής-αγάπης μου ή/και να διώξει το άλλο ζώο από κοντά μου, κάτι που αποφεύγω να συμβεί με διάφορους τρόπους κάθε φορά, ανάλογα με την περίσταση, γιατί τον διαισθάνομαι πότε θα "την κάνει". Στην περίπτωση του μωρού όμως τί γίνεται?.. ???

(Μόνο με τον άνδρα μου μας έχει συνηθήσει -με εξαίρεση κάποιες αναλαμπές όχι τακτικά-, αλλά δεν εκδηλώνεται επιθετικά, μας φέρνει όλη τη "περουσία" του σε παιχνίδια και μας προκαλεί για να ασχοληθούμε μαζί του.)

Όποιαδήποτε βοήθεια-ιδέα καλοδεχούμενη..
Η αληθινή μεγαλοφυία πηγάζει απ' την καρδιά και όχι απ' το κεφάλι...

Άβαταρ μέλους

mariag
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Maria

Δημοσίευση από mariag » 23 Σεπ 2011, 16:53

Χαρά πιστεύω πως ο σκύλος σου γενικά πρέπει να αλλάξει αυτή τη συμπεριφορά, όχι λόγω του μωρού σας, το οποίο με το καλό να έρθει. Είμαι φρέσκια μαμά, οπότε με είχε απασχολήσει κι εμένα πώς θα παρουσιάσουμε το μωρό στην Ίρμα. Αποφασίσαμε τελικά να την αφήσουμε να το βρει μόνη της κι όχι να της το εμφανίσουμε στην αγκαλιά μας για να αποφύγουμε όποια εκδήλωση ζήλίας (αν και η Ίρμα έχει πολύ ήπιο χαρακτήρα και γενικά δεν τη φοβόμαστε). Την βρήκε στο κρεβατάκι της, την αφήσαμε να τη μυρίσει και γενικά την αφήνουμε να τη μυρίζει και να την "επεξεργάζεται", αλλά η διαφορά είναι ότι εμείς την εμπιστευόμαστε την Ίρμα. Δλδ δεν νιώθω φόβο όταν έρχεται να τη μυρίσει την ώρα που τη θηλάζω ή γενικά όποτε τη μυρίζει. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να το δουλεύεις από νωρίτερα το κτητικό που του βγαίνει με σένα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί δεν είναι φυσιολογικό.
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”