Τροφές & φυτά βλαβερά ή θανατηφόρα για τον σκύλο

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times
Re: Τροφές & φυτά βλαβερά ή θανατηφόρα για τον σκύλο

Δημοσίευση από VOLPE » 07 Δεκ 2014, 22:29

souz13 έγραψε:εμένα ξηρά τροφή τρώει...οπότε που και που μπορώ να του δίνω λίγο κρεατάκι :razz:
VOLPE έγραψε:
souz13 έγραψε:Απο κρέας μπορουμε να του δινουμε λίγο σαν μεζέ? μια φορά στο τόσο
Μα αγαπητή Σουζάνα, ο σκύλος είναι καθαρά σαρκοφάγο ζώο!! Ούτε καν παμφάγο, όπως ο άνθρωπος. Επιβάλεται να τρώει κρέας και τα συναφή. Είτε ελαφρά μαγειρεμένα, είτε BARF, είτε στην ξηρά τροφή, με τις πρωτείνες που περιέχει. Τα άλλα, λαχανικά κλπ είναι βοηθητικά, κυρίως για το γαστρεντερικό του σύστημα. Οπως τρώει μόνος του χόρτα, όταν θέλει να βοηθήσει την πέψη. Τα άγρια σκυλιά και οι λύκοι, τρώνε καρότα, αρακά και μαρούλια? Τα οικόσιτα, έχουν "διαφοροποιηθεί" από την δική μας διατροφή, ζώντας δίπλα μας.
Γι' αυτό και τα σκυλιά, δεν παρουσιάζουν ποτέ πρόβλημα χοληστερίνης!! bigg:
Χωρίς κανένα πρόβλημα!!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

leleni
Bullmastiff
Όνομα: Ελένη
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από leleni » 31 Ιαν 2016, 15:16

Να ρωτησω κατι,
μανταρινια και γενικα εσπεριδοειδη, εφοσον του αρεσουν, επιτρεπονται; Χωρις κουκουτσια βεβαιως..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 31 Ιαν 2016, 17:38

Ναι μπορει να φαει(οπως ειπες και συ χωρις κουκουτσια)! Εγω παντος οσες φορες τους εχω δωσει δεν τα χουν αγκιξει,γενικα δεν εχω γνωρισει σκυλο που να του αρεσουν τα εσπεριοειδη! Αλλα αν ο δικος σου τα τρωει,μπορεις να του δωσεις!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff
Όνομα: χριστινα
Has thanked: 103 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από σκυλακι » 18 Σεπ 2016, 02:48

skylos thanks..
Δεν ηξερα οτι τα μισα φυτα ειναι τοξικα....Η δικια μου μασουλισε πικροδαφνη προχτες και εβγαζε κατι ασπρους αφρους απο το στομα και σημερα
"τσιμπισε " δυο φιλαρακια ακακιας και εκανε αμεσως εμετο...
Καλα εγω πρεπει να ξηλωσω τη μιση μου αυλη....
:hppy Φιλια σε ολους τους αδεσποτους και τους παρατημενους πρωην και νυν!!!

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 04 Αύγ 2018, 13:10

Καλησπεριζω ολο το φορουμ!
Παιδια οπως γνωριζουμε οι περισσοτεροι τουλαχιστον, καποιες τροφες και φυτα ειναι τοξικα, ενα απο αυτα ειναι και τα καρυδια,μηπως γνωριζει κανεις να μου πει αν ειναι το ιδιο τοξικη και η πράσινη σάρκα του καρυδιου; πχ αν ενας σκυλος φαει καταλαθως την πρασινη φλουδα(χωρις το καρυδι εννοειται) υπαρχει το ιδιο προβλημα με το αν ετρωγε τον καρπο;

Υ.γ,OMG ειδα στην παραπανω δημοσιευση μου πως εγραψα το ''αγγιξει'' και επαθα εγκεφαλικο :yikes owo::
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 04 Αύγ 2018, 23:31

Δεν το γνωρίζω αυτό, πιστεύω όμως ότι έχει μεγάλη σημασία και η ποσότητα από κάθε απαγορευμένη τροφή...

Για παράδειγμα και η σοκολάτα απαγορεύεται αλλά αν φάει ένα σκυλί κατά λάθος ένα κομματάκι δεν θα πάθει κάτι...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Δημοσίευση από mafaldita » 06 Αύγ 2018, 16:29

Εδώ πάντως συμβιώνουμε αρμονικότατα 5 σκύλοι, 1 καρυδιά, 1 πικραμυγδαλιά και 3 αμυγδαλιές.
Μ' ένα δυό καρύδια, ακόμη κι αν φάει το πράσινο περίβλημα θα είστε εντάξει. Το πολύ πολύ, αν έχει ευαίσθητο γαστρεντερικό, να παρουσιάσει μικροδιαταραχές (εμετό ή διάρροια).
Έχω παρατηρήσει τους δικούς μου που τρώνε και αμύγδαλα και καρύδια που πέφτουν από τα δέντρα, πως φτύνουν το εξωτερικό περίβλημα και το κέλυφος και προσπαθούν να φάνε τον εσωτερικό καρπό! Μπορεί σε αυτή την προσπάθεια να καταπιούν λίγο απ' όλα, αλλά κατά βάθος ξέρουν...

Πληροφορίες που έχω μαζέψει από το δίκτυο περί καρυδιών και σκύλων:
- Τα καρύδια μπορεί να προκαλέσουν διαταραχές στο γαστρεντερικό (εμετό ή διάρροια).
- Το σκληρό κέλυφος των καρυδιών μπορεί να επιφέρει τραυματισμό του στομάχου ή απόφραξη των εντέρων.
- Τα μουχλιασμένα περιβλήματα και καρποί καρυδιών είναι τοξικά για τους σκύλους. Περιέχουν μυκοτοξίνες (παραγόμενες από μύκητες) που μπορούν να προκαλέσουν νευρολογικές κρίσεις καθώς και άλλα νευρολογικά συμπτώματα.
https://www.petinsurance.com/healthzone ... 01-hambone

- Η juglone, ουσία που παράγει η καρυδιά ως αμυντικό μηχανισμό απέναντι σε άλλα φυτά, είναι τοξική για τα άλογα αλλά για τους σκύλους σε συγκέντρωση 3 mg ανά κιλό σωματικού βάρους δεν προκαλεί συμπτώματα. Σε υψηλές συγκεντρώσεις (10 mg ανά κιλό σωματικού βάρους) είναι τοξική και για τους σκύλους.
https://books.google.gr/books?id=Db54M1 ... al&f=false
Με δικούς μου υπολογισμούς... για ένα σκύλο 15 κιλών αυτό σημαίνει να φάει τον φλοιό-πράσινο περίβλημα από 20-25 καρύδια. Τα νούμερα δεν είναι απόλυτα καθώς το βάρος του φλοιού και η περιεκτικότητα σε juglone μεταβάλονται από δέντρο σε δέντρο και από είδος σε είδος καρυδιάς. Σας τ' αναφέρω όμως ενδεικτικά σαν έναν μέσο όρο για να πάρετε μια αίσθηση ποσοτήτων.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Αύγ 2018, 02:21

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που μας γράφεις, σ΄ευχαριστούμε πολύ!
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 83 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από dogo1 » 07 Αύγ 2018, 02:39

μην ταιζετε κρεμμυδια τα σκυλια σας.ενα κομματι κρεας με λιγο μαυρο ρυζι αρκει.ολα τα αλλα ειναι περριτα η περιττα!το κρεμμυδι μπορει να σκοτωσει το σκυλι μας!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”