ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Τι πρέπει να γνωρίζουμε!

Ιδανικές τοποθεσίες για διακοπές & εκδρομές με το σκύλο μας.
Φιλικά Ξενοδοχεία - Camping - Πανσιόν
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Γράψτε εδώ τόπους που έχετε επισκεφτεί και θεωρείτε ιδανικούς για διακοπές ή εκδρομή μαζί με το σκύλο. Εμπρός, πάρτε τα σκυλιά σας, βγάλτε από την ντουλάπα τα σακίδια, φορέστε τα εκδρομικά σας, συμπληρώστε το σύνολο με το απαραίτητο κέφι, την ενέργεια και την καλή διάθεση και ξεκινάμε!
Δεχόμαστε συστάσεις για ξενοδοχεία πανσιόν κ.λπ. μόνο από μέλη μας που έχουν τουλάχιστον 50 posts.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Dog's Revenge
Retired
Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Τι πρέπει να γνωρίζουμε!

Δημοσίευση από Dog's Revenge » 04 Μάιος 2010, 13:25

Discordia έγραψε:Πάρα πολυ ωραίο θέμα με πολύ βοηθητικές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Μου δημιουργήθηκε μία απορία όμως...
ΓΕΝΙΚΑ
Να κουρέψω ή να μην κουρέψω; Ιδού το ερώτημα
Επικρατεί η λανθασμένη αντίληψη ότι όλοι ανεξαιρέτως οι σκύλοι πρέπει να κουρεύονται το καλοκαίρι και ότι αυτό επιβάλλεται καθώς το πολύ τρίχωμα προκαλεί δυσφορία στο ζώο. Ο βασικός κανόνας όσων αφορά το κούρεμα είναι ότι οι ράτσες με διπλό στρώμα τριχώματος δεν θα πρέπει να κουρεύονται ΠΟΤΕ. Το διπλό τρίχωμα λειτουργεί μονωτικά έναντι στο κρύο αλλά και τη ζέστη και συνεπώς παρέχει προστασία από τον ήλιο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Επίσης με το κούρεμα, είναι πιθανόν να καταστρέψουμε το διπλό αυτό στρώμα τριχώματος με αποτέλεσμα να μην δρα αποτελεσματικά ούτε και το χειμώνα.

Από αυτό καταλαβαίνω ότι οι σκύλοι με διπλό τρίχωμα έχουν ένα μικρό πλεονέκτημα έναντι των άλλων γιατί λειτουργεί σαν μόνωση, όμως παρακάτω αυτοί οι σκύλοι παρουσιάζονται ως ευάλωτη ομάδα->

Ευάλωτες ομάδες
Σκύλοι με χοντρό τρίχωμα
Όσο πιο χοντρό τρίχωμα, ως φυσικό, τόσο πιο δύσκολο είναι για το σκύλο να αντέξει τη ζέστη.

Ποιό απο τα δύο ισχύει?
Και τα δύο ισχύουν.

Καλή παρατήρηση Discordia, αλλά εδώ έχουμε μια λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά.
Στην πρώτη παράγραφο που παρέθεσες αναφέρεται το «διπλό τρίχωμα» ενώ στις «Ευάλωτες ομάδες» το χοντρό τρίχωμα.
Άλλη κατηγορία λοιπόν το διπλό και άλλη το χοντρό

Πχ ο Boxer δεν έχει διπλό τρίχωμα έχει όμως χοντρό
BOXER - Hair : Short, hard, glossy and close fitting.

Αυτή είναι η διαφορά th:
Μην ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ σκύλους, ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ένα ΑΔΕΣΠΟΤΟ
Δεν είμαι εγώ σπορά της τύχης ο πλαστουργός της νιας ζωής, εγώ είμαι τέκνο της ανάγκης κι ώριμο τέκνο της οργής. (Κ. Βάρναλης)

Άβαταρ μέλους

eri
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eri » 04 Μάιος 2010, 13:36

Να μη τα παιρνουμε στη θαλασσα?
Εγω τον επαιρνα περσι καθε φορα και το ιδιο εχω σκοπο να κανω και φετος!
Απλα προτιμουσαμε παραλιες που δεν ειχαν πολυ κοσμο ετσι ωστε να μπορει να τρεχει και να παιζει και να μην ειναι δεμενος! (και φυσικα να αποφυγουμε και τις γκρινιες-καβγαδες)
Επισης τον βρεχαμε γιατι δεν εμπαινε στη θαλασσα! Αν και επειδη φετος το χειμωνα εμπαινε μονος του, νομιζω οτι δε θα εχουμε τετοιο θεμα το καλοκαιρι!
Το μονο ζορι ηταν στο αυτοκινητο μεχρι να παμε στη θαλασσα!

Άβαταρ μέλους

ΚΑΙΤΗ2
Dog Star ¤

Δημοσίευση από ΚΑΙΤΗ2 » 08 Μάιος 2010, 04:10

Παιδιά καλησπέρα σας! Και εγώ έχω ένα μαλτεζακι 7 μηνων και φέτος σκεφτομαι να το πέρνω μαζί στην κατασκήνωση. Μου είπανε ότι αν είναι στην δροσιά δεν εχει προβλημα! και αν μπει στην θάλασσα να το πλύνω μετά με γλυκό νερό και να το σκουπίσω καλά. Επερνα και πιο παλιά το λυκοσκυλο μου μαζί και του αρεσε πάρα πολύ! Το βάζαμε και στην βάρκα μας και τρελαινότανε για βόλτες!!! χαχαχα!!! bigg: Θα το πάω κάποια στιγμή στην θάλασσα να δω αντιδράσεις και αναλόγως θα πράξω! bigg:

Άβαταρ μέλους

saratangrety
Puppy

Δημοσίευση από saratangrety » 07 Ιουν 2010, 13:24

παιδια καλησπερα!αχ ποσο σασ ζηλευω που θα παρετε τα μωρακια σασ μαζι στισ διακοπεσ και εγω θελωωωωωωω!αλλα δν ξερω φοβαμε γτ θα πρεπει να το εχο συνεχεια με το λουρι και αυτο με ανχωνει γτ δν εχει μαθει να ειναι με πολυ κοσμο ελευθερο !δν ξερω τι ν κανω μπορει κανεισ να μου πει πωσ θα το μαθω να μην απομακρυνεται απο εμενα?
Off Topic:
Παρακαλούμε αναρτήστε το θέμα σας στην ανάλογη ενότητα.

Άβαταρ μέλους

okourkoulos
Saint Bernard

Δημοσίευση από okourkoulos » 14 Ιουν 2010, 15:42

Εμείς θα πάρουμε τη Κλάρα σε ελεύθερο camping το σαββατοκύριακο αυτό και θα δυσκολευτούμε λίγο, ιδιαίτερα για να τη ξεβγάζουμε από τα αλάτια.
Υπάρχει, βέβαια, ένα ντους στη παραλία, δεν είναι και εντελώς ανοργάνωτη, αλλά φοβάμαι ότι θα έχουμε πρόβλημα με τους κομπλεξικούς λουόμενους!
Εννοείται πως θα έχουμε όλα τα απαραίτητα φάρμακα και το βιβλιάριο της.
Το πρώτο πράγμα είναι να της βρω ίσκιο και να έχω πάντα δροσερό νερό να πίνει.
Στη παραλία, όμως, θα θέλει να τρέχει και να παίζει και να βουτάει στη θάλασσα συνέχεια και το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι να την περιορίσω.
Έχει κανείς καμιά ιδέα, καμιά εμπειρία?
make love not work
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΚΑΙΤΗ2
Dog Star ¤

Δημοσίευση από ΚΑΙΤΗ2 » 14 Ιουν 2010, 18:52

Καλησπέρα okourkoulos. Εγώ έπερνα μαζί μου το πρώτο μου λυκόσκυλο που είχα στο ελευθερο κάμπινγκ όταν πηγαίναμε. Τον είχαμε σε σκιερό μέρος κάποιος ώρες δεμένο κάποιες ώρες λύτω. Μπορέις να χρησιμοποιήσεις τα λουράκια που έχει μηχανισμό και έχει μήκοος 5μέτρα. Ετσί θα τον έχει δεμένο αλλά θα έχει κάποια εμβέλεια που θα μπορεί να κινηθεί! Όσο για τους υπόλοιπους ανθρώπους που δεν έχουνε σκυλιά και δεν θέλουνε ένα σκυλί να κολυμπάει δίπλα τους, εγώ προσωπικά δεν τους θεωρώ κομπλεξικούς! Είναι δικαίωμα τους να συχένονται και να μην το θέλουνε! Είναι σεβαστό και γι΄αυτό επιλέγουμε μέροι που να μην έχουνε πολλοί κόσμο και απομακρυνόμαστε από αυτούς! Δεν χρειάζεται να το κάνεις μπάνιο κάθε μέρα με σαμπουάν μετα την θάλασσα. Αρκεί να του ρίξεις αρκετό νεράκι γλυκό! Να μην είναι πολλές ώρες στον ήλιο μην πάθει καμιά ηλίαση και τα σχετικα. Αυτά από μένα! Και καλά να περάσετε!!!!!!! th:

Άβαταρ μέλους

Roma
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Roma » 14 Ιουν 2010, 20:13

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Η μικρή μου έχει αρχίσει να ζεσταίνεται ιδιαίτερα με τις ψηλές θεμροκρασίες των τελευταίων ημερών.Έτσι αποφάσισα να της πάρω μια πισίνα για τα παιδακια.Βάζω νέρο ίσα που να τσαλαβουτάει και αυτό της αρέσει πολύ.Ήδη από το Σάββατο που την έχουμε μπαίνει μία φορά τη μέρα.Είναι καλό να βρέχεται καθημερινά λη θα της δημιουργήσει πρόβλημα?
Ευχαριστώ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΚΑΙΤΗ2
Dog Star ¤

Δημοσίευση από ΚΑΙΤΗ2 » 14 Ιουν 2010, 20:51

Εγώ πιστεύω από αυτά που γνωρίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βρέχετε με νεράκι κάθε μέρα όταν ζεστένετε αρκεί μετά να την στεγνώνεις καλά μην αρρωστήσει! Δεν κάνει να κάνει μπάνιο με σαμπουάν κάθε μέρα! Είναι πολύ ωραία η ιδέα με τις πισινούλες! Εγώ δεν έχω προλάβει ακόμα να πάω να της αγοράσω μία!!!

Άβαταρ μέλους

xaroula
Dog Star ¤¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xaroula » 14 Ιουν 2010, 21:24

καλα τα λεει η κατερινα...το σκετο νερο δεν πειραζει καθολου,το σαμπουαν πειραζει....

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 14 Ιουν 2010, 21:30

Και εγω της εχω παρει πισινουλα να την βαλω στο μπαλκονι ,θα πεσει γελιο! lau2: lau2:
Κατερινα τωρα που καλοκαιριασε ειναι απαραιτητο να την στεγνωνω με μπιστολακι λες?Εαν κανω μονο τα αυτακια της?Δεν αντεχεται με την ζεστη και κανει και μια ωρα να στεγνωσει το διαολακι! lau2: lau2:
Θα μου πεις τωρα και το μαλλι το δικο σου πως αντεχεις να το φτιαχνεις αλλα θα σου απαντησω οτι ειναι πονεμενο και αυτο το θεμα! me:: me::
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mpoumpoukaki την 14 Ιουν 2010, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ”